Чи помічали ви у приватному секторі дивну картину: деякі будинки нагадують затягнуте будівництво? В одному – стелі немає, в іншому ніби добудовується ще поверх. Проте люди у ньому проживають. Перше, що спадає на думку: «Мабуть, гроші закінчилися». Проте, це не завжди так. Гроші можуть і бути, а от бажання ділитися ними з державою аж ніяк.
Простою мовою кажучи, приватний будинок можна до скону тримати у недобудованому вигляді, тоді податок на нерухомість платити не потрібно. Адже незавершений об’єкт будівництва не обкладається таким стягненням.
ЮРИДИЧНІ НЮАНСИ
Як розповідають юристи, для того, аби законно затягувати будівництво приватного будинку, і при цьому не відчувати незручностей, достатньо отримати повідомлення про початок будівельних робіт у Державній архітектурно-будівельній інспекції. З цим документом ваш будинок вже не стане самочинним будівництвом.
Є ризикові особистості, які розпочинають будівництво будинку без документів, вважаючи, що потім достатньо лише отримати довідку про введення будівлі в експлуатацію. На практиці – це не так. Тоді, хоч затягуй будівництво, хоч ні – все одно доведеться «узаконюватися», сплативши штраф. Це стосується тих будинків, які побудовані після 19 січня 2012 року. Тоді до Кодексу України про адміністративні правопорушення внесли відповідальність за експлуатацію самочину.
Як нашому виданню розповіли у Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області, з року в рік влада йде на поступки громадянам, які свого часу побудували приватні будинки без відповідних дозвільних документів. «Такий порядок є постійно, просто у зв’язку з політичними обставинами, у нас трошки випав 2014 рік. Приблизно це з 2009 року», – розповідає Головний державний інспектор Олександр Плющ.
ДОЗВІЛ НА ПРОЖИВАННЯ
Як повідомили у Державній архітектурно-будівельній інспекції України, раніше дозволи на початок будівництва приватного будинку до 300 м кв. мали строк дії, проте зараз вони безстрокові. А отже ніхто не може змусити вас побудувати будинок за певний проміжок часу. Адже у житті, як на довгій ниві – можуть трапитись фінансові труднощі, або ж гроші знадобляться на інші потреби?
Проте, експлуатація недобудови заборонена законодавством України. Перевірити, чи у недобудованому будинку не проживають люди, може ця сама Держархбудінспекція. Приводом для неї можуть бути звернення осіб про порушення вимог містобудівного законодавства або ж вимога правоохоронних органів. Тож, якщо ви вирішили ухилитися від сплати податків, проживаючи у недобудові, вам слід пересвідчитися у тому, що ваші сусіди «не точать на вас зуб» та не «здадуть вас». Цю інформацію нам підтвердив і Олександр Плющ. «Зараз в основному всі перевірки – це жалоби, скарги, сусід на сусіда, бабка на внучку, хрещений на хрещеного», – додає він.
При цьому штрафи для будинків, які побудовані до 2011 року – не такі вже й значні – від 170 до 850 гривень. Для нових будинків ця сума уже більш відчутна – від 6800 до 8500 гривен. Для виконання припису чи про узаконення, чи про введення будівлі в експлуатацію дається від 1 місяця до 1 року, в залежності від ситуації. При чому потрібно і припис виконати, і штраф сплатити.
ЯК БОРОТИСЯ?
Зараз Інспекція має свої підрозділи у областях та у столиці. Тобто, аби броварчанин отримав, наприклад, повідомлення про початок будівельних робіт, йому потрібно звертатися у Департамент по Київській області.
За словами голови ДАБІ України Максима Мартинюка, Кабмін запропонував ряд змін до законодавства, які б посилити контроль на місцях. «Прийняття змін сприятиме посиленню ролі місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування у комплексному розвитку територій в інтересах територіальних громад», – говорив Мартинюк. До того ж звітність велася б на місцях, а не у Центрі. Проте відповідний законопроект не набрав необхідної кількості голосів у Верховній Раді.
ЄВРОПЕЙСЬКІ УХИЛЬНИКИ
Не тільки українці «додумалися» до хитрощів з недобудованими приватними будинками. Одна знайома італійка, яка мешкає на Сардінії, розповідає: «Деякі сарди не вважають за потрібне сплачувати податок на нерухомість у повному обсязі. Тому вони живуть без даху у будинку. Податок сплачується 1 раз на рік, цифру визначає комуна в залежності від того, що вже побудовано, але платити потрібно в будь-якому випадку. Коли будинок закінчений, приходить комісія і рахує все по-іншому вже. Якщо будинок люкс – одна ціна, середній – інша і т. д.»
Італійці не єдині, хто намагається так зекономити. Наприклад, у Греції недобудови на кожному кроці. Таку саму картину можна споглядати і у Єгипті та Туреччині, де сваї з будівель стирчать на кожному кроці.
Ясно одне – бажання надурити державу може призвести до катастрофічних наслідків. Адже проживати у будівлі, у якій не завершене будівництво, вкрай небезпечно. А раптом цеглина на голову впаде? Все ж таки по закону жити безпечніше.
Анна Межова