У них немає важких вранішніх підйомів, їх не викликають до школи через дитячі бійки, вони не «нашпиговують» свою дитину купою непотрібної інформації. Хто такі хоумскулери та «з чим їх їдять» дізнавався «Громадський Ревізор»
Ні для кого не секрет, що рівень освіти в українських школах залишає бажати кращого. Переповнені класи, непедагогічні методи виховання у деяких вчителів, конфлікти між дітьми. Але що ж робити? Атестат про середню освіту потрібен всім. Та деякі знайшли вихід із, здавалось би, безвихідної ситуації. Хоумскулінг.
Хоумскулінг – це досить нова практика, принаймні для України. Це свідомий вибір батьків, що не бажають відправляти свою дитину у «жорна системи». Наші журналісти відшукали броварських першопрохідців новітньої системи і дізналися в них про наслідки такого вибору.
ДИТИНА САМА СОБІ ХАЗЯЇН
Хоумскулерів у Броварах порівняно небагато. Менше десяти. У кожного з них діти різного віку, кожен виховує малюків за різною методикою, але всі єдині в одному: в державні школи вони ані ногою.
Оксана – молода активна матуся, вона з сім’єю проживає за містом. Для своєї дитини Оксана обрала навчання вдома. Зізнається, що рішення приймала виважено і усвідомлено, і ще жодного разу не пожалкувала про нього.
«Ми навчаємось у спеціалізованій школі для хоумскулерів. Одразу після першого вересня ми поїхали з родиною відпочивати, повернулися через декілька місяців. Але встигли вивчити всю шкільну програму за два місяці», – не без гордощів розказує Оксана.
Перевага домашнього навчання в тому, що батьки самі обирають для дитини програму навчання і режим роботи.
«Ми займаємось дві години на день і цього цілком достатньо. Окрім шкільної програми ми ще цікавимось фізикою, хімією та історією. Син просто знаходить інформацію в інтернеті та дивиться лекції в ютубі. Він сам собі обирає предмети і час коли йому зручно займатись», – розповідає Оксана.
Окрім шкільної програми малий ще встигає вивчати додатково англійську мову, ходити на плавання і карате. І це при тому, що на навчання він витрачає 2,5 години замість шкільних чотирьох.
Є ПОПИТ, Є І ПРОПОЗИЦІЇ
Останнім часом дуже багато матусь роблять вибір на користь дистанційного навчання. Хтось виховує дитину самостійно, хтось наймає репетиторів чи гувернанток, але питання атестації ніхто не відміняв. Саме тому в Києві навіть відкрили першу в Україні школу дистанційного навчання «Всезнайко».
Вся шкільна програма, атестаційні матеріали і уроки проводяться дистанційно. Шкільні заняття проходять в Google Classroom. Це спеціальна платформа для дистанційного навчання. В ній є спеціальні класи, викладачі, завдання робляться в Google Docs. Тут виставляють бали, роблять зауваження і дають коментарі. Всі учні розподілені між класами, доступ до яких відбувається за допомогою паролів.
Звісно, навчання в школі не безкоштовне, ініціатива приватна, тому рік навчання коштує 450 доларів. Погодьтесь, не кожному по-кишені. Але хіба ж економити на освіті дитини? Особливо, якщо є можливість вивести її на більш якісний рівень.
«Ми ходимо в перший клас звичайної школи. В нас у класі близько 30 учнів. Вчителька не встигає всім приділити достатньо уваги. Один хлопчик в класі навіть за рік читати не навчився взагалі. То що ж буде далі? Що це за навчання таке? Ми всерйоз замислюємось над приватною школою», – обурена Олена, мати шестирічного хлопчика.
«А ми рік навчались в селі під Маріуполем в школі. Там в класі було всього сім дітей, вчителька над кожним стояла і кожного вчила. А тепер переїхали до Києва і у нас в класі 35 дітей. Хто встиг, той записав, хто не встиг – його проблеми. І дитина із відмінника скотилась до двієчника. Він просто не хоче ходити до школи. Що далі робити не знаю, чи репетитора наймати?» – переймається Наталка, мати семирічного Іллі.
І це не поодинокі питання, все більше і більше батьків замислюються над альтернативними методами навчання для своїх дітей. Але мало хто з них знає про хоумскулінг.
«Ми зустрічаємось з матусями щомісяця, спілкуємось, обмінюємось досвідом. Нас небагато зараз, всі ми обрали різні навчальні заклади. Хтось вчиться екстерном, хтось за шкільною програмою, але вдома. Ми готові зустріти нових людей і розказати їм про переваги хоумскулінгу», – каже Оксана.
Сміється, що нікого «в свою віру обертати» насильно не збираються. Але завжди відкриті для спілкування. Бо дійсно багато батьків зараз постають перед подібним вибором.
«Ми й самі думали чи віддавати дитину до школи, чи ні. Вирішили ще рік почекати, а тут якраз про хоумскулінг дізнались і про школу «Всезнайко». Вирішили спробувати і ще жодного разу не пошкодували про цей вибір», – ділиться молода матуся.
ЩО Ж ДАЛІ?
Дійсно, хоумскулінг – це добре. Але от школа, в яку ходить Оксанина дитина, навчає лише до четвертого класу, що далі – незрозуміло. Але каже, що до загальноосвітньої школи вони точно не збираються іти. Будуть шукати альтернативні варіанти і вже зараз замислюються над створенням власної школи хоумскулерів. До того ж і платформа відповідна є: альтернативна демократична парк-школа «Dixi».
Це школа-екстернат, учні якої атестуються в державних школах, але замість загальної програми і уроків у них вільне спілкування. Спілкуючись і гуляючи діти вивчають прописні істини, вчаться математиці та іноземним мовам. Тут немає оцінок і зверхніх поглядів, але у той самий час діти отримують всі необхідні знання за допомогою творчої роботи (стінгазети, театральні постанови, записи аудіокниг, тощо).
Подібну альтернативну школу активні матусі планують започаткувати і в Броварах. Але це все лише на стадії розмов і планів.
Однак, хоумскулінг підходить не кожному. Більшість дітей не можуть в сім років самостійно планувати свій день та визначати найбільш продуктивний час для уроків та відпочинку. Хоумскулери – це майбутні фрілансери. Можливо, ландшафтні дизайнери, можливо, журналісти чи стартапери, але точно не офісні працівники. Ці діти не спроможні висидіти «від дзвоника до дзвоника» ані у школі, ані на майбутній роботі. Та й навіщо? Якщо за дві години вони здатні зробити те, на що іншим потрібно шість.
Хоумскулінг – це чудова можливість отримати освіту для дітей-індиго, інтровертів, які почуваються некомфортно у великих компаніях. Але якщо ваша дитина спокійно адаптується до однокласників, іде до школи із задоволенням і активно тягне руку на уроках, то не поспішайте забирати її на домашнє навчання. Можливо, достатньо буде всього лише найняти репетитора.
Маргарита Струтинська