Десятки тисяч мобілізованих українців нині перебувають в зоні бойових дій, де щодня ризикують власним життям. Їх називають героями, захисниками Вітчизни. Та чи не обмежиться їх визнання лише гучними словами з боку держави? «Громадський ревізор» довідався, як віддячують захисникам у Броварах.
ДЕРЖАВНА ТУРБОТА
Держава своїх героїв не забуває – без зупину стверджують урядовці з блакитних екранів. Всі учасники АТО, точніше учасники бойових дій, після повернення додому отримують низку пільг та благ. Згідно зі статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», кожен з них має право на:
- знижку у 75% на комунальні послуги, в тому числі на газ, електроенергію, воду, опалення в межах норм споживання;
- безоплатне одержання ліків, лікарських засобів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
- безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
- безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, тощо.
Загалом нараховується 22 такі пільги. На всі ці блага місцевим бюджетам передбачені субвенції з державної скарбнички.
Крім того, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом міністрів України. Цьогоріч уряд вирішив виділити учасникам бойових дій аж по 875 гривень.
Та не все так просто. Щоб отримати гарантовані законом компенсації, треба отримати статус учасника бойових дій. Проте з цим у наших захисників Вітчизни виникають неабиякі проблеми.
Бюрократична машина Міністерства оборони працює на повну. Якщо учасника АТО можна отримати одразу після дембелю, то оформлення посвідчення учасника бойових дій займає кілька місяців (рис. 1).
На жаль, без цієї процедури АТОшники на державні пільги розраховувати не можуть.
ТУРБОТА ПРО КОЖНОГО ЗАХИСНИКА
Броварські учасники АТО не з чуток знають про затримки із видачею посвідчення учасника бойових дій. Деякі з них чекали по три-чотири місяці.
Міська влада вирішила підтримати своїх захисників. Ще восени минулого року програму «З турботою про кожного» доповнили пунктом про гарантії учасникам АТО.
Зокрема, всі, хто брав участь в антитерористичної операції, навіть ті, які не мають статусу учасника бойових дій, отримають 50% знижку на комунальні послуги. Пільга поширюється й на членів сім’ї, які прописані в одній квартирі. Таку ж знижку отримають родини загиблих героїв.
«Ми не чекаємо, поки вони отримають статус учасника бойових дій. Зараз з цим є дуже велика затримка. В Броварах 181 один учасник АТО вже отримує такі пільги з місцевого бюджету. І 72 учасника бойових дій з державного», – каже заступник міського голови з гуманітарних питань Лариса Виноградова.
Аби отримати пільгу, необхідно звернутися до Управління соціального захисту із заявою та низкою документів.
Вся процедура оформлення займає не більше п’яти хвилин. Підтвердити свою участь в АТО можна будь-яким наявним документом. Крім того, не потрібно бігати по різним кабінетам. Для воїнів діє спрощена процедура «єдиного вікна».
«Це може бути відмітка у військовому квитку, витяг із наказу про мобілізацію, а може бути витяг із наказу із військової частини. Ми спеціально прописали, що це документ про участь в АТО, щоб цей процес не забюрократизувати. А потім ми самі замовляємо довідки із ЖЕКів і самі даємо інформацію по всіх організаціях, які надають житлово-комунальні послуги», – розповідає начальник управління соціального захисту Алла Петренко.
ЖИТЛО І ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ АТО
Зараз міська рада розробляє програму по забезпеченню житлом та земельними ділянками учасників АТО та членів їхніх сімей.
У її розробці беруть участь й самі військовослужбовці. Всі їхні правки враховуються юристами. Перш за все, розробили порядок формування черги.
Земельний кодекс каже, що кожен громадянин може написати до міської ради заяву на отримання земельної ділянки та надати її графічний матеріал. Проте і тут для броварських учасників АТО процедуру дещо полегшили. Їм потрібна лише заява і довідка про участь в антитерористичній операції.
«Ми трохи відійшли від Земельного кодексу. Для учасників АТО в нас створена депутатська комісія, яка приймає рішення. Практично всі бажаючі вже подали заявки на отримання земельних ділянок і всі вони розглядаються на цій комісії», – каже начальник юридичного відділу Альбіна Баба-Мірзоєва.
Ще у березні міська рада виділила 30 наділів для учасників АТО. Для тих, хто ще чекає на свої ділянки, планують виділити окрему чергу.
З квартирами трохи складніше. Отримати безкоштовне помешкання мають право тільки ті громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Для них також створять окрему чергу.
Як розповіли нам в юридичному відділі, міськарада вже передбачила дві земельні ділянки під будівництво багатоповерхівок для учасників АТО. Наразі планується проведення інвестиційного конкурсу на визначення забудовника. Підтверджує цю інформацію і міський голова.
«Коли знайдеться інвестор, там розпочнеться будівництво. Квартири розподілятимуться по черзі, яку запропонували самі ж учасники АТО. Зараз юристи розглядають це питання. Забезпечення житлом і земельними ділянками – це наша основна програма. Ми маємо зробити все можливе, аби забезпечити броварчан», – каже мер Броварів Ігор Сапожко.
Чекати доведеться не всім. П’ятеро учасників АТО нещодавно отримали ключі від новеньких квартир в ЖК «Лісовий квартал». Ще одна родина одержала трикімнатну квартиру в подарунок від забудовника.
СОЦІАЛЬНА ТА ПРАВОВА ПІДТРИМКА
Броварська міська рада розробляє ще одну програму з надання всебічної допомоги демобілізованим військовим, які брали участь в АТО, та їхнім сім’ям. В першу чергу, планують створити єдину базу всіх учасників АТО. До неї будуть вносити інформацію про проблеми та потреби воїнів.
Проект програми передбачає, що всі учасники АТО та члени їхніх родин будуть забезпечені соціальним та юридичним супроводом. Тобто, зможуть отримати консультацію юриста, психолога, допомогу з працевлаштування, першочерговий прийом дітей у навчальні заклади та заклади позашкілля, безкоштовне харчування для дітей у школах та дитсадках, безоплатне оздоровлення демобілізованих та їхніх сімей в санаторіях, матеріальну допомогу від місцевої влади, підтримку від волонтерів та благодійників.
Поки програма не прийнята, місцеві чиновники вирішили забезпечити безкоштовним харчуванням учнів загальноосвітніх навчальних закладів, батьки яких беруть або брали участь в АТО, за рахунок місцевого бюджету. Теж саме стосується й дітей у дитсадках.
Цю програму, як і програму по забезпеченню житлом та земельними ділянками учасників АТО, депутати планують прийняти на найближчій сесії 21 травня.
Отже, як бачимо, в Броварах діє цілий комплекс підтримки учасників антитерористичної операції. Пільги та гарантії отримають навіть ті захисники, які не можуть претендувати на державну допомогу, оскільки не отримали статус учасника бойових дій.
Катерина Ковальська