Не встигли жителі Броварів зрадіти, що нарешті перестануть «опалювати вулицю», як їх приголомшили новиною – разом з опаленням вимикають і гарячу воду. Коли чекати на відновлення водопостачання та що для цього потрібно зробити дізнавався «Громадський Ревізор»
СПОЧАТКУ ГРОШІ, А ПОТІМ СТІЛЬЦІ
6 квітня в Броварах припинили роботу всі котельні, які працюють на природному газі. За офіційною інформацією основна причина в тому, що Нафтогаз не виділив лімітів на природний газ для підприємств, що надають послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання.
У Департаменті реалізації газу НАК «Нафтогаз України» повідомляють, що прийняли рішення не надавати ліміти підприємствам, які мають заборгованість за спожитий газ. На жаль, Бровари потрапили до «чорного» списку боржників, до речі, як і всі інші теплокомуненерго Київщини. За інформацією КП «Броваритепловодоенергія» станом на 1 квітня 2016 року загальна сума боргу складає 13 млн. 744,6 тис. грн.
Дана заборгованість виникла через те, що з державного бюджету досі не перераховано субвенції місцевим бюджетам на компенсацію різниці між реальною вартістю надання послуг та тарифом, який затверджений для населення, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 р. Заборгованість держави за 2015 рік перед Броварами становить – 11 млн. 982 тис. грн.
Крім того, станом на 01 квітня держава має ще одну заборгованість перед нашим комунальним підприємством. Сума боргу з пільг та субсидій складає 6 млн. 995,5 тис. грн. Тож, провівши нескладні арифметичні розрахунки, бачимо, що борг держави перед нашим містом у 18 млн. 977,5 тис. грн. повністю покриває та навіть перевищує борг «Броваритепловодоенергії» перед НАК «Нафтогаз України». Фактично державний бюджет та державна компанія не можуть розібратися один з одним, а заручниками опинились прості броварчани.
Враховуючи цю ситуацію, КП «Броваритепловодоенергія» планувало провести взаємозалік з Нафтогазом за природний газ. Але на сьогоднішній день в національній акціонерній компанії відмовляються від проведення взаємозаліків та вимагають оплату виключно «живими» коштами. Хоча переговори тривають, на даний час доводиться лише чекати, поки надійдуть субвенції з держбюджету на компенсацію боргу.
У ПОШУКАХ АЛЬТЕРНАТИВИ
Останній тиждень тема гарячої води найобговорюваніша в місті. Дехто вважає, що ситуації взагалі можна було уникнути. Поширеною є думка, що «тепломережівці» нераціонально використовували газ протягом опалювального періоду та витратили ліміти дочасно в березні. Мовляв, замість економії всю зиму палили так, що в оселях був «Ташкент» і навіть вікна доводилось відкривати.
Чиновники у відповідь пояснюють, що ліміти встановлюють щомісячно, при цьому невикористані залишки за попередній період обнуляють. Навіть, якщо заощадити 50% виділеного обсягу газу, це зовсім не означає, що в наступному місяці їх можна буде використати. Тож, економ – не економ, а першого числа кожного місяця – життя з чистого аркушу.
Зважаючи, що проблеми з наданням лімітів виникають не вперше, місцеві чиновники почали шукати альтернативу природному газу. Ще кілька років тому в Броварах на альтернативне опалення перевели бюджетні заклади – школи, садочки та лікарні. В місті було побудовано 10 котелень компанії «Фелікс Енерджі», сумарною потужністю близько 30 МВт. Враховуючи наявні потужності, очільники міста вирішили визначити можливість надання послуги з централізованого гарячого водопостачання за рахунок цих котелень.
12 квітня спеціалістами КП «Броваритепловодоенергія» було проведено пробний пуск трьох котелень: ЗОШ №9, ЗОШ №5 та котельні в районі Промвузла для визначення спроможності надавати гарячу воду для населення. В результаті випробувань виявили, що оптимально працювала лише котельня ЗОШ №9 і то в денний період, коли споживання води мінімальне. В пікові години температурний режим різко знижувався. Інші котельні взагалі не змогли забезпечити підігрів води до належної температури. Тож, на сьогоднішній день використовувати альтернативні котельні для гарячого водопостачання в місті немає можливості.
ЗАМІСТЬ ВИСНОВКУ
Робити якість висновки чи прогнози, зважаючи на ситуацію на ринку газу України, принаймні необачно. На офіційному веб-сайті Нафтогазу в онлайн режимі працює таймер відліку скільки Україна не купує газ з Росії. Та все одно газовий зашморг стає все тіснішим і навряд в найближчі роки щось зміниться. Вже зараз урядовці наголошують на наступному етапі зростання цін на газ і для населення, і для підприємств теплопостачання. Тарифи неминуче будуть зростати, а гарячу воду, навіть за наявності лімітів, ми будемо мати по ціні 120-150 грн. за куб м.
Аби і надалі не бути заручником ситуації, мабуть, єдиним виходом для Броварів стане впровадження програм по переходу від централізованої подачі гарячої води на індивідуальний підігрів чи встановлення бойлерів. Стверджувати можна одне – незалежність коштує дорого.
Вікторія Майстренко