Що не сезонні похолодання – так сплеск коронавірусу, що не зима – то карантин на межі з локдауном. Люди звикли й змирилися з ковідом, як із сезонним ГРЗ чи грипом. Єдине, що постійно нагадує присутність заразного вірусу – захисні маски, заношені, тепер слугують радше перепусткою в супермаркет, ніж антивірусним бар’єром.
Завершується другий рік пандемії. Чому ми досі не навчилися ефективно боротися з вірусом, і навіть після масової вакцинації нам вкотре загрожує «червона» зона? Штам «дельта» – небезпечна мутація чи страшилка від «всесвітньої змови»? На ці та інші теми з «Громадським ревізором» розмовляв голова Національної медичної палати, військовий лікар-епідеміолог Сергій Кравченко.
Пане Сергію, штам «дельта» – який він, чи справді його слід боятися більше, ніж Covid-19?
Особливість вірусу «дельта» полягає в тому, що він більш заразний. Його репродуктивне число складає 5,8. Тобто, від однієї людини може захворіти 5-6 людей. Один хворий може заразити майже всю кімнату, всіх людей, які з ним контактували. Хоча раніше ми вважали, що тільки половина людей може інфікуватися при контакті з вірусом.
Друге: штам більш трансмісійний. Більш передаваний, тобто зменшилася «доза» вірусу, яка потрібна для того, щоб інфікувати людину. У штама значно знизився інкубаційний період і складає від 1 до 3 днів. Хвороба дуже швидко набуває форми, що потребує госпіталізації. Також вірус значно помолодшав – почали хворіти люди працездатного віку і діти.
Лікування те саме, що при коронавірусі?
Абсолютно така сама тактика і стратегія, як і при лікуванні «класичного» коронавірусу. Все однакове, за винятком того, що ми бачимо у країнах, де стикнулися з цим штамом раніше за нас: хворим штамом «дельта», потрібні більші об’єми кисневої суміші, ніж хворим на ковід. Якщо попередні хворі потребували кисневої підтримки 10 літрів за хвилину, то «дельта»-хворі потребують від 40 до 60 літрів за хвилину.
Отже, треба чекати чергову хвилю пандемії?
Епідеміологічний прогноз щодо осінньо-зимового періоду лікарі склали ще наприкінці травня. Про зростання захворюваності наприкінці літа попереджали і головного санітарного лікаря, Міністерство охорони здоров’я, і Віктора Ляшка особисто, але там, як завжди, проігнорували. Збільшення кількості хворих очікувалося саме через штам «дельта», бо хвороби кордонів не мають. Що, власне, й сталося. Зараз захворюваність збільшилася в 10 разів. Якщо влітку ми реєстрували 150-200 випадків на добу, то тепер маємо 1500-2500 хворих.
Ми хворіємо другий рік, а влада знову не готова?
Бо пандемія в Україні відрізняється від всесвітньої тим, що у нас головну роль, у наче б то боротьбі, відіграють політики, а не професійні медики та епідеміологи.

Читайте також: Вакцинація тепер ОБОВ’ЯЗКОВА!
Вакцина не захищає?
Сергію, поговоримо про вакцинацію. Треба щепитися чи ні?
В дійсності після відставки Максима Степанова, з призначенням Віктора Ляшка, ситуація з вакцинацією дещо покращилася. Бо Ляшко почув епідеміологів, розгорнув тимчасову інфраструктуру для масової вакцинації. Завдяки цьому виробники побачили, що Україна може споживати велику кількість вакцин. Відповідно, закупівлі зросли, але втрутилася політика: публічні заяви, голосні цілі заради отримання політичних дивідендів. Пам’ятаєте, президент ставив завдання до Дня незалежності провакцинувати 70% дорослого населення, а новопризначений міністр Ляшко заявив, що у перших 100 днів своєї каденції реалізує 10 мільйонів доз вакцин, тобто вакцинує п’ять мільйонів населення. Після цих голосних намірів у нас почалися проблеми: в гонитві за високими показниками, ми почали втрачати якість. Тобто, порушуються умови зберігання, недотримується температурний режим. МОЗ вводить в обіг непогану вакцину Moderna, але «забуває» поінформувати населення, що ця вакцина в Україні незареєстрована. Міністерство не змогло провести відповідні перемовини з виробником, і вакцину ввели в обіг без реєстрації, без методів контролю якості, без інструкції на доступній мові для лікарів. Таким чином кількісний показник став більш важливим, ніж якісний. Що ставить під сумнів питання безпеки наших пацієнтів. Люди не хочуть щепитися та не довіряють МОЗ.
Правда те, що щеплені однаково можуть захворіти «дельтою»?
«Дельта» вніс корективи у боротьбу з коронавірусом. У формуванні колективного імунітету – відкинув нас у подоланні пандемії на декілька років назад. Ну і вплинув на епідеміологічну ефективність вакцин – вона значно знизилася, але вакцини досі зберігають свою специфічність і ефективність. Це говорить про те, що вакцини оберігають щеплених громадян від важкого перебігу хвороби та смерті. Але щеплені пацієнти можуть хворіти ковідом у легкій формі. Також вони так само виділяють збудник та беруть участь у поширенні хвороби. Тобто щеплені пацієнти поширюють інфекцію і заражають інших.
Про жорсткі карантини і кому вони потрібні
Традиційне питання: буде локдаун, чи не буде? Є у ньому потреба, чи нема?
Локдаун буде, але він, як і попередні локдауни, буде запроваджений з політичної доцільності, а не виходячи з епідеміологічних потреб. Органи державної влади дуже ефективно та на свою користь використовують інструмент жорсткого карантину.
Я вам нагадаю, що перший локдаун у нашій країні був запроваджений з переляку, інші – це інтелектуальний, вихідного дня, новорічний – як би їх не називали – вони запроваджувалися виключно заради політичних інтересів. Наприклад, карантин вихідного дня оголосили, щоб занизити явку на місцеві вибори. Отже, і наступний жорсткий карантин впровадять виключно заради того, щоб перешкодити суспільству висловити своє незадоволення соціально-економічним станом країни. А воно наростає з кожним днем.
Насамкінець, пане Сергію, можливо з’явилися нові рекомендації, як вберегтися від коронавірусу?
Багато хто порівнює коронавірус з гострим респіраторним захворюванням. Але зверну увагу, що смертність від грипу становить 0,04 відсотка, а від коронавірусу – 0,3% і цей показник зростає. І недарма коронавірус класифікується як особливо небезпечна інфекційна хвороба. Тому я закликаю громадян щепитися доступною вакциною, не чекати кращих вакцин, бо їх можна не дочекатися. І не старіюче: мийте руки, зберігайте дистанцію, користуйтеся засобами індивідуального захисту.
