Є така професія – громадський активіст. Так-так, ми не помилились. Саме професія, що дає кошти для існування. І чим вищий рівень кваліфікації громадського активіста, тим більше дивідендів він може отримати від своєї діяльності. В Броварах є чимало прикладів досягнення карколомних кар’єрних вершин у цій сфері.
Найвидатніші громадські активісти отримують за свою роботу автівки, квартири та земельні ділянки. Вони очолюють партійні осередки. Вони подорожують світом в рамках своєї громадської діяльності. Їх життя насичене та різноманітне. Зовсім не схоже на буденне існування пересічного броварчанина. Активісти меншого калібру задовольняються крихтами з партійних «общаків» та мріють про позачергові вибори, аби припасти до животворящого передвиборчого фонду кандидата. Та все змінюється, коли громадський активіст сам стає частиною системи влади. Наприклад, обирається до Броварської міської ради. Увага до місцевих депутатів у нашому місті величезна. В мережі зараз можна знайти цікаве досьє на кожного. Їх декларації є у відкритому доступі. Біографічні дані – також не таємниця. Ось тут-то і можуть виплисти старі грішки громадської діяльності. А журналісти таке не пропускають. Особливо такі вибагливі та прискіпливі, як у «Громадському Ревізорі».
МАЙЖЕ «ПАНАМСЬКА ІСТОРІЯ»
Цього разу нашу увагу привернула діяльність міського депутата від БПП Володимира Опалька. Людина в Броварах відома. Встиг і міською «Батьківщиною» покерувати, і двічі депутатом міськради обирався, і помічником нардепа попрацював, і навіть у списках «Батьківщини» до Верховної Ради засвітився. Зараз разом з провладною партією «Солідарність» будує краще майбутнє в Броварах. Як і більшість професійних громадських активістів, тимчасово не працює (такий пункт біографії, до речі, можна вважати головною ознакою приналежності до клану). Логічне питання – звідки доходи для існування? Відповіді знайшлися досить швидко. Адже Володимир Григорович, на відміну від нашого Президента, в панамських офшорах не обізнаний, про BVI, мабуть, й не чув, тому свої бізнес-інтереси у міськраді майже «не шифрує». Зокрема, свій зв’язок з приватним підприємством «Бровекс». У приватних розмовах він відверто називає «Бровекс» власною фірмою. В архівах міськради знайшлася довіреність, видана ПП «Бровекс» на ім’я Опалько В.Г., за якою він представляє інтереси підприємства в міськраді. Іноді Володимир Григорович взагалі «не замарачується» та підписує листи від імені «Бровекс» власноруч.
Сама фірма має широкий профіль діяльності – від ремонту автотранспорту до будівництва житла. Проте головним активом цієї фірми є не прибуток, а земля. Ще в 2008 році, під час першого депутатства Опалька у міськраді, приватне підприємство «Бровекс» отримало в оренду земельну ділянку площею 0,0499 га по бульв. Незалежності в районі розміщення автостоянки Всеукраїнської спілки автомобілістів для розміщення магазину будівельних матеріалів. В 2014 році «Бровекс» намагався отримати ще одну земельну ділянку площею 0,0030 га для розміщення павільйону для торгівлі фасованими товарами з тривалим терміном зберігання по вул. Короленка в районі розміщення бювету. Тоді міськрада відмовила, проте судова тяганина з цього приводу триває й досі.
Сам договір був укладений на 5 років, проте втрачати такий ласий шматочок землі Опалько не збирався. З 2014 року він не полишав спроб поновити оренду. Гарна нагода виникла 24 грудня 2015 року. Вже будучи депутатом міськради, Опалько без зайвих реверансів, особисто «провів» потрібне рішення крізь апарат ради та профільні комісії. Навіть особисто проголосував за це рішення на сесії міськради. При цьому чи то свідомо, чи то внаслідок необізнаності у юридичних тонкощах, Опалько не повідомив міську раду про наявність в нього конфлікту інтересів при прийнятті вказаного рішення. А це вже порушення антикорупційного законодавства. За законом депутат повинен був принаймні відмовитись від голосування по цьому питанню. Проте, для члена команди БПП це здалося зайвим. Як стало відомо «Громадському Ревізору» зараз це питання вивчає Броварська місцева прокуратура і цілком вірогідно, що депутата-бізнесмена притягнуть до адміністративної чи навіть до кримінальної відповідальності. «Громадський Ревізор» буде прискіпливо контролювати хід розслідування цієї резонансної справи.
