Сьогодні «Громадський Ревізор» знов підіймає питання дитячих садочків. Скільки коштує навчатися у садочку? Чи справді черга така, що записуватися треба ще до народження дитини? Відповіді на ці питання читайте далі в матеріалі.
Коли у вас народжується дитина, то ваш бюджет зазнає чималих метаморфоз. Тепер більша його частина витрачається на дитячі підгузники, іграшки, одяг, гіпоалергенну косметику, педіатрів, тощо. І ніби то маленька дитина – це великий клопіт, але ні. Чим доросліша дитина – тим більше проблем з’являється у батьків. І ми зараз говоримо навіть не про тяжкий перехідний період, і не про перше кохання вашого янголятка.
Броварські матусі в соціальних мережах обурюються величезними внесками в садочках, мовляв, аби потрапити до дитячого садочка потрібно дати «на лапу» завідуючій. І це не коробка цукерок чи символічні 300 грн. Мова йде про значно більші суми – від 1000 до 6000 грн. Чи варто воно того? Спочатку заплати 6000 грн. за вступ, потім щомісяця здавай гроші на ремонти/харчування/побутову хімію/ноутбуки, а ще не забуваємо про подарунки вихователям, іграшки для дітей та м’який інвентар. То може, краще взагалі не працювати, а сидіти вдома з дитиною? Дешевше вийде, та й нерви на місці…
«ВХІДНА ПЛАТА»
«Усі направлення до садочка видаються в управлінні освіти», – постійно повторює Лариса Виноградова, заступник міського голови з гуманітарних питань.
Аби записатися до садочка треба звернутися в Управління освіти і отримати направлення у найближчий до вашого будинку ДНЗ. Якщо ви маєте які-небудь особливі побажання, або вам просто не подобається садочок поряд з місцем проживання і ви маєте можливість відвозити дитину до іншого району, то це також не проблема. Всі ваші зауваження та пропозиції будуть враховані і, за можливістю, втілені в життя.
В Управлінні зізнаються: проблема з переповненістю садочків дійсно існує. Та й більшість батьків має бажання віддати своє чадо до спеціалізованого закладу з новітніми методиками виховання, як то «Ялинка», де весь виховний процес базується на ідеях Сухомлинського, або ясла-садочки компенсуючого типу «Барвінок» та «Золота рибка».
Аби уникнути впливу людського фактору та знищити корупцію у Міністерстві освіти та науки України розробили електронну онлайн-програму, до якої кожна матуся через інтернет може увійти та записати свою дитину в чергу до садочка. Але програма не передбачає ліміт дітей у групах та її щорічна абонплата для Броварів складає 17 тисяч гривень (по тисячі на кожен з садочків).
В Броварах примусово-добровільно таки придбали ліцензію на цю програму, але питання її доцільного використання все ще залишається відкритим. Зараз щочетверга в адмінбудівлі проводять прийом заяв та видають направлення до садочків, а для уникнення переповненості груп існує внутрішня електронна база, тобто процес видачі направлень повністю автоматизований.
Матусі зізнаються – проблема в іншому. Направлення видають без проблем, але от у садочку вже формується локальна черга. І там завідуючі розказують скільки коштує реальний вступ до навчального закладу, а не на папері. «Я без проблем отримала направлення. Видали папірець і сказали іти до садочка, там приймуть. А завідуюча почала мені розповідати, що група переповнена, черга стоїть з п’ятнадцяти людей на місце. Якщо я хочу потрапити вже завтра, то потрібно здати їй гроші на ремонт, нові вікна, миючі та ще багато чого. А що ж робити? Довелося здавати. Бо мені на роботу виходити треба було терміново», – жаліється Ірина, броварська матуся.
Та і тут Володимир Онищенко закликає не піддаватися провокаціям з боку працівників закладу і писати офіційні скарги: «Я на день отримую по десять подібних телефонних дзвінків. Але писати заяви батьки відмовляються, бо не хочуть шкодити своїй дитині. У мене за рік написано лише дві скарги. Винні покарані по обом випадкам. А по анонімним зверненням ми зробити нічого не можемо».
