БРОВАРИ +26
НБУ USD 28.27

Християнська етика для школярів: ЗА чи ПРОТИ?

Кілька тижнів на просторах соцмереж у броварських групах ідуть активні суперечки стосовно запропонованого нововведення для школярів: уроків християнської етики молодших класів. Хтось підтримує цю ініціативу, хтось категорично виступає проти таких занять для дітей. Що насправді представляє собою пропоноване ГО «Духовність» та Управлінням освіти нововведення та чи потрібне воно сучасним школярам намагався розібратись «Громадський ревізор»

Вперше про цю ініціативу броварчани почули ще навесні. 12 березня відбулась традиційна зустріч Духовної ради міста за участю представників духовенства, Відділу культури, Відділу сім’ї та молоді й Управляння освіти БМР. Саме на цьому засіданні обговорювали можливості викладання в закладах освіти міста християнської етики. За планом, на форумі у травні поточного року, дану ініціативу мали узгодити з активом батьків, зокрема ознайомити їх з програмою запропонованого курсу. А із початку навчального року даний курс планувалося вводити для початкових класів «за особистою згодою батьків» та «як варіативної складової навчального процесу».

Можливо, дана інформація на сайті Броварської міської ради так і лишилася б без уваги, якби не соцмережі, де на основі цієї новини опублікували пост-опитування про запровадження християнської етики у школі, та попросили висловитись батьків «за» чи «проти». Багато броварчан розкритикували дану ідею.

«Категорично проти! Це все має розглядатися виключно в ключі літератури на рівні з міфами Давньої Греції та Єгипту... А етика має розглядатися в цілому, з точки зору прав людини. Бо чому саме християнська етика? Чим гірше мусульманська? Чи буддистська? До того ж, в шкільну програму треба ввести більш нагальні предмети. Я б взагалі зайнялася перекроюванням шкільної програми», - пише в коментарях Юлія Павельєва.

«Право релігійної (будь-якої) громади відкривати власні школи, але державна, тобто комунальна школа, має таки лишитися зоною вільною від церков», - дописує свою думку Жанна Діденко.

Але є й такі, що підтримують уроки християнської етики для школярів: «У нас в садочку в Боярці у дітей була християнська етика, і вони з задоволенням зустрічали святого отця. На них не обговорювали патріархати, повірте. Я не дуже віруюча людина, але питання духовності в усіх вірах тотожні, мусульмани так само хочуть жити в добрі, як і християни. Всі батьки були просто щасливі, коли чули ті висновки, які робили для себе діти після цих занять. До слова, сім'я батька мого сина - мусульманська, і всі нормально співіснуємо», - лишила свою думку Вікторія Загородня-Сніцаренко.

«Уроки Християнської етики проводити треба в першу чергу для батьків. І чим швидше, тим краще. Бо переважно батьки самі не знають, що це, тому й дітей своїх калічать своїм невіглаством», - коментує ситуацію дописувач Міхаель Тарасович.

Щоб краще зрозуміти для кого та як викладатимуть даний курс, ми поспілкувались із очільницею Управління освіти і науки БМР, Оксаною Мельник: «Ідея цих уроків була висунута Духовною радою міста. Ми разом обговорювали питання яким чином в наших школах ввести християнську етику, адже по-факту це уроки доброти, порядності, взаємодопомоги для дітей. В деяких школах, зокрема у другій, за згодою батьків християнська етика вже викладалась раніше, ми мали хороший досвід та відгуки. Тож вирішили поширити досвід на інші заклади».

Спочатку була ідея зібрати форум батьківського активу шкіл для обговорення цього питання, але карантин завадив реалізації заходу. Тому ми зв’язались із заступниками з навчально-виховної роботи закладів освіти, вони обговорили це питання з педагогічним колективом, зокрема вчителями початкових класів. Після чого вчителі зв’язувались безпосередньо з батьками свого класу та вирішували це питання з ними. Зважаючи на карантин через коронавірус, це відбувалось переважно по скайпу, в вайбер-групах класів, в телефонному режимі тощо. За бажанням тих батьків, що підтвердили його письмовою заявою, ми змогли сформувати списки дітей для проведення уроків християнської етики.

В залежності від кількості дітей, це може бути факультатив, чи гурток – вирішує сама школа. Ні в якому разі не обов’язковий курс! Читати дітям його буде вчитель, а консультанта для кожної школи має визначити Духовна рада міста. Хочу наголосити ще раз, що уроки відбуватимуться виключно для дітей, чиї батьки виявили таке бажання та підтвердили його письмовою згодою».

Тож давайте з’ясуємо про який саме курс іде мова? Програма курсу «Християнська етика в українській культурі» призначена для учнів 1-4х класів, створена авторами Київського міського педагогічного університету імені Б.Д. Грінченка у 2007 та рекомендована Міністерством освіти і науки України. В пояснювальній записці документу вказують: «Пропонована програма курсу «Християнська етика в українській культурі» є загальноосвітньою і культурологічною. Вона побудована на засадах інтеграції етичного, естетичного та релігійного компонентів у житті дитини на основах християнської моралі, традиційної для українського народу, відповідно до «Національної програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні».

Далі в документі вказується: «Метою програми є сприяння духовно-моральному розвитку дітей і прищеплення їм любові до ближнього, до України через ознайомлення з національними культурними надбаннями, з християнськими моральними цінностями: людяністю, милосердям, пошаною до батьків і старших, працелюбством, доброчесністю, гостинністю, вдячністю тощо, які водночас глибоко виявляються в українській культурі і за своєю суттю є загальнолюдськими». Також у програмі курсу наводиться детальний план всіх уроків для кожного з класів, де вказані теми, зміст навчального матеріалу та врахування державних вимог до загальноосвітньої підготовки. Власне, все досить прозоро і зрозуміло, для тих хто справді цікавиться чому будуть навчати дітей на даних уроках, можна ознайомитись із програмою більш детально у школі чи знайти в інтернет.

Управління освіти надало інформацію, що на початок наступного навчального року письмові заяви на проведення уроків християнської етики надійшли від 233 батьків. Більш детально інформація по школах наведена у таблиці нижче.

Таблиця 1. Інформація про викладання курсу «Християнська етика в українській культурі» у 2020/2021 навчальному році

tablytcya

Висновки з даного матеріалу, кожен може зробити самостійно, як і вирішити чи потрібні його дитині такі заняття, та варто пам’ятати, що перш за все, християнська етика і духовність – це про доброту й взаємоповагу один до одного. І в цьому сенсі, можливо, варто нагадати сучасним дітям про споконвічні цінності, які несуть в собі уроки християнської етики для школярів. Релігії і церкви можуть бути різні, але постулати моралі – вони єдині вічні, незалежно від часу. А спостерігаючи агресивні «батли» у соцмережах дорослих, вбачається, що нашим дітям буде зовсім не зайве нагадати про толерантність і любов до ближнього.


Поліна Заворотнюк

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