В Україні розпочалася п’ята хвиля мобілізації. Триватиме вона с 10 квітня по 1 травня. До 21 квітня військові комісаріати повинні провести оповіщення військовозобов’язаних та розпочати медкомісії. Броварський військкомат планує на цьому етапі призвати 250 солдат міста і району.
Цю хвилю мобілізації вже охрестили – добровольчою. Адже у більшості планують призивати тих, хто згодний служити за власним бажанням. Як зазначає заступник військового комісара Броварів Тарас Іваненко, більшість частин, до яких доправляють мобілізованих, не беруть участі у бойових діях. Більше того, у гарячі точки АТО потрапляють лише добровольці. За власним бажанням і тільки після написання відповідного рапорту.
Силоміць забирати до місця бойових зіткнень – безглуздо. Адже такі солдати перші можуть кинути зброю і техніку та побігти, підвівши своїх побратимів.
Водночас, за твердженням військових, за власним рішенням захищати українську землю прагнуть чимало чоловіків: вже зараз бажання опинитись на фронті виявили близько 50 добровольців. Втім, спочатку їх доправлять до учбового підрозділу. Якщо у майбутнього воїна бракує необхідних навичок, тут він отримує військову спеціальність.
ВІЙСЬКОВИХ ВІЗЬМУТЬ «НА ОЛІВЕЦЬ»
Тривалий час облік військовозобов’язаних в Україні проводився незадовільно – визнають у комісаріаті. Тож зараз командування Збройних Сил України прагне зрозуміти, на кого можна буде покластися у важку хвилину. Тобто, проводиться своєрідна інвентаризація кадрів та переглядається резерв.
Відтепер медогляд відбуватиметься щороку. Єдиний виняток – працівники сфери громадського харчування. Їх запрошуватимуть на перевірку здоров’я кожні два роки, за умови оформлення санітарної книжки.
При цьому критерії придатності до служби не змінилися. Щоправда, вимоги до стану здоров’я призовників – жорсткіші. У Броварському військкоматі додають, що більші шанси потрапити на службу мають чоловіки, старші 27 років. Молодих хлопців, мабуть, жаліють. Та й ті, хто вже побував в АТО розповідають, що від молодих толку мало – не мають досвіду та необхідної витримки.
ДІАГНОЗ «ПРИДАТНИЙ»
Після отримання «запрошення» до військкомату майбутнього захисника Вітчизни чекає проходження медичної комісії. Якщо людину визнають придатною до служби, їй видають так звану «бойову повістку».
До речі, за інформацією голови комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради Ольги Богомолець, більше половини призовників минулої хвилі мобілізації в Україні були непридатні до військової служби через психічні чи нервові захворювання. Найчастіше у призовників знаходили психічні хвороби, що складає 32% з усіх причин «непридатності», потім йдуть серцево‑судинні захворювання, замикають трійку захворювання нервової системи. Травми і поранення складають 10%. І така тенденція викликає неабияке занепокоєння.
Де служитиме «придатний до служби» – залежить від його військової спеціальності. Спочатку його доправляють на навчання. До занять входить індивідуальна підготовка, фізичні вправи, заняття з тактики. Велику увагу приділяють злагодженості, як між окремими бійцями, так і цілими підрозділами. Якщо армійського досвіду немає, власник повістки навряд відправиться служити. Найвірогідніше – потрапить до резерву, зауважують у комісаріаті.
ВСЬОМУ НАВЧАТЬ, АБИ БАЖАННЯ БУЛО
Заняття проводять на учбовому полігоні. Час, який проведуть тут мобілізовані, становить майже місяць. За ці 4 тижні вони пройдуть стрілецьку практику, заняття з тактики та мінно-вибуховій справі, інженерну підготовку, тобто навчаться рити окопи та маскуватися. Також бійці мають пройти військово‑ідеологічну підготовку, зокрема, психологічні тренінги. Останній етап – відпрацювання злагодженості дій у складі відділення, взводу та роти.
Зазвичай, військову спеціальність підбирають відповідно до занять мобілізованого у цивільному житті. Іншими словами, працював на СТО – ймовірно ремонтуватимеш техніку, був слюсарем – доглядатимеш зброю, математик має гарні шанси стати коректувальником вогню, людина з гарним зором може стати снайпером. Обирати військову спеціальність боєць може за своїми уподобаннями. Головне, аби він якомога ефективніше використав особисті здібності.
Щоправда, на сьогодні в українському війську є особливо затребувані фахівці. Серед них: артилеристи, мінометники, зенітники, механіки, водії та командири танків.
ВІЙСЬККОМАТИ НЕ ДРІМАЮТЬ
Всього з 2014 року отримали повістки близько 3 тисяч броварчан. З них 2,5 тисячі пройшли медкомісію. За результатами огляду частину визнали тимчасово непридатними. Дехто може служити у мирний час, хоча є обмежено придатними у військовий. Виявили і таких, кому здоров’я не дозволяє брати зброю до рук. Їх виключають з військового обліку.
Причому тих, хто ховається від військкомату, небагато. За словами Тараса Іваненка, ще з минулого року від повісток «бігає» 11 осіб. По них вже відкрили кримінальні справи, адже ухилення від мобілізації загрожує втратою свободи до 5‑ти років.
Загалом, з моменту початку АТО, з Броварщини мобілізували понад 700 бійців. Є, на жаль, серед захисників України і ті, які ніколи не повернуться додому. Великий відсоток поранених. Однак показово, що після одужання більшість реабілітованих знову рвуться до рідних загонів.
Ігор Латунський