До редакції нашої газети надходить чимало питань, більшість з яких стосуються саме коронавірусу. «Громадський ревізор» поспілкувався з броварськими лікарями та підготував відповіді на найпоширеніші запитання читачів
– Добрий день, редакція! Нещодавно я дізналася, що моя сімейна лікарка звільнилася. Що робити у такій ситуації? Хто в разі чого надасть мені медичну допомогу?
Марина
У випадку, якщо сімейний лікар звільнився, пацієнтові потрібно повторно укладати декларацію з новим спеціалістом. Незважаючи на епідеміологічні умови, укладання декларації відбувається точно так само, як і до введення карантинних обмежень. Це означає, що пацієнт має з усіма необхідними документами (копіями паспорта та ідентифікаційного коду) й мобільним телефоном особисто завітати до сімейного лікаря, який має вільні місця. Перед цим рекомендовано зателефонувати до реєстратури та призначити конкретний час відвідування.
Для того, щоб дізнатися, з ким із сімейних лікарів можна підписати декларацію, потрібно зайти на сайт Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги – brovmedcentr.in.ua. На цьому ресурсі принаймні 2 рази на місяць оновлюється інформація щодо кількості пацієнтів у кожного з броварських сімейних лікарів.
У кожного лікаря, згідно до рекомендацій МОЗ, є певний «ліміт» на кількість пацієнтів. У терапевтів їх – 2000, у сімейних лікарів – 1800, а у педіатрів – 900. Здебільшого у лікарів амбулаторій м. Бровари вже є перевищення кількості пацієнтів. Тож якщо Ви бачите, що кількість пацієнтів у певного сімейного лікаря не сягнула до 1800, – значить, цей спеціаліст ще не набрав максимальну кількість пацієнтів і з ним можна укладати декларацію. Також можна піти дещо простішим шляхом: зателефонувати до найближчої до Вас амбулаторії та уточнити, чи є вільні сімейні лікарі.
Станом на 19 листопада, майже всі броварські сімейні лікарі вже набрали необхідну кількість пацієнтів. Чи брати додаткових – медики вирішують вже самостійно. Тож у будь-якому випадку можна зателефонувати до обраного спеціаліста та запитати, чи він готовий взяти ще понаднормових пацієнтів.
Не варто забувати, що ситуація може змінитися будь-якої миті і у штат амбулаторій можуть додатися нові фахівці, які будуть з нуля набирати собі пацієнтів. Інформацію про можливі звільнення медиків чи появу нових спеціалістів у штаті обіцяють оприлюднювати на сайті brovmedcentr.in.ua та у групі «Броварський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» у Фейсбуці.
– Нещодавно прочитала у вашій газеті, що броварські лікарі почали масово хворіти на ковід. Така ситуація склалася і з моїм лікарем, якого немає ось уже більше тижня. Я ж почала відчувати симптоми застуди, тому маю потребу звернутися до медиків. Так само цікавить, що робити, коли декларації з лікарем не укладено в цілому.
Олена
У випадку, якщо сімейний лікар захворів, його пацієнтам все одно нададуть медичну допомогу. Для цього потрібно зателефонувати до реєстратури амбулаторії, до якої Ви записані. Там пацієнтів спрямують на консультацію до іншого спеціаліста, який перебуває на заміні. Він зможе надати консультації з будь-якого питання.
За словами директора Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігоря Кравцова, навіть якщо у пацієнта немає декларації з сімейним лікарем, йому не мають права відмовити у наданні медичної допомоги: «У такому разі все одно треба телефонувати до реєстратури найближчої амбулаторії та записуватися на консультацію до одного з лікарів, що чергують в обраний день».
Зазначимо, що у випадку, коли декларацію з сімейним лікарем досі не укладено, та зважаючи на те, що наразі в амбулаторіях немає вільних спеціалістів, можна звернути увагу на приватні медичні заклади. Наприклад, послуги сімейних лікарів пропонує медичний центр «Вета-Плюс», котрий працює без вихідних та розташований у центрі міста, на бульварі Незалежності, 9.
Якщо Ви вирішите звернутися до приватної клініки за послугами сімейного лікаря, обов’язково запитайте, чи укладав цей заклад договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Якщо цього не зроблено, після завершення лікування Вам не нададуть лікарняний лист. Крім того, у такому випадку пацієнти не будуть підписувати декларацію з певним спеціалістом.
До речі: лікарняний лист у державних амбулаторіях пацієнтам, хворим на коронавірус, відкривають дистанційно, за телефоном. Але лише у тому випадку, коли сімейний лікар дійсно впевнений, що його пацієнт захворів, наприклад, є підтверджений результат тесту, зроблений в приватній лабораторії (щоб не було зловживань цією ситуацією з боку тих, хто не хворий, а просто хоче «відпочити»). Забирати лікарняний потрібно вже після одужання, особисто завітавши до амбулаторії.
– У мене є самотня сусідка, вже літня жінка. Днями їй підтвердили коронавірус. При цьому, хвороба має доволі складний перебіг, тож їй наполегливо радять робити уколи. Сама собі вона це, звісно ж, зробити не може. Чи можна розраховувати на невідкладну медичну допомогу?
Оксана
За словами Ігоря Кравцова, у компетенції медиків невідкладної допомоги і справді є надання подібних послуг пацієнтам. Спеціалісти щодня об’їжджають будинки тих, кому різко стало зле і хто потребує ін’єкцій у рамках свого лікування. Наприклад, коли потрібно терміново збити тиск.
Якщо ж уколи потрібні на регулярній основі (наприклад, деякі пацієнти їх потребують тричі на день), лікарі невідкладної допомоги просять, щоб їх робив хтось із родичів пацієнта. «Щодень у нас на чергуванні – 2 бригади «невідкладної». Бровари – чи не єдине місто в Україні, яке і досі зберегло цю службу. Останнім часом кількість захворілих на коронавірус броварчан стрімко зростає та в середньому становить близько 900 активних випадків. Майже всі вони – амбулаторні. Не варто забувати і про інших хворих: людей з високим тиском, серцевими хворобами тощо. Обслуговувати таку велику кількість захворілих усього двом бригадам надзвичайно складно. Саме тому ми також потребуємо розуміння та допомоги, й за можливості вчимо родичів чи сусідів пацієнта робити нескладні ін’єкції власноруч. Однак якщо пацієнтові справді нема у кого попросити зробити йому укол – «невідкладна», звісно ж, йому допоможе», – розповідає Ігор Кравцов.
Щодо крапельниць – сімейні лікарі та медсестри не мають права надавати подібні процедури вдома: «Наші медики не можуть ставити крапельниці просто вдома у пацієнта. Ця процедура – внутрішньовенне втручання – прирівнюється до хірургічного. Робити його вдома заборонено. Зокрема й тому, що у деяких пацієнтів може трапитися анафілактичний шок. Зважаючи на те, що крапельниця найчастіше потрібна тим, хто перебуває у доволі складному стані, у таких ситуаціях пацієнтові набагато доцільніше йти на стаціонарне лікування до лікарняного закладу».
Якщо ж фахівці невідкладної медичної допомоги бачать, що пацієнт перебуває у складному стані та лікування вдома йому навряд допоможе, вони викликають екстрену медичну допомогу, яка й виконує госпіталізацію.


