БРОВАРИ +13
НБУ USD 27.61

«З турботою про кожного»: понад 10 років успішного досвіду

Робота із соціального захисту населення в Броварах завжди була на найвищому рівні і щороку перелік заходів для пільгових категорій населення лише розширюється. На сьогоднішній день броварчани можуть отримати ряд преференцій в медицині, освіті, оздоровленні. Все це гарантується міськими програмами та фінансується з бюджету Броварів. Окрема програма розроблена для впровадження гарантій соцзахисту учасників АТО/ООС. Особливе значення займає міська програма «З турботою про кожного». Детально про ці соціальні програми, які діють в місті, та результати їх роботи «Громадський ревізор» дізнавався у міського голови Ігоря Сапожка

- Ігор Васильович, чи не кожен броварчанин принаймні чув або навіть користався з заходів міської програми «З турботою про кожного». Ця програма багато років поспіль якісно вирізняє Бровари від інших міст України, поясніть в чому її специфіка?

Ігор Сапожко: Програму «З турботою про кожного» ми започаткували більше 12-ти років. За цей час дійсно понад 60% жителів міста змогли скористатись пільгами та соціальними послугами, які повністю фінансуються з бюджету Броварів. Програму ми задумали, в першу чергу, як допомогу від міської влади для кожного жителя міста, однак переважно нею користуються соціально вразливі категорії: пенсіонери, ветерани війни та праці, одинокі броварчани, особи з інвалідністю, в тому числі діти, люди з особливими потребами та ті, що потрапили у складні життєві обставини. Місто йде на допомогу не лише до них. Життя буває несподіваним та різким на поворотах, і що чекає на нас завтра - важко прогнозувати. У важкі життєві обставини може потрапити будь-хто будь-коли: пожежа, несподівана хвороба або смерть близької людини.

Всім відомо, що гарантії соцзахисту та гідний рівень життя Конституцією України передбачені для кожної людини. Але реальна ситуація в країні сьогодні складається таким чином, що держава намагається скинути з себе фінансовий тягар та відміняє певні пільги та виплати. За таких обставин ми як місцева влада берем на себе відповідальність перед громадою та левову частку роботи і фінансових витрат на підтримку пільгових категорій здійснюємо за міськими програмами.

Кожному з нас важливо почуватися захищеним та знати, що ти не лишишся сам-на-сам із бідою. Тому рік за роком ми розширюємо кордони допомоги, включаючи все більше міських відділів, служб та категорій населення до міської програми «З турботою про кожного». Нині вона включає допомогу у вирішенні проблем матеріально-технічного, медичного та соціально-побутового характеру. Все це виключно за рахунок місцевого бюджетування. Хочу зазначити, що коли ми вперше прописували цю програму, то вона не мала аналогів в Київській області, а після успішного старту в Броварах багато міст почали переймати наш досвід. Навіть сьогодні наша програма – одна з наймасштабніших та унікальних не лише на Броварщині, але в Україні.

- Які основні заходи передбачені програмою та яку саме допомогу можна отримати?

Одним із заходів програми, що охоплює найбільшу категорію населення є адресна матеріальна допомога. Нею може скористатись будь-хто з мешканців міста, а невдовзі і Броварської об’єднаної територіальної громади, до якої приєднались Княжичі та Требухів. Переважно за допомогою звертаються, наприклад, у випадку несподіваної хвороби або потреби в дороговартісному лікуванні. Також сюди можна віднести допомогу погорільцям, термінові ремонтні роботи для одиноких пенсіонерів, приміром, заміну газової плити чи колонки, яка знаходиться в аварійному стані чи старого дерев’яного вікна, що зовсім розвалюється. Суми на допомогу не лімітовані, та можуть складати від однієї тисячі гривень до сотень тисяч – в залежності від потреби. Наприклад, минулого року за даною програмою було виділено на дороговартісне лікуванням двом маленьким броварчанам з важким діагнозом СМА (Спінальна м’язова атрофія) 270 тис.грн.

Також зазначу, що Бровари одні з перших взяли на себе зобов’язання зберегти безкоштовний проїзд в транспорті. Після того, як з пільги на проїзд виключили з переліку державних, броварчани цього не відчули. В рамках програми «З турботою про кожного» сьогодні місто компенсує перевізникам вартість перевезення пільгових категорій громадян та пенсіонерів. Наприклад, на наступний рік заплановано на цю статтю витрат 2,0 млн. грн.

Окремо хочу зупинитись на послугах Територіального центру соціального обслуговування. За програмою на базі закладу організовано щоденне безоплатне гаряче харчування для самотніх малозабезпечених пенсіонерів. Треба зазначити, в центрі абсолютно для всіх пенсіонерів надаються безкоштовно перукарські послуги, і вони досить популярні серед цієї аудиторії, є послуги столяра та швачки.

Крім того, згідно нашої програми, особи з інвалідністю І-ІІ групи, Почесні громадяни міста та члени сімей загиблих Героїв Небесної Сотні отримують пільги на оплату житлово-комунальних послуг. В рамках «З турботою про кожного» надаємо підтримку броварським громадським організаціям соціального спрямування. Наприклад, довгий час ми співпрацюємо і надаємо фінансову допомогу Благодійному фонду «Інна», що опікується онкохворими, Товариству Червоного Хреста тощо. І це ще далеко не повний перелік заходів за програмою. Крім того, в місті працює ряд програм, що доповнюють «З турботою про кожного» та деталізують і розширюють її функціонал.

