Цьогоріч Бровари отримають урочисту відзнаку – Прапор Європи. Вручати її буде делегація Парламентської Асамблеї Ради Європи, що приїде на День міста, 19 вересня. «Громадський Ревізор» вирішив з’ясувати, що це за нагорода та які привілеї можуть отримати її власники
Всі ми бажаємо отримувати найкраще. Європейський сервіс, навчання за кордоном, імпортні товари, а подорожі – безвізові. І все це ми хочемо мати, не прикладаючи абияких зусиль. І як же приємно усвідомлювати, що наша влада робить все за нас!
Хоча Україна поки і не є членом Європейського Союзу, але завдяки системі заохочень від Європейської Ради місто може самостійно отримати привілеї для своїх мешканців. Як саме? Читайте далі.
Трошки історії
Міжнародний конкурс «Приз Європи» був заснований Парламентською Асамблеєю Ради Європи у далекому 1955 році і представляє собою визнання досягнень муніципальних утворень держав, які входять до складу Ради Європи, із створення єдиного європейського простору. Тобто, якщо місто з держави, яка входить до складу Європейської Ради, активно впроваджує європейські ідеї у життя своїх мешканців та активно співпрацює з європейськими містами у різноманітних галузях, то воно може позмагатися за неабиякі привілеї від Європейського союзу.
Один з головних привілеїв, які дає Приз Європи – це стипендії для молодих людей, які матимуть змогу навчатися в Європі. Але аби отримати цю грошову винагороду, місту потрібно виконати усі умови конкурсу та поетапно отримати усі 4 відзнаки: «Європейський диплом», «Почесний прапор», «Почесну табличку» та «Приз Європи».
Отримання європейських нагород не тільки підвищує статус міста, але й відкриває великі можливості у галузі співробітництва з перспективними містами та регіонами, а також з міжнародними організаціями та фондами. Наприклад, дає можливість залучати найсучасніші потужності на своїх виробництвах.
Запеклі змагання
За отримання відзнак змагаються ті міста, які мають побратимів серед міст іноземних країн і задіяні в широкому колі заходів, що сприяють розвитку відносин з європейськими партнерами, зокрема, мають членство в міжнародних організаціях, взаємодіють з містами-побратимами та іншими зарубіжними муніципалітетами, здійснюють персональні обміни, проводять європейські заходи, розповсюджують європейські ідеї, європейську солідарність тощо.
Отримати хоча б першу ступінь не так вже й просто. Для прикладу, щорічно за Європейський диплом змагається 400–500 міст з усієї Європи, а отримують лише 10–15. Змагатись за наступну нагороду можуть лише міста, які стали призерами в попередньому етапі.
Серед українських міст на сьогоднішній день єдиним, що удостоїлося усіх почесних нагород, є Харків. Ще у 2010 році на засіданні Ради Європи цьому місту була присуджена найвища відзнака, що дало його мешканцям змогу зробити великий прорив у навчанні за обміном. Й досі Харків вважається студентською столицею України. На навчання до тамтешніх вузів прямують не тільки випускники шкіл нашої країни, але й гості з-за кордону. А більшість університетів для своїх найкращих студентів пропонують навчання чи стажування у найпрестижніших закладах Європи.
Головне – не зупинятися
Минулого року Бровари удостоїлися почесного звання і отримали нагороду першого ступеня – Диплом Європи.
Тоді, на урочистій події в Страсбурзі, мер міста Ігор Сапожко заявив: «Пріоритетом подальшої роботи й надалі залишатимуться стандарти і принципи, якими керуються Рада Європи і Європейський Союз. Підтвердженням цього є проекти, які вже були втілені нашим містом».
І дивлячись на те, що цього року Бровари отримують вже другий символ Європейського Союзу – Почесний Прапор, можна погодитись, що Ігор Васильович своє слово тримає.
На сьогоднішній день Бровари мають 7 міст-побратимів у різноманітних куточках світу та Европи. Лише в травні до цього списку приєдналось італійське місто Санта-Марінелла. Це дає неабиякі можливості задля вигідної співпраці як у соціальному, так і в економічному плані.
Та будемо сподіватись, що на досягнутому Бровари не зупиняться. І вже у найближчому майбутньому ми побачимо, як нашому місту вручають Почесну Табличку, а згодом і найвищу нагороду – Приз Європи. Адже, наше місто безумовно цього варте.
Кристина Славінська