Рідкісним та дуже цінним артефактом на День Прапора поповнилася експозиція Броварського краєзнавчого музею — це давня монета Київської Русі із викарбуваним 1011 років тому тризубом.
Срібник Володимира
Срібник Володимира Великого — це монета князя Володимира, датована кінцем Х — початком ХІ століття. Конкретно подарована музею монета датована орієнтована 1010 роком. ЇЇ знайшли в селі Пухівка Броварського району та виставили на аукціон. Але депутат міської ради Ігор Крепак, будучи палким шанувальником української історії, не зміг допустити, аби монета опинилася у чиїйсь приватній колекції, та вмовив секретаря міської ради Сергія Богуцького викупити артефакт для міського музею.
“Я зараз назву вам кілька цифр. На сьогоднішній день історикам відомо про близько 800 срібників, карбованих Володимиром, Святополком і Ярославом. З них 400 — перебувають в музеях, решта — в приватних колекціях по всьому світу. З таких колекцій жодного срібника не потрапило в музеї. Жодного.
Переважна більшість монет була знайдена на території сучасної України. Але 350 з них знаходяться в музеях Російської Федерації: Ермітаж, Державний історичний музей тощо. В українських музеях залишилося 38 срібників різного стану збереження, з них всього 10 мають більш менш округлу форму. Все інше: половинки, четвертинки й тому подібне.
Ступінь поваги до нашої держави, до нашої спадщини від Росії ми самі тепер зрозуміли. Але завдяки спільним зусиллям Сергія Богуцького та Ігоря Крепака у державних фондах маємо тепер 39 срібників рівноапостольного князя Володимира”, – зазначив український історик, науковець та радіоведучий Українського радіо “Культура” Олександр Алфьоров, запрошений на урочистість у якості експерта зі старовини.
Науковець також додав, що срібник підготовлений для експонування. Над ним працював один з найкращих у Центральній Європі фахівець з реставрування.
До слова, у вересні минулого року рибалка у Городниці Житомирської області знайшов скарб, що його науковці визначили, як “дивовижним” та “національного значення” – 38 срібників князя Володимира. Рівно така ж кількість, яка досі зберігалася в музеях України. Зараз триває процес передачі “Городницького скарбу” в державні музейні фонди.
Варто також зазначити, що вартість цілого срібника на інтернет-аукціонах стартує від шести тисяч 200 доларів.
Читайте також: У «Прометеї» відбулася презентація історичного Літопису Самійла Величка