ПІДСТАВНІ ОСОБИ РЕАЛЬНОГО ВЛАСНИКА
Але на цьому земельні інтереси Опалька в Броварах не закінчуються. Аналізуючи реєстраційну інформацію фірми «Бровекс», ми виявили ще декілька дивних фактів присутності інтересів Опалька В.Г. в земельних рішеннях Броварської міськради. Цього разу в особі номінального директора ПП «Бровекс» – громадянки Гаркавої Галини Дмитрівни. За даними Броварської міської ради ця особа в 2007 році безкоштовно отримала 10 «соток» для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд по вул. Ялинковій, 10-А (в районі елітної «Зеленої галявини»). Який же зв’язок з Опальком, спитаєте Ви? Справа в тому, що в п. 1.42 рішення Броварської міськради № 542-29-05 від 29.11.2007 р. адресою проживання гр. Гаркавої вказана… квартира депутата Опалька В.Г. по вул. Короленка, 70-Б*. Але на цьому броварська земельна схема пана Опалька не закінчується. Йдемо далі.
Згідно реєстраційних даних ПП «Бровекс» адресою засновника (все тієї ж пані Гаркавої) вказана київська квартира по вул. Академіка Заболотного, 106. Ця пані дійсно володіє цією квартирою. Але, як виявляється, ця адреса теж фігурує в матеріалах сесій Броварської міської ради. Саме вона вказана, як адреса проживання громадянки Таран О.І., яка отримала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для безкоштовного отримання земельної ділянки в розмірі 10 «соток» по вул. Ольги Кобилянської (все та ж елітна «Зелена галявина») згідно п.1.6 рішення Броварської міської ради від 18.09.2008 р. № 874-45-05. В подальшому Опалько змінив її кандидатуру. Цю ділянку у власність отримав дехто Бражник В.М. згідно п. 3.9 рішення міськради від 02.07.2010 р. № 1575-85-05.
Нагадуємо, всі оборудки з землею відбувалися ще у часи першого депутатства Опалька В.Г. Не важко здогадатись, що йому не знадобилося докладати багато зусиль для швидкого просування потрібних рішень. Тому все пройшло на «ура»! Але вже за відсутності пана Опалька в міській раді в період 2011 – 2014 рр., тому ж гр. Бражнику В.М. вдалося отримати ще одну земельну ділянку площею 0,0346 у власність – по вул. Максимовича, 7 (колишня Марини Раскової) згідно рішення міської ради від 03.04.2014 р. № 1205-44-06. Ще одну земельну ділянку там же по вул. Максимовича, 7 отримала гр. Бурим К.П., яка пов’язана з гр. Бражником В.М спільним майном (рішення Броварської міської ради від 09.06.2011 р. № 233-09-06).
У підсумку маємо наступну непогану схему з багатьма «невідомими» та головним бенефіціаром у середині (див. інфографіку).
ЗАМІСТЬ ЕПІЛОГУ…
Ми не можемо стверджувати напевно, що задіяні депутатом Опальком схеми отримання земельних ділянок мають ознаки кримінального злочину. Відповідні висновки повинні зробити суди та правоохоронні органи, для яких, до речі, навіть ця публікація в газеті є приводом для проведення певних слідчих дій. Нам більше цікава морально-етична сторона питання. З одного боку, борець за справедливість від БПП Опалько, який за вказівкою нардепа Різаненка ініціює створення в Броварській міській раді спеціальної робочої групи по розслідуванню нібито «крадіжки» земель Радіопередавального центру. Він же – постійний дбайливець за права ветеранів АТО на безкоштовне отримання землі у місті. З іншого боку – ділок середньої руки, який при будь- якій можливості не проти хапнути трішечки землі «на шару». Так хто ж Ви насправді, депутат Опалько? Мабуть, питання риторичне…
Вікторія Майстренко