У нашому місті 370 комунальних ліфтів. Більше 50% з них – зношені. У Броварах чимало «радянських» багатоповерхівок і майже всі облаштовані ліфтами. Та через свій поважний вік і не дуже дбайливе ставлення мешканців багато з них на сьогоднішній день в занедбаному стані. «Громадський Ревізор» вирішив прогулятися броварськими будинками та дізнатися, чи існує панацея для літніх підйомників
Бюрократична волокіта
Усіма капітальними ремонтами житлових будинків, у тому числі й ремонтами ліфтів займається управління житлово‑комунального господарства. Як нам повідомила директор КП «ЖЕК-1» Зоя Боєцька: «Ми постійно робимо обходи території та дивимось, щоби все функціонувало. Усі несправності ми фіксуємо та передаємо в УЖКГ для подальших ремонтів».
За словами співробітників комунальних служб, ліфти – це нескінчений потік фінансових витрат. Звісно, можна було б відремонтувати усі ліфти враз, а потім лише лагодити незначні поломки, але уявіть, скільки грошей на це потрібно. На сьогоднішній день це захмарна сума, тому доводиться ремонтувати конструкції поступово. У приоритеті ті, що конче цього потребують.
Старе на нове
«Знаєте який у нас був ліфт? Без жаху не зглянешся. Доки довезе до потрібного поверху – посивіти можна від того рипіння та торохтіння. Здебільшого ми навіть пішки ходили, як то кажуть, від гріха подалі, »,–розповідаєВалентина, мешканкабудинкупо вул. Незалежності, 16 Б.
Дійсно, у Броварах є настільки застарілі підйомні конструкції, що їх краще замінити, ніж ремонтувати. У зазначеному вище будинку саме така ситуація. На реставрацію та заміну двох ліфтових кабін з міського бюджету було виділено майже мільйон гривень. Наразі ремонтні роботи вже завершені, для запуску механізмів комунальники лише чекають дозволу на експлуатацію з відповідної організації. Та вже найближчим часом місцеві жителі зможуть користуватися новими сучасними ліфтами.
Підфарбуємо-підмалюємо
Але загалом у місті ситуація не настільки сумна, як у будинку по Незалежності, 16 Б. Незважаючи на те, що багато конструкцій вже давно застарілі, більшість з них може обійтися капітальним ремонтом та модернізацією. На такі роботи у 2015 році виділено 480 тисяч гривень. На ці кошти було заплановано чимало. І нехай на вулиці ще серпень, 80% запланованих робіт вже виконано.
Зокрема проведено капітальний ремонт ліфтів у першому та другому під’їздах по вулиці Горького, 5, та третього під’їзду по Олімпійській, 6.
Зараз комунальники завершили капітальний ремонт п’яти ліфтів по бульвару Незалежності, 10, і перейшли до Незалежності, 6. Роботи проводять у комплексі, аби вже через кілька років не перероблювати знову. Де потрібно, замінюють канати, катушки, двигуни. Перед початком та після завершення робіт кожен ліфт проходить прискіпливу експертизу для визначення усіх недоліків у його функціонуванні.
Технічні нюанси
За діючими нормами технічної безпеки, ліфти, які перебувають в експлуатації більше 25 років, потребують щорічного огляду. Такий огляд проводить підрядна організація, що встановлювала кабіну та технологічний центр. Це спрямовано на те, щоб гарантувати безпеку громадян та попередити виникнення аварійних ситуацій.
Хоча балансоутримувачі, тобто ЖЕКи, раз на рік проводять технічне обстеження та передають інформацію в УЖКГ, все одно, передбачити як поведуть себе в роботі броварські «довгожителі» протягом року, із стовідсотковою впевненістю неможливо.
Куди ж ви дивитесь?
Звичайно, роки експлуатації відкладають свій відбиток на ліфтах. Але і без «сумлінних» мешканців не обходиться. То кнопки попалять, то дзеркало розіб’ють, то стіни розмалюють. А найрозумніші, аби довести свою силу, намагаються самотужки відчинити двері під час руху кабіни, що спричинює екстрену зупинку та також прискорює вихід з ладу.
Отож, ремонт ліфтів на сьогоднішній день обходиться недешево. Наприклад, встановити сучасний дитячий майданчик на прибудинковій території можна за 18 тисяч гривень, тобто за кошти, що були виділені на ремонт ліфтів, можна було б встановити 26 нових майданчиків. Тож, можливо, якщо б ми більш відповідально ставились до комунального майна, то і благоустрій наших осель та міста з кожним роком ще швидше перетворювався би на європейський.
Маргарита Струтинська