У неділю, 26-го квітня, на приймальне відділення Броварської багатопрофільної клінічної лікарні екстрена медична допомога привезла із с. Зазим’я хворого із серцевою недостатністю. Ним виявився 94-річний дідусь із сільського будинку престарілих. Хворий надійшов з температурою 38,5 у тяжкому стані, клініка хвороби була схожа на COVID, тож зробили експрес-тест на корона вірус, який виявився позитивним. Дідусь потрапив до реанімаційного відділення, та за кілька днів помер. Як виявилось, в данному закладі це не єдиний випадок. Що стало причиною інфікування стареньких у Зазим’ї, та чи можна було запобігти цій біді, з’ясовував «Громадський ревізор».
За словами директора ББКЛ Валентина Багнюка, бригада екстреної допомоги діяла за екстериторіальним принципом та привезла хворого у найближчу від села лікарню – в Бровари.
«Там кілька десятків таких осіб під сто років. Якщо в такий заклад зайшов коронавірус, то всі вони можуть скоро стати нашими пацієнтами. Тобто інфекційне відділення лікарні буде заповнено вщент, і дуже швидко. Але фактично, мешканці того закладу – кияни за пропискою. Тож, і медичну допомогу мають отримувати за місцем реєстрації. Я телефонував у область, питав як нам бути у цьому випадку, але мене не почули. Вони нічого не хочуть знати, просто везуть до найближчої лікарні», – розповідає Валентин Багнюк.
За детальною інформацією про ситуацію та заклад, з якого привезли хворого дідуся, ми звернулись до Голови Броварської РДА Миколи Клименка. Від нього дізнались, що власник даного приватного будинку – фізична особа-підприємець. У видах діяльності ФОП-у зазначено «надання послуг догляду із забезпеченням проживання для осіб похилого віку та інвалідів». Наскільки легальна робота закладу – встановлюють правоохоронні органи. Зараз на постійному перебуванні у будинку знаходиться 25 стареньких.
Відомо, що заклад закритого типу і сторонніх на територію не пускали, але при цьому підопічні могли вільно полишати територію. Наприклад, ходити до сільського магазину, абощо. Основне коло спілкування – родичі, які відвідують стареньких, та персонал, що обслуговує заклад.
«Офіційного лабораторного підтвердження про зараження COVID-19 у нас поки немає, результати ПЛР-тестів ще не готові. Маємо лише підтвердження експрес-тестами. За їх результатами маємо 13 чоловік даного закладу з позитивним результатом на коронавірус. Головний санітарний лікар області й комісія районної адміністрації прийняли рішення про ізоляцію та обсервацію даних осіб.
Місцем обсервації та ізоляції визначено даний заклад. Працюючий персонал також потрапив до обсервації. Всі – і старенькі, і персонал, – знаходяться в одному місці, із забороною залишати територію. Там зараз виставлений карантинний пост з працівників поліції та працівників центру лабораторних досліджень», – коментує Микола Клименко.
Що стало причиною спалаху в закладі, наразі невідомо. Можливо то були родичі, що відвідували стареньких на Великдень, чи персонал, чи навіть селяни. Щоб з’ясувати шляхи інфікування, нині провадиться санітарно-епідеміологічне розслідування, яке з’ясовує коло контактних осіб, перевіряє якість та періодичність заходів дезінфекції у закладі, дотримання санітарних норм тощо.
Якраз після розмови з головою РДА Миколою Клименко, редакції стало відомо, що результат ПЛР-тесту померлого дідуся із Зазимського будинку престарілих виявився позитивним. Отже, можна стверджувати, що нині весь заклад у селищі під загрозою. Ця ситуація зайвий раз підкреслює наскільки важливими є заходи безпеки та дотримання карантину, яких вимагає від населення та підприємців влада Броварів. З початку карантину покладено масу зусиль, аби відгородити пенсіонерів та осіб похилого віку – категорію найвищого ризику – від сторонніх контактів та інфікування.
Саме з цією метою броварські соціальні служби забезпечують доставку продуктових наборів додому, первинна ланка організує консультації сімейних лікарів по телефону та робить адресну доставку ліків для вразливих категорій.
Для прикладу, Броварський територіальний центр соціального обслуговування, який опікується самотніми старенькими, під час карантину переформатував свою роботу для максимальної безпеки підопічних. Гаряче харчування, яке вони раніше організовували у центрі, було замінено на видачу проднаборів. Це мінімізувало контакти та ризики захворіти для стареньких.
Крім того, за всіма адресами, де фіксується підозра на COVID-19 в Броварах проводиться посилена дезінфекція житлового будинку та здійснюється контроль за місцем самоізоляції хворих, які проходять лікування вдома.
Броварська влада недаремно впровадила такі жорсткі карантинні заходи, і контролює їх виконання на всіх рівнях. Зараз саме час усвідомити: заходи безпеки в умовах коронавірусу – необхідні і важливі для кожного! Дотримуючись карантину, ви запобігаєте розповсюдженню хвороби та зберігаєте своє життя і життя ваших близьких.


