90 тисяч переселенців зі Сходу та Криму потребують роботи. У Міністерстві соціальної політики запропонували шляхи вирішення проблем безробітних. Там представили программу, за якою такі люди шукатимуть роботу. Для цього склали потрет типового переселенця. В майбутньому служба зайнятості візьметься перенавчати шахтарів та металургів, аби вони здобули ті професії, які їм до вподоби та затребувані роботодавцями.
ЗАЛИШИЛИ ВСЕ
Тікаючи від війни, переселенці кидають все, що в них було. Нове місце для багатьох стає справжнім випробуванням. Одна з найперших і найскладніших проблем – працевлаштування.
Вікторія вже кілька місяців шукає роботу у столиці та в Броварах, але все марно. «Я уже 2 месяца как приехала из Луганска в Киев. Работу ищу каждый день. Уже зарегистрировалась на всех возможных сайтах. Перезванивают, но всех в основном интересует киевская прописка, которой у меня, к сожалению, нет», – розповідає жінка.
У Броварському міському центрі зайнятості кажуть, що допомагають усім, хто звертається. Проте не всім до вподоби наявні пропозиції. Переселенці просять значно вищих зарплат.
На сьогодні офіційно зареєструвалося лише 63 вимушених переселенця. Така цифра обумовлена тим, що той, хто хоче знайти роботу, навіть документи надати до біржі праці не встигає. «На самому початку АТО вони прибігали сюди і, як правило, навіть не встигали реєструватися. Вони просили варіанти… отримували список і більше до нас не поверталися. Є інший прецедент. Приїхала в Бровари терапевт з Донецька. Ми запропонували їй і в приймальне відділення лікарні, і в поліклініку. Вона побачила, що ми її два рази на тиждень викликаємо і направляємо на роботу, то вона сказала, що їй ця робота не потрібна. Написала заяву і відмовилася від послуг центру зайнятості», – розповідає начальник Броварського міського центру зайнятості Максим Вітер.
Окремий випадок – шахтарі. На Донбасі вони отримували щонайменше 9000 гривень і непогану допомогу з безробіття. У Центрі зайнятості їм пропонують перенавчитися, втім погоджуються не усі. І це попри те, що роботодавці готові платити їм на 10% більше, ніж місцевим мешканцям.
Як кажуть психологи, третина вимушених переселенців зі Сходу України не повертається до самостійного життя, не шукає роботу і живе в очікуванні допомоги. Процес адаптації в багатьох не минає навіть після кількох місяців.
ДЕМОБІЛІЗОВАНИМ РОБОТУ ЗНАЙДУТЬ
Вирішується в Броварах і проблема із працевлаштуванням демобілізованих військових. Наразі таких на обліку в Центрі зайнятості перебуває четверо. Двоє з міста та двоє з Броварського району. Освіта в чоловіків різна. У Центрі зайнятості розуміють: багатьом потрібні професійні курси і підтримка психологів, адже важко після війни повернутись до нормального життя. Та навіть якщо військовий не зможе знайти роботу, він має отримати соціальну допомогу близько 4 тисяч гривень.
Складно приїхати в нове місто та почати все з чистого аркуша, але можливо. Головне – не опускати руки. Йти до центрів зайнятості, брати адреси роботодавців, шукати через знайомих і газетні оголошення. Стукайте у двері і вам обов’язково відчинять.
Інесса Косач