Слово «рейдерство» не сходить з новинних стрічок останні декілька років. В основному його використовують до ситуацій із захопленнями підприємств. Проте стосується воно також і локальних випадків – як-то, наприклад, самозахват більшої прибудинкової території з боку об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. У Броварах, які стрімко розбудовуються та розвиваються, такі випадки те ж є.
Основна мета створення ОСББ – отримання якісніших послуг на конкурентній основі та контроль за їх наданням. Проте, коли виникає питання оформлення прибудинкової території, починається найцікавіше. За законом процедура досить проста, проте вартісна та бюрократична. Передача земельних ділянок у власність або в користування здійснюється відповідно до рішення міської ради. Особа, уповноважена представляти ОСББ або ЖБК, звертається до міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначаючи бажану форму оформлення – власність або користування.
Варто зазначити, що проект землеустрою ОСББ розробляє власним коштом. «Вони замовляють проект землеустрою, звертаються у будь-яку землепідрядну організацію. Роботи ці на платній основі. Якщо раніше його складніше було зробити, зараз трошки бюрократія зменшилась. Тому що раніше на проект землеустрою необхідно було брати п’ять висновків, зараз – це тільки два. Уже відпала і екологія, і санстанція, і архітектура пам’яток. Зараз залишилось два основних, це тільки Держземагентство територіальне і архітектура. В середньому він коштує 3,5 тисячі гривень. Але в залежності від площі кошторис розробляється», – розповідає начальник земельного відділу броварського виконкому Леся Гудименко.
Згідно із Земельним кодексом, у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку, відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об’єднанню власників. Як її використовувати, визначають самі мешканці будинку. Як правило на таких територіях ОСББ розміщує дитячі майданчики чи автостоянку. Також часто вона обноситься парканом, аби мешканці інших будинків не мали до неї доступу – щоб не смітили, не займали парко-місця тощо.
НАХАБНЕ ЗАХОПЛЕННЯ НА МЕЖІ ЗАКОНУ
От тільки не зажди огорожа ставиться у межах прибудинкової території. Так, зокрема сталося в ОСББ по вулиці Симоненка. Як розповідає Леся Гудименко, керівник об’єднання, яке створене в цьому будинку, намагається і, до слова, досить успішно, захопити територію, значно більшу, ніж та, яка дійсно є його прибудинковою. «Вони по 1000 гривень почали одразу збирати. Ще і ОСББ не було створено, уже кошти збирали на забор. Поставили паркан і дуже цікаво розказують, що будуть пропускати тільки по паспортам. І якщо я приїду на автомобілі, або хтось приїде до мене, то його не пустять… І там ще частина території іншого будинку. Вона була передана для розміщення невеликого парку, скверу. А коли ОСББ звернулося (на сесію міської ради – ред.), вони звернулись також, захопивши і цю територію. На сесії їм було відмовлено», – каже начальник земельного відділу.
Попри те, що прибудинкова територія ще не оформлена на ОСББ, паркан на «Купаві» вже стоїть і навіть неозброєним оком видно, що охоплює він територію, набагато більшу, ніж та, що може належати мешканцям. Тягнеться зелена огорожа майже впритул до лісу. Законність її встановлення викликає великі сумніви.
Такі самозахвати небезпечні тим, що огорожі можуть обмежувати доступ до прибудинкових мереж і до спецтранспорту, наприклад, для пожежних машин. Такі випадки теж були. Нещодавно у Броварах сталась пожежа в одному житловому комплексі і пожежна машина не змогла заїхати на територію саме через встановлений паркан. Це вже тягне на кримінальний злочин. А якщо станеться якась аварія на тепломережах чи водопроводі, то як ремонтникам дістатися до труб, якщо над ними «забита» огорожа?
«ДОДАТКОВА» ТЕРИТОРІЯ ЗА БЛАГОУСТРІЙ
Були в Броварах і такі випадки, коли ОСББ «пробачали» захват більшої прибудинкової території. Зокрема, так сталося із будинком по вулиці Постишева. Оскільки об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «вклалося» в благоустрій – своїм коштом побудувало дитячий майданчик та висадило дерева, то міська рада «подарувала» їм декілька зайвих квадратних метрів. Хоча парканом свою територію мешканці не обносили і доступ до їхнього облагородженого двору мають жильці й інших будинків.
ЗЕМЕЛЬНИХ АФЕРИСТІВ ПОЗНАЧИЛИ НА МАПІ
У земельному відділі розповідають, що з цього року зможуть контролювати всі подібні самозахоплення, оскільки точно знатимуть, де саме вони виникають. «В нас була минулого року проведена аерофотозйомка. І після завершення процесу ми будемо бачити всі самозахвати. Тобто ми будемо бачити територію, яка по документам, і територію, яка фактично використовується. Зараз же за самозахват кримінальна відповідальність. Будемо працювати, почнемо з підприємців. Зараз ми надаємо останні території, які були оформлені, для того, щоб внести в цю базу. Сподіваємось, що вже на початку наступного місяця ми вже будемо повністю отримувачами цієї інформації. І будемо уже з цим боротися», – хвалиться Леся Гудименко.
Щодо штрафних санкцій, то на початку міська влада має намір звертатися до підприємств з пропозиціями на добровільних засадах звільнити захоплену територію. Якщо це не дасть результатів, тоді вже в хід підуть суди.
Яким чином направити у законне русло бажання деяких громадян загарбати більшу ділянку, наприклад, для оформлення парковки, поки що не знають. Проте як від адміністративної, так і від кримінальної відповідальності несумлінних мешканців не врятує ані соціальна активність, ані позитивний імідж у місті.
ПОКАЗОВА ІСТОРІЯ
Аби наочно показати, до чого можуть призвести непомірні апетити у бажанні захопити прибудинкову територію, розповімо історію, яка сталась декілька років тому у центрі Києва. Мешканці будинку створили ОСББ. Головою обрали дружину брата колишнього депутата та за сумісництвом земельного магната на прізвище Губський. Поряд стоїть інший будинок, тому машини паркують вперемішку. І ось днями голова ОСББ привозить кілька вантажівок землі і засипає заїзд на парковку, аргументуючи це тим, що це її земля і вона буде тут «створювати благоустрій». Взамін районна держадміністрація передає в користування мешканцям нічну стоянку у 300‑та метрах поруч. Проте виявилося, що ця територія здана в оренду приватній компанії на 49 років. Виходить, фактично ОСББ було створене для того, щоб якраз передати мешканцям будинків стоянку і тим самим забрати її у приватної контори. А земля ця в центрі Києва коштує астрономічних грошей! Ось так створення ОСББ слугує рейдерськими схемами.
В Броварах земля також на вагу золота. Тому не дивуйтесь, якщо ваш голова ОСББ прокручує у себе в голові якусь подібну схему.
Аліна Яковенко