«Лише спільними зусиллями ми можемо зламати систему і побороти корупцію в навчальних закладах. Не треба боятися та мовчки нести гроші. Треба викривати правопорушення, фіксувати їх та доповідати про подібні випадки», – закликає Лариса Виноградова.
ДОБРОВІЛЬНО-ПРИМУСОВІ ПОБОРИ
Так, це правда, кожен садочок має свій банківський рахунок, куди батьки можуть за власною ініціативою перечислити кошти на розвиток та благоустрій садочку. Але це ні в якому разі не примусова процедура, а лише «за покликом душі».
Також, кожен садок має батьківський комітет, який на загальних зборах вирішує скільки коштів і на які потреби збирати. Без батьківських коштів ніяк, це визнають всі, бо бюджет міста не в змозі покрити всі витрати навчальних закладів на ремонти та матеріально-технічне забезпечення. За бюджетні кошти зазвичай роблять капітальні ремонти і купляють посуд, тощо. На більше не вистачає.
«Мої діти ходять в «Червоні вітрила». За минулий рік ми здали 750 гривень на дрібні потреби, як то канцелярія, миючі, туалетний папір та мило. І ще додатково на розвиток групи та ремонти. Та все за згодою батьків», – розповідає одна з матусь.
У ДНЗ «Золотий ключик» завідуюча навіть показала нашим журналістам протоколи батьківських зборів та акти виконаних робіт по витраченим коштам. «Ми з вихователями не знаємо які суми вони збирають та що скільки коштує. Батьки самостійно приймають рішення, наймають підрядників та закуповують матеріали. У мене в кабінеті лише зберігається документація», – звітує Світлана Булка.
ЗЛІСНІ ПОРУШНИКИ
Найпроблемнішими, за відгуками батьків, виявилися три броварські садочки: «Віночок», «Катюша» та «Барвінок». Кажуть, що саме там вихователі вимагають нечувані гроші від батьків. Та й збирають їх самостійно, а не через батьківський комітет. Мовляв, вихователю видніше на що треба збирати в першу чергу та на що витрачати.
«Був випадок, коли у матусі в «Катюші» вимагали гроші за вступ і лякали безкінечними чергами. Та жінка виявилась не з боязких і записала все на диктофон, а потім з записом прийшла до мене. На записі чудово чутно, що гроші вимагала завгосп. Рішення було прийняте протягом тижня і співробітника садочку звільнили. З того часу скарг звідти ми не отримували», – згадує Лариса Виноградова. Та й у садочку зізнаються, що доступу до батьківських грошей вони не мають. Все проводиться офіційно.
Що стосується інших двох закладів, то завідуючі виявилися дуже заклопотаними і «невловимими». Та й зрозуміти їх, напевно, можна, бо коли дітей в тебе в два рази більше, ніж в змозі прийняти садочок, то й знайти 15 хвилин для журналістів виявляється проблематичним. А батьки, не на запис, зізнаються, що побори дійсно є. Батьківський комітет існує лише «для проформи» і всіма фінансовими питаннями займаються завідуючі.
Питання цих садочків вже не перший раз підіймається на зборах Громадської ради при Управлінні освіти та науки. Там же приходять до висновку, що проблема в застарілих кадрах, мовляв викурити стару систему неможливо. І боротися з нею можна лише пильним контролем батьків за всіма закупівлями та видатками.
Тож, підводячи підсумки: навчання у садочку безкоштовне, а всіма питаннями матеріального забезпечення за кошт батьків займається батьківський комітет. Ніхто не в праві вимагати з вас гроші «за вступ» чи ще щось. Якщо ж подібний випадок був Вами зафіксований – не бійтеся викривати «нечистих на руку» завідуючих, бо тільки спільними зусиллями громадян та влади можна нарешті звільнити заклади освіти від корупційних персонажів.
Ксенія Хотянович