Чи не при кожній зміні влади в державі чиновники МОЗу беруться за чергову реформу медицини. Зазвичай реформування болісно протікає і для медиків, і для пацієнтів. Однак, заплановані на 2016 рік зміни в роботі екстреної медичної допомоги на Київщині обіцяють значний прорив
РЕФОРМА РЕФОРМИ
Власне, той процес, про який сьогодні піде мова, можна назвати реформою нещодавньої реформи. Нагадаємо – в 2013 році в силу вступив закон «Про екстрену медичну допомогу». Таким чином було переформатовано всю звичну та роками апробовану систему швидкої допомоги. Невідкладну відмежували від екстреної, головних лікарів стало рівно вдвоє більше, власне як і проблем.
«Я не розумію і не хочу розуміти, чому раніше викликаєш «скору» – і лікарі через 15-20 хвилин на порозі, а зараз?! Вони там думають, розбираються – їхати до мене, чи я сама з тиском завтра в лікарню прийду! Що за неподобство?! Повернути назад треба ту систему і нічого реформувати не треба!», – емоційно обурюється пенсіонерка Марія Василівна, яка, як і більшість броварчан, навіть через три роки після реформування не може второпати суті розділення звичної швидкої на дві складові.
Тут хоч би запам’ятати назви – невідкладна та екстрена, не те що зрозуміти та осягнути суть реформи. В чомусь можна і погодитися, але ж час не стоїть на місці, разом з прогресом рухаються вперед і всі життєво-важливі процеси у суспільстві. Не вийняток і медицина. Інша справа, що експериментальний шлях «набивання синців» та метод «спроб та помилок» у такій архіважливій царині, як охорона людського здоров’я та життя, є, м’яко кажучи, неприпустимою.
БЛАГОРОДНА МЕТА ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ
Основним завданням реформування швидкої допомоги була благородна мета зниження смертності та забезпечення максимально швидкого прибуття лікаря до пацієнта. За новими правилами на виклик екстреної карета медичної допомоги повинна прибути в місті через 10 хвилин, у сільській місцевості – через 20. Але це у випадку, коли вам, чи вашим рідним потрібна дійсно екстрена допомога.
В усіх інших випадках ви можете розраховувати на невідкладну допомогу, але ніяк не екстрену. Однак, терміни прибуття лікарів там зовсім інші – протягом години. Саме так рекомендує постанова Кабміну «Про нормативи прибуття екстреної медичної допомоги на місце події».
Ще одним етапом реформування було створення розгалуженої мережі пунктів базування машин швидкої допомоги у найбільш віддалених районах, де норма «20 хвилин до пацієнта» фізично не могла бути виконана. З потрібних 4-5 пунктів у Броварському районі було створено лише один – у смт Калита.
ПРИ НАДІЇ НА ЗМІНИ
Окремо варто зазначити, що адміністрація екстреної медичної допомоги знаходилася взагалі не в Броварах і навіть не в Броварському районі, а в…Борисполі. Головний лікар Бориспільської станції екстреної медичної допомоги Олександр Резембовський у Бровари навідувався не часто, однак вже встиг стати «героєм» декількох гострих матеріалів на телебаченні та у пресі.
Але відзначимо, що з 4 січня 2016 року ми маємо свого власного головного лікаря Броварської станції екстреної медичної допомоги. Саме так, з початку нового року місто Бровари та Броварський район відокремлені в структурі екстреної медицини та медицини катастроф і адміністрація цього підрозділу знаходиться на території центральної районної лікарні.
«Поки що у мене більше питань, ніж відповідей, – каже головний лікар Броварської станції екстреної медицини Роман Іванович Нікіфорук. – Проблем стільки, що голова обертом».
За словами новопризначеного головного лікаря серед основних викликів сьогодення, які потрібно вирішувати негайно – поповнення та ремонт існуючого парку карет швидкої допомоги, наразі місто та район обслуговують 5 машин, періодично техніка виходить з ладу і відремонтувати авто справа досить проблематична.
«В ідеалі для обслуговування 170-тисячного контингенту міста та району нам потрібні хоча б 10 машин, про 12 можна тільки мріяти. Окрім того, є проблема з механіками та слюсарями, потрібно вирішити питання з гаражем та обслуговуванням автопарку. Ви ж розумієте, що наші машини не можуть чекати ремонту навіть тиждень, адже від справності техніки залежать людські життя», – каже Роман Нікіфорук.
Окрім того, біда і з кадровим потенціалом. За словами головного лікаря СЕМ (станції екстреної медицини – прим.ред.) на сьогодні штати заповнені навіть менш, ніж на третину. З 290 спеціалістів працює тільки 80. Необхідні фахівці – лікарі та фельдшери з досвідом роботи та неабиякою стресостійкістю, адже екстрена – це ще й медицина катастроф. Цим людям доводиться в реальному житті бачити те, що більшості тільки в кошмарних снах після перегляду фільмів жахів може примаритися. І потрібно не тільки не відвести очі, а ще й швидко та професійно надати допомогу. І все це за далеко не великі гроші…
«А ще – оргтехніка, зв’язок, створення умов роботи для персоналу. У планах – створити пункти базування в Гоголеві, Великій Димерці та Рожнах, але це за умови доукомплектування парку автомобілів та заповнення вакансій», – каже Роман Нікіфорук.
Структура фінансується з обласного бюджету, місто та район можуть тільки по можливості допомагати спонсорськими коштами або задовольнити, за наявності необхідних фінансових ресурсів, якусь нагальну потребу. За словами головного лікаря, вже проведено перші зустрічі з керівниками міста та району. Результат – надано допомогу у ремонті автомобіля та досягнуто домовленості по проведенню ремонтних робіт у приміщенні, де базується СЕМ. Також прийнято до уваги питання поповнення парку «швидких».
Отож, резюмуємо. Бровари мають ще одного керівника структури медичного напрямку, наміри та плани в новопризначеного головного лікаря далекойдучі, а ось чи зможуть вони втілитися в конкретні зміни, які відчує кожен з мешканців Броварів та району – покаже час.
Ольга Підлісна