1 квітня 2022 року на брифінгу за участі міністра освіти і науки України було зазначено, що цьогоріч проведення ЗНО у традиційному форматі в умовах воєнного стану є неможливим. Натомість вступники складатимуть національний мультимедійний онлайн тест (НМТ) з трьох предметів:
- української мови;
- математики;
- історії України.
Завдань з української літератури не буде.
Загалом учасники незалежного оцінювання повинні виконати 60 завдань, по 20 з кожного блоку. Для цього в своєму розпорядженні матимуть 120 хвилин. Зазначимо, що завдань з відкритою формою відповіді, наприклад написання власного висловлення, в мультипредметному тесті не передбачено.

Дорожня карта учасника ЗНО-2022 / НМТ -2022
Реєстрація для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні проходила з 1 лютого по 19 квітня. Для цього випускникам потрібно було створити реєстраційну карту на сайті УЦОЯО.
Кожен зареєстрований учасник тестування отримав доступ до інформаційної сторінки учасника ЗНО. Це спеціальний онлайн-кабінет з індивідуальним доступом.

Вхід до інформаційної сторінки здійснюється за номером і пін-кодом. На початку травня центри ЗНО розпочали розсилку смс-повідомлень з цими даними.

На інформаційній сторінці учасника міститься важлива інформація щодо кожного етапу проведення тестування.
Зокрема, з 20 травня по 7 червня на сторінці обов’язково потрібно підтвердити своє бажання проходити національний мультитест, і з 21 червня по 7 липня повідомити організаторів про те, у якому регіоні ви перебуватимете в липні 2022 року. Без підтвердження згоди участь у тестуванні взяти неможливо!

Також на інформаційній сторінці ви зможете дізнатися про дату, час і місце проходження НМТ і самостійно завантажити запрошення-перепустку для участі у тесті. Ця можливість з’явиться до 12 липня (основна сесія), 12 серпня (додаткова сесія) і 10 вересня (спеціальна сесія).
Після визначення результатів ЗНО на інформаційній сторінці розміщується інформаційна картка з персональними результатами учасника тестування.
Якщо досі випускник не зареєструвався, він матиме змогу зробити це з 10 по 20 червня, коли знову працюватиме сервіс на сайті УЦОЯО. Але це буде реєстрація для участі лише у додатковій чи спеціальній сесіях.
Як проводитиметься тестування
Враховуючи воєнний стан та високу ймовірність повітряної тривоги, тестування не буде проводитись в один день та час. Вже затверджено календарний план організації та проведення цьогорічного тестування
Воно проходитиме у три сесії:
Основна – 18 липня – 10 серпня;
Офіційні результати учасники отримають до 12 серпня. Результати основної сесії не перескладаються.
Додаткова – 16 – 20 серпня;
Заявку на участь у ній на своїй інформаційній сторінці слід подавати з 1 по 10 серпня. Результати будуть відомі до 21 серпня.
Спеціальна – 12 – 16 вересня. Утім, її дати називають орієнтовно, адже за часів війни важко передбачати події. Подавати заявку на участь у спеціальній сесії треба 1-7 вересня. Офіційні результати будуть відомі до 19 вересня.

Додаткова та спеціальна сесії передбачені лише для тих, хто не встиг зареєструватися вчасно, або не міг з поважних причин дістатися до місця проходження НМТ. Наприклад, не зміг виїхати із зони бойових дій, з тимчасово окупованих територій тощо. Також якщо під час НМТ виникнуть значні технічні проблеми, учасників запросять вже на додаткову чи спеціальну сесії.
Де проходитиме ЗНО/НМТ
Національний мультипредметний тест, який проводитиметься цьогоріч замість зовнішнього незалежного оцінювання, проходитиме у 20 областях та м. Києві. З міркувань безпеки назви населених пунктів та перелік екзаменаційних центрів не публікуються. З 20 травня по 7 червня випускники підтвердять бажання пройти тест та виберуть з переліку найзручніший для них населений пункт.
Невдовзі МОН України затвердить перелік країн та міст Європи де тестування зможуть пройти випускники, які виїхали за межі країни.
У Броварській міській територіальній громаді за попереднім опитуванням про участь у НМТ з 738-ми випускників закладів освіти громади проходити тестування вирішили 726.
Безпека під час тестування
Якщо під час тестування розпочнеться повітряна тривога, то проведення мультипредметного іспиту призупиниться, а його учасники перейдуть в укриття. З цим допоможе інструктор. По завершенні тривоги абітурієнти зможуть повернутися до тестування. Призупинений таймер знову почне відраховувати час, відведений на роботу.
Механізм вступу до вишів

Загалом цього року механізм вступу до вишів такий самий, як і в минулих роках. Єдина відмінність – тепер сертифікатів про проходження ЗНО буде не чотири, а один.
Також абітурієнти для вступу мають подавати мотиваційний лист — документ, у якому пояснюють причини, з яких вважають себе найкращими кандидатами для вступу на відповідну навчальну програму конкретного університету.
Також цього року середній бал атестата при вступі враховуватися не буде, незважаючи на те, що закон України про вищу освіту передбачає врахування цих балів.
