Українці вміють створювати паніку і легко їй піддаються. Психологи кажуть, що першими панікують холерики, в основному ті, що пам’ятають талони на харчі. Варто одному збентежитися, від нього заразяться – в буквальному сенсі слова – десятки людей, що перебувають поруч.
Різкий обвал курсу гривні оживив в пам’яті українців осінь 2008 року. Тоді десятки тисяч людей, наляканих новинами, одночасно кинулися в банки й обмінники, щоб забрати депозити, продати гривню і купити щось більш надійне. Втім, якщо тоді купували квартири та автомобілі, то нині запити скромніші – харчі та побутова техніка. З огляду на цей «продовольчий» хаос, ми вирішили проаналізувати ситуацію у броварських супермаркетах. Для свого дослідження обрали 16 видів товарів популярних торгових марок, які можна знайти чи не в кожному магазині, і порівняли ціни на них у 6 основних супермаркетах міста. Різницю у цінах ви можете оцінити в таблиці нижче.
ЦУКРУ ТА БОРОШНА В МАГАЗИНАХ НЕМАЄ?
Минулого тижня миттєво порожніли полиці з борошном, цукром і крупами. Зокрема у «VARUS» лише за кілька годин залишився тільки рафінований цукор. Товари з так званого «споживчого кошика» (крупи, макарони, борошно) й нині відпускають не більше 5-ти одиниць в одні руки. Також розкуповують великі ємності з вітчизняною олією та закордонною оливковою олією. Зокрема один чоловік віз до каси візок з двома ящиками олії. Покупці змітають найдешевші вітчизняні продукти та найдорожчі імпортні. Це стосується побутової хімії, косметики та алкоголю. Броварчани кажуть: «Ті гривні, що не з’їсть інфляція, з’їдять жуки». Люди почали пригадувати купони… Додає «градусу» постійна зміна цінників на товари. Є ще й інший варіант: на касі вам можуть «пробити» вашу покупку, але по вищій ціні. Наприклад, у «NOVUS» навіть висить відповідне попередження. А от відповіді на питання, із чим пов’язана така цінова політика, ніхто не дає. Та й для чого? Вона і так у всіх «на язиці» – гривня падає. В Інтернеті жартують, що навіть відомі українці, які зображені на українських купюрах, оцінюють себе тепер в доларах і… плачуть. В першу чергу, люди намагаються запасатися іноземними товарами. Це, наприклад, підгузки, миючі засоби тощо. Цьому сприяє постійне навантаження на імпортерів, якого додає Кабмін. Зокрема серед останніх новацій – додаткове імпортне мито у розмірі 5–10%. Продавчиня в одному з невеличких магазинів минулого тижня попередила, що памперси ось- ось подорожчають ще на 25%. Також скуповуються товари з довгим терміном придатності – консерви, солодощі, і навіть вода. За результатами рейду ми склали рейтинг супермаркетів за рівнем цін, починаючи з найвигіднішого для покупців.
ПАНІКА НАДУМАНА. РІТЕЙЛЕРИ ЦІНИ ПІДВИЩУВАТИ НЕ ЗБИРАЮТЬСЯ.
Експерти заспокоюють, що дефіциту харчів в Україні немає і не буде. Однак відсутність адекватного розуміння того, що відбувається з гривнею, і чим все закінчиться, провокує продуктовий масовий психоз серед українців. «Ми отримуємо багато повідомлень від імпортерів про необхідність підвищення відпускних цін, – підтверджує рітейлер Борис Музальов. – Але ми намагаємося імпортерів заспокоїти, умовити почекати з підвищенням». Донині багато роздрібних мереж встигли спростувати чутки про те, що в країні через напружену політичну ситуацію незабаром може закінчитися продовольство. Більше того, рітейлери запевняють: нестачі продуктів не буде, навіть незважаючи на нинішній аномальний попит. У всіх великих супермаркетах є розподільчі центри, склади, де зберігаються продукти, і звідки вони відправляються на полички. Зараз ці склади заповнені і доставити товар звідти неважко. Не виключено, що проблеми можуть бути тільки з продуктами, що швидко псуються, такими як молоко чи хліб. Проте в половині великих супермаркетів є свої пекарні, які працюють у звичайному режимі.
ПОСТРАЖДАЛІ ВІД АЖІОТАЖУ
Часто у паніці люди не дивляться ні на цінники, ні на термін придатності, тому купують прострочене або те, що треба з’їсти за півроку. Яка сім’я «втопче» мішок макаронів, гречки і рису за 3–4 місяці? Паніку зупинити не просто. А продукти з полиць супермаркетів розбиратимуть ще мінімум тиждень, прогнозуть психологи. Фахівці аграрного ринку переконані, що ціни впадуть тільки тоді, коли Нацбанку вдасться заспокоїти валютний ринок, а отже, і населення. Втім і дефіциту харчів боятися не слід. Панікувати не варто, адже склади переповнені, а мережі поки що стримуватимуть ріст цін. В деяких магазинах популярні продукти, навіть, почали повертатися до старих цін, але повільно – масло, цукор на пару гривень. Долар, який на чорному ринку був вже навіть по сорок гривень, трохи поступився. Але він все ще занадто високо, щоб знервовані українці відчували себе в безпеці за своє майбутнє. Минулий тиждень показав: НБУ панічні настрої контролювати не тільки не здатний, в певному сенсі деякі заяви цю паніку навіть провокують. Тому одна порада – менше дивіться телевізор та намагайтеся не втрачати здоровий глузд.