Майже кожне місто в Україні може похвалитися наявністю озер. У Броварах теж є декілька водойм. Найвідоміші – у парках «Перемога» та «Приозерний». Також є ще кілька невеличких ставків. «Громадський ревізор» проінспектував ці озера та оцінив їхній стан.
В кожного озера свої проблеми
Про те, що озеро в парку «Перемога» потрібно якнайскоріше почистити, броварчани говорять вже не перший місяць. Вони обурені тим, що колись мальовничі краєвиди наразі прикрашає пожовтіла та замулена вода.
Декілька місяців тому «Громадський ревізор» вже намагався дізнатися, чи планується взагалі його очищення. Ми зрозуміли, що з цим є певні проблеми, адже озеро штучне. «В один рік хотіли почистити його. То я бачив, що чистили боронами. Але враховуючи, що чистить боронами не можна, вони потім зупинили. Мабуть здоровий глузд прийшов. Це було десь у 90‑ті роки. Чому зупинили? Тому що глина продирається, розірветься плівка, і зникне гідроізоляція. Тому почистить озеро дуже складна справа. Це великі кошти потрібні»,– розповідає керівник КП «Бровари-Благоустрій» Андрій Василенко.
В свою чергу начальник управління житлово‑комунального господарства Галина Плотнікова розповідає і про інші проблеми: «Справа в тому, що в озері на сьогоднішній день є риби. Спустити його для того, щоб почистити просто так, то ми всю фауну, яка там є, ми її просто знищимо. І потім ми вважаємо, якщо припустимо озеро чистити, його потрібно відразу приводити в порядок. Там потрібно зміцнювати берегову лінію. Тому ми зараз вирішуємо питання по наповненню озера».
До речі, саме цими днями озеро у «Перемозі» поступово наповнюють водою. Спеціально для цього зробили свердловину. Адже використовувати воду від КП «Броваритепловодоенергія» – справа не з дешевих. У них скрізь лічильники стоять. Тож вже незабаром Русалонька знову зануриться у воду і «попливе», а не просто сидітиме на сухих каменях.
Інша справа з озером у парку «Приозерний». Очистити цю водойму значно простіше, адже вона природна. «Є озера, називаються природні, і якщо глибина озера більше, ніж 4 метри, то це озеро може саме себе очищати. Воно не буде замулюватися. Таке озеро в нас є в парку «Приозерний». Там глибина достатня і б’ють джерела. Вони розбивають дно і вони не дають замулюватися»,– розповідає Андрій Василенко. До того ж, очищають природні озера часто запуском певних видів риб – наприклад товстолобиків. Свого часу вони мешкали і в озері парку «Приозерний».
Також такі озера можна очищати суто технічним методом. За допомогою техніки викопують дренажні канави та резервуар і спускають воду. Потім чистять дно, очищають береги озера від зайвої рослинності, звільняють джерела. Повернення води відбувається із застосуванням механічної фільтрації. Це найбільш дешевий та дієвий спосіб очистити води від дрібної органіки і водоростей.
Як нам розповіли у відділі капітального будівництва, до 2 червня цього року будуть отримані результати експертизи проекту реконструкції парку «Приозерний». Зокрема, ним передбачається очищення озера та благоустрій навколишньої території. На самому озері планують облаштувати рибальські містки та причали для невеликих човнів.
Хто згадає про невеличкі ставки?
У Броварах є ще декілька природнихозер. Вони не використовуються для купання, проте для рибалки згодяться. Зокрема такі водойми є по вул. Панаса Мирного, по вул. Петровського, на перетині Київської і Челюскіна, а також біля центральної лікарні (вулиці Кобилянської та Фельдмана).
«На озері біля Пекарні часто ловлять рибу, також поблизу Окружної. Рибалка там так собі, проте провести час можна»,– розповідає броварчанин Ігор.
Ми проїхалися цими озерами та оцінили їх жахливий стан. Озеро на Фельдмана-Кобилянської вразило найбільше, адже воно складається з двох водойм, одну з яких не так легко розгледіти. Гори сміття та повалених дерев заважають доступу до нього. Дещо краще озеро на Петровського – воно досить велике, проте повністю поросло ряскою.
Для мешканців, які живуть поруч, є гарна новина. На останній сесії міської ради було прийнято рішення щодо розчищення та відновлення гідротехнічної споруди по вул. Кобилянської та розчищення і благоустрою водойми-регулятора на Петровського.
«Ці два озера очищуються по програмі природоохоронних заходів. Сьогодні 4 житловий район, де озеро Кобилянської-Фельдмана, і вулиця Вербна-Петровського, де друге озеро, потерпають від підтоплення. Як один із варіантів боротьби – це облаштовуються такі озера-випаровувачі. Тобто, чим більше озеро, тим більше поверхня випаровування… Це за бюджетні кошти…»,– розповіла начальник управління житлово‑комунального господарства Галина Плотнікова.
Методи очищення
Загалом, очищення озер це справді досить дорога справа. На сьогодні використовуються чотири основні методи: механічний, біологічний, хімічний та очищення за допомогою ультрафіолетового випромінювання. Біологічна очистка проводиться за допомогою біофільтрів, заповнених речовиною, що сприяє розмноженню бактерій, які харчуються органікою, і при цьому затримується у фільтрах. Хімічне очищення відбувається за рахунок додавання у воду реагентів з метою відновлення хімічного складу води і насичення її киснем. Очищення ультрафіолетом полягає в зануренні в озеро ламп з УФ-випромінюванням.
Проте, найпростіший та найдешевший спосіб – це механічне очищення.
Приклади очистки озер
Показовим прикладом може слугувати озеро у парку міста Кременчук. Там у 2012 році запланували очищення водойми з подальшим благоустроєм. За попередніми підрахунками вартість робіт склала близько 7 млн гривень. За ці кошти озеро поглибили, зміцнили його схили, облаштували тротуар навколо і поставили ліхтарі. До речі, кременчуцьке озеро також є штучним, як і броварське у парку «Перемога».
Іншим прикладом можна навести очищення озера Тельбін у місті Києві. Ці роботи також були проведені у 2012 році. Приблизний кошторис на комплексну реконструкцію озера оцінили у 10–15 мільйонів гривень.
Отже, аналізуючи ситуацію з кожним озером, робимо висновок, що так чи інакше, а їхнє розчищення планується. Причому у найближчій перспективі. І якщо з фінансуванням затягувати не будуть, то ці озера можуть стати ще однією прикрасою міста.
Аліна Яковенко