Вогонь – стихія безжальна та, мабуть, найнебезпечніша з-поміж інших загроз. Пожежа – найстрашніше, що може статися в житті. Яким чином можна убезпечитися від трагедії – дізнавався у фахівців «Громадський Ревізор»
КОМУ ПОТРІБЕН МОРАТОРІЙ?
У Броварах будинків підвищеної поверховості нараховується не більше десятка, але саме ці житлові споруди є об’єктами за які «болить голова» у наших МНСників. Активне будівництво, яке ведеться зараз у нашому місті, а це в основному саме будинки понад 16 поверхів, згідно державного мораторію не підлягає перевіркам, в тому числі і співробітниками державної служби з надзвичайних ситуацій.
«Ми не можемо проводити перевірки у тому обсязі, як було в минулі роки. Все залежить від «доброї волі» забудовників. Можуть допустити на будмайданчик, а можуть ні», – каже начальник Броварського управління ДСНС Микола Семиног.
Раніше фахівці ДСНС контролювали практично кожен поверх новобудови, вимагали дотримання нормативних вимог, зараз же можуть тільки рекомендувати.
Забудовники часто йдуть на всілякі хитрощі та намагаються у будь-який спосіб здешевити вартість робіт, іноді за рахунок дотримання правил пожежної безпеки. Наприклад, використання несертифікованих матеріалів. Щоправда, уточнюють місцеві рятувальники, у Броварах фактично відсутні такі недобросовісні компанії, наші будівельники – а наразі активне будівництво на території міста проводять 16 будівельних організацій – намагаються дотримуватися усіх норм та правил при зведенні житла.
«До того ж, при проведенні процедури прийняття будинку в експлуатацію обов’язково присутні наші фахівці і ретельно слідкують за дотриманням усіх правил та норм державної пожежної безпеки», – каже Микола Семиног.
Одна з умов: у будинках підвищеної поверховості має бути спеціальний ліфт, який використовується тільки за умови надзвичайної ситуації для підняття особового складу пожежної охорони, живиться від резервного джерела та не відключається навіть у разі пожежі.
СПОКІЙНА СТАТИСТИКА
На щастя, у житловому фонді Броварів пожежі трапляються не часто, у «висотках» їх практично не було. Єдиний випадок, про який повідомили нас пожежні – загорання у 2015 році на 13 поверсі одного з будинків, що перебував ще у процесі будівництва. Замкнення електропроводки призвело до задимлення і рятувальники швидко справилися з ситуацією, цей виїзд можна назвати швидше тренувальним, адже мешканців у «висотці» ще не було. Тим не менш, питання про наявність спецтехніки знову і знову постає перед МНСниками Броварів.
Якщо пожежа трапляється у звичайному, тобто 9-поверховому, будинку, проблем нема – рятувальники мають достатньо досвіду для ліквідації такого лиха. А ось якщо загорання відбулося на висоті вище 25 метрів – це вже проблема.
«Ми, звичайно, справляємося і з такими задачами, але у зв’язку з відсутністю спецтехніки програємо у часі, а у нашій справі відлік йде навіть не на хвилини, а на секунди», – кажуть у Броварському управлінні ДСНС.
МІСЦЕВІ «КУЛІБІНИ» ТІЛЬКИ «ЗА»!
Придбати спец автомобіль з авто драбиною, а ще краще – автопідйомником, який може маневрувати та піднімати рятувальників і евакуювати людей з поверхів на висоті понад 50 метрів – питання, з вирішенням якого самотужки пожежні не впораються. Адже навіть бувший у використанні спецавтомобіль за найоптимістичнішими «прогнозами» може коштувати від 10 до 12 млн. грн.
«Ми постійно звертаємося з цим питанням і до забудовників, що працюють у нашому місті, і до місцевої влади. Порозуміння, звичайно, є. Ось буквально тиждень тому ми зустрічалися разом з начальником нашого головного управління з міським головою та піднімали питання придбання такої машини для проведення рятувальних дій на великій висоті. Найближчим часом пообіцяли провести спільну нараду з забудовниками, можливо, в цьому році щось вирішиться», – сподівається Микола Семиног.
Виготовленням подібної спецтехніки в Україні займається усього два підприємства – київський «Тітал» та «Пожспецмаш» у Прилуках. За наявності коштів до них міг би приєднатися і Броварський «Спецбудмонтаж-503».
Нещодавно Броварському підрозділу ДСНС було передано спец автомобіль з шеститонною цистерною для води , переобладнанням якого займалися майстри саме «Спецбудмонтажу». У місцевих підприємств є великий потенціал, руки у броварських фахівців, як кажуть «правильно заточені», вони можуть взятися за роботу будь-якої складності, але знову все залежить від фінансової складової.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НА КЕРІВНИКАХ
То хто ж все-таки відповідає за пожежну безпеку у наших «свічках», якщо пожежники не мають права проводити перевірки? Вся відповідальність за дотримання норм та правил лежить на керівниках ЖЕКів, ОСББ та відомчого житла. Як стверджують МНСники, з нашими ЖЕКами проблем немає. Кожне комунальне підприємство, якому випало «щастя» мати на балансі високо поверхові будинки, заключило договір з обслуговуючою організацією, яка і контролює стан протипожежних систем та займається їх обслуговуванням.
«У нас не в кожному комунальному підприємстві є висотні забудови, практично тільки ЖЕК №3 та ЖЕК №4 мають такі будинки. У них заключені договори з обслуговуючою компанією, все гаразд», – каже начальник управління житлово-комунального господарства Галина Плотнікова.
Складніше співпрацювати з головами ОСББ та керівниками відомчих ЖЕКів – зазначають фахівці місцевого управління ДСНС.
«Ми відкриті до співпраці, проводимо роз’яснювальну та консультаційну роботу, але не всі керівники йдуть на контакт, не всі розуміють важливість протипожежної охорони. У разі пожежі ми прийдемо на допомогу, але не варто забувати, що відповідальність за стан пожежних виходів та систем протипожежної безпеки повністю лежить на них», – попереджає начальник Броварського управління ДСНС Микола Семиног.
Ольга Підлісна