Ця епопея тягнеться ще з минулого року. Згідно затвердженого нового переліку рекомендованих для навчання підручників для учнів 4-х та 7-х класів, оновленню підлягають майже всі підручники шкільної програми. Але вже рік підходить до завершення, а «віз і нині там». В чому причина піврічної затримки дізнавався «Громадський Ревізор»
У вересні місяці серед броварських матусь розповсюдились чутки, що саме батьки повинні будуть сплатити п’ятдесят відсотків від вартості друку нових підручників для своїх дітей. Та ще тоді в управлінні освіти нас заспокоїли: нікому не доведеться сплачувати за підручники додатково. Компенсувати кошти типографії будуть з державного та міського бюджету на умовах співфінансування: 50 на 50. Тоді постала проблема в тому, що кошти з місцевого бюджету вже виділені, а з державного – ні.
Але от за вікном вже березень, а школи забезпечені підручниками лише на 45%. І то з частини фінансування державного бюджету. То куди ж поділись міські кошти?
БЮРОКРАТИЧНІ ЖОРНА
«Оскільки такий порядок видання, придбання та доставки підручників застосовується вперше, то виникла потреба у відповідних інструкціях щодо механізму перерахування коштів з місцевих бюджетів до державного бюджету на придбання підручників. На сьогодні такий механізм відсутній. У разі видання відповідних наказів Міністерством освіти і науки України, Міністерством юстиції, департаментом освіти і науки КОДА, кошти на придбання підручників з місцевого бюджету будуть перераховані негайно», – повідомляється на офіційному сайті управління освіти і науки Броварської міської ради.
Отже, всьому виною нафталінова бюрократія нашої держави, а потерпають від неї наші діти. І ця проблема не місцева, подібна затримка відбувається по всій Україні. Жодне місто країни не забезпечено підручниками на 100%. І кожен виходить з цієї ситуації як може. А державні установи тим часом не поспішають із офіційними інструкціями. Мабуть, їхні діти в державних підручниках потреби не мають…
АЛЬТЕРНАТИВНІ МЕТОДИ
«Ми виходимо із ситуації як можемо. Намагаємось тримати її під контролем. Частина дітей користується на уроках планшетами і електронними книжками, частина використовує підручники альтернативних авторів. Процес навчання не зупинився через нестачу друкованих примірників», – розповідає виконуюча обов’язки начальника управління освіти і науки Броварської міської ради Аліна Музика.
І дійсно, великий відсоток школярів відвідує класи із планшетом в рюкзаку. З одного боку це значно зменшує навантаження «на спину» юних школярів, але в той самий час збільшує навантаження на очі і провокує малюків на уроках займатися не тільки навчанням, а й іграми. Та й при постійному використанні планшети швидко розряджаються, а розеток в класах для підзарядки не вистачає.
«Ну от де таке написано? Аби дитина в школу з планшетом ходила. Це ж школа, а не комп’ютерний клуб. Чому через безлад в управлінні освіти і державі повинен страждати мій малюк?» – обурено питає Наталія, мати чотирикласника.
І її питання цілком логічне. Бо планшет не тільки «садить» очі, але й провокує дитину на не дуже наукові речі. Зараз більше половини школярів мають використовувати альтернативні джерела отримання підручників, окрім друкованих. І коли це завершиться невідомо. Та й більшість матусь зізнається, що зараз, коли вже до кінця навчання залишилось два місяці, питання не таке актуальне. Але ж наступного року за парти сядуть нові чотирикласники і семикласники, а проблема залишиться та ж сама. Лишається тільки сподіватись, що до першого вересня в Міністерстві освіти і науки таки опанують себе і випустять офіційні інструкції…
Маргарита Струтинська