- Розкажіть, будь ласка, детальніше про які саме додаткові заходи йде мова і як їх отримати?

Всі додаткові заходи також направлені на підтримку та соціальну допомогу, але розроблені більш профільно або стосуються окремої категорії громадян. Наведу приклад: це програма оздоровлення, програма соціальної підтримки учасників АТО/ООС, програма компенсації за ліки для хворих з серцево-судинними захворюваннями, хворобами серця та онкохворих. Коротко зупинюсь на цих програмах.

Не перший рік у Броварах ефективно працює й постійно фінансується міська програма відпочинку та оздоровлення дітей, яку координує Служба у справах дітей. Через Службу закуповуються путівки «Матері та дитини» для дітей, які потребують особливих умов для оздоровлення (діти з інвалідністю) та путівки для оздоровлення броварських дітей. Наприклад, за період з 2017 по 2019 рр. оздоровлено понад 1 тис. осіб на суму понад 5,8 млн. грн. На жаль, 2020й рік став виключенням, хоч міським бюджетом було передбачено 2,5 млн. грн. на оздоровлення, але через карантин і санітарні заходи ми не змогли реалізувати виділені кошти і перенаправили їх на потреби медичної галузі. Однак, сподіваємось, цього року практику оздоровлення ми зможемо відновити. Принаймні, у бюджеті 2021 року ми заклали на це 1,0 млн.грн.

Вагомим доповненням програми «З турботою про кожного» стала міська програма по забезпеченню лікарськими засобами та виробами медичного призначення окремих категорій населення м. Бровари. Нерідко хворим з гіпертонією або хворобами серця призначають пожиттєво деякі препарати, але їх вартість суттєво б’є по гаманцю. Пацієнти намагаються знайти більш дешеві аналоги, але від цього страждає якість лікування та нерідко виникають супутні побічні захворювання. Тому, ми провели не одну нараду з медиками первинної ланки, залучали лікарів і розробили перелік ліків з зазначенням діючої речовини, які попадають під компенсацію. Завдяки їй ряд мешканців можуть сьогодні отримати ліки безоплатно, або з відшкодуванням 50% вартості. Якщо казати про цифри, то лише за останні три роки по міській програмі забезпечення лікарськими засобами з броварського бюджету використано майже 31,3 млн грн.

Ще одним важливим доповненням медичної програми є стоматологічна допомога. Для цього ми створили профільне комунальне підприємство, зараз там проводиться капітальний ремонт, оновлюється медичне обладнання. Завдяки цьому ряд пільговиків сьогодні можуть отримати якісні стоматологічні послуги безкоштовно. Зокрема програма охоплює 100% дитяче населення (до 18-ти років), ветеранів війни та учасників АТО, інвалідів I та II групи, почесних громадян міста тощо. Наприклад, за минулий рік безкоштовними стоматологічними послугами скористалось майже 8 тис. дітей та майже 3 тис. дорослого населення. Варто підкреслити, що вартість лікування пільговиків компенсується з міського бюджету.

Кілька років успішно функціонує програма допомоги учасникам та сім'ям АТО/ООС. За рахунок місцевих коштів ми надаємо їм пільги на комунальні послуги та проїзд у громадському транспорті, лікування, стоматологічні послуги, фізичну реабілітацію тощо. Кожен броварчанин, що є учасником бойових дій, може отримати одноразову грошову допомогу, путівки на санітарно-курортне лікування тощо.

Також зупинюсь на харчуванні дітей в комунальних закладах освіти. На сьогоднішній день безкоштовне харчування мають всі учні 1-4 класів шкіл, а також пільгові категорії дітей старше п’ятого класу і вихованців дитсадків. У дошкільних закладах ми запровадили часткову компенсацію вартості харчування, тобто частково за харчування дітей сплачують, решту – покриває бюджет міста. Відсоток компенсації залежить від групи, яку відвідує дитина. Так, якщо дитина відвідує санаторну групу, то бюджет компенсує 60% вартості харчування, а 40% оплачують батьки. Для всіх інших груп навпаки – 60% платять батьки, а 40% місто. Багатодітні родини отримають додаткову 50% знижку від зазначеної вартості. І це далеко не весь перелік соціальних послуг, які надають міські служби. У нас працює центр соціальних служб для дітей, сім’ї і молоді, відділ сім’ї і молоді, які також надають соціальних супровід родин, що опинились у тяжких життєвих обставинах.

Наостанок, можу з впевненістю сказати, що такої потужної соціальної підтримки на місцевому рівні немає у жодному іншому місті на Київщині. Все це - результат плідної та кропіткої праці виконавчих служб протягом останніх 10-12 років. Я пишаюся цим результатом, і сподіваюсь, що ми і далі зможемо розвивати напрямок соціальної допомоги населенню та масштабувати його, аби кожен броварчанин відчув, що він важливий і про нього турбуються.

zturbotoyu

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

П’ятниця, 14 травня 2021, 17:16
Вівторок, 30 березня 2021, 13:29

Останні статті

П’ятниця, 14 травня 2021, 17:16
Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