Парк «Перемога» – це справжня гордість Броварів. Величезна зелена зона в самому центрі. Таким надбанням не кожне місто може похизуватися. Але чи все в парку настільки ідеально?
Територія, насправді, не з малих – більше 30 гектарів. Аби обійти його вздовж і поперек та ще й помилуватися чудовими краєвидами, знадобиться не одна година. Тут тобі й озеро, й дитячі майданчики, й футбольний стадіон. «Громадський ревізор» вирішив пофантазувати, що можна переробити, аби «Перемогу» дійсно можна було назвати сучасним парком європейського рівня.
Озеро
Велике озеро в самому центрі парку вигадливої форми – це, безперечно, найголовніша родзинка території. Але, якщо підійти ближче, то все стає вже не таким романтичним. Водорості досягають самої поверхні води, а поміж ними викладені «чарівні» інсталяції з пивних пляшок, недопалків та обгорток від солодощів.
Місцеві власники катамаранів зізнаються, що постійно проводять розчистку озера своїми силами. Збирають сміття, вирізають водорості, але аби повністю вичистити озеро, у них не вистачає ані грошей, ані обладнання.
До речі, біля водойми ми побачили зграйку дітлахів, які лузали насіння та викидали лушпайки в це саме озеро, а потім лізли до нього купатися. Тож засмічення основної прикраси парку часто є результатом виховання відвідувачів.
Оскільки в озері купатися заборонено, то було б непогано запустити в нього качок та лебедів. По-перше, це дуже гарно, а по-друге, це повинно зменшити кількість бажаючих викинути в озеро пляшку з під пива. Навряд чи броварчани будуть «цілитися» в таких прекрасних створінь, як лебеді.
Літня естрада «Ракушка»
Майже кожного дня влітку з невеличкої сцени лунають звуки музики. Тут виступають вихованці дитячого будинку творчості, проводять звітні концерти та міські урочистості.
Але ж на сцену без сліз не глянеш. Порепані лавочки, заіржавілі герої казок в отворах над помостами, жахливий колір стін.
Невеликий косметичний ремонт кардинально змінив би ситуацію на краще. Тоді б і казкові персонажі дивували маленьких глядачів кольоровими нарядами, і батьки б не так хвилювалися, сідаючи на лави. Та й самим виступаючим було б приємніше підніматися на забарвлену яскравими фарбами сцену.
Дитячий майданчик-примара
У парку «Перемога» є великий дитячий майданчик, подарований Броварам американським містом Рокфорд. With prayers: «God bless children of Brovary», що означає «Бог благословляє броварських дітей» – свідчить напис на меморіальному камені. Однак, подарунок був зроблений ще в далекому 1994 році. І на сьогоднішній день, у 2015, він перебуває в аварійному стані. До того ж вхід на майданчик заборонений.
Гойдалки обірвані, гірки погрожують зламатися прямо під дитиною, усе помальовано. Та навіть не зважаючи на те, що майданчик огороджений високим забором та на кожному стовбурі висить заборонний напис, це зовсім не лякає місцевих жителів. Сітку розірвали, написи понівечили і ходять на майданчик по сьогодні. Відремонтувати його не можливо, адже необхідних запчастин для нього немає, а замовляти їх у Рокфорді – задоволення не з дешевих. З іншого боку те, що вже кілька років поспіль в центрі парку під масивним замком розташований напівзруйнований об’єкт, викликає неабияке здивування.
Напрошується логічний висновок – якщо не можна відремонтувати, потрібно знести старі дитячі атракціони та замість них встановити нові, які будуть відповідати всім нормам безпеки.
Дитяча автомобільна школа
Велику частку території займає «металобрухт». Колись тут була унікальна дитяча автошкола. З електромобілями, світлофорами, зупинками та дорожніми знаками. Погодьтесь, віддати дитину на годину-другу до такої автошколи – це дуже зручно. Ваш малюк не тільки чудово проведе час, але й отримає корисні навички на майбутнє.
Ще й досі, якщо добряче придивитись, то можна побачити вицвілу розмітку на дорозі. Та «добрі люди» вирішили викрасти металеві запчастини. Машинок тут також не бачили вже декілька років, а заіржавілі споруди, які раніше були містками, залізничними станціями та автомийкою, тепер несуть лише небезпеку травматизму для дітей.
«Мої діти постійно бігають та граються на жахливих брудних розвалюхах. Чому не можна відремонтувати цю дитячу автомобільну дорогу? Ми б із задоволенням віддавали сюди своїх малих, аби вони навчалися правилам дорожнього руху»,– каже мама Анна.
Скейтери, баскетболісти та ролери
1 червня, на День захисту дітей, в парку «Перемога» відкрили новий сучасний скейт-майданчик. Тепер щодня, з ранку до ночі, тут абсолютно безкоштовно тренуються скейтбордисти, ролери та велосипедисти. Але трампліни та металеві споруди більше підходять для досвідчених спортсменів, аніж для новачків.
Також, поряд із новим скейт-майданчиком є ще дві ділянки, які цілком можна було б обладнати під спортивні об’єкти. Одна з них ідеально підходить під баскетбольний майданчик. Прокласти нове асфальтування, намалювати розмітку, встановити кошики для м’ячів та стовпи для волейбольної сітки. Хочеш – бігаєш у баскетбол, а ні – так можна розділитися на команди, повісити сітку і гайда у волейбол.
На території, іменованій в народі «шайбою», яка видніється за високою кам’яною огорожею,– так і напрошується ролердром, а взимку тут можна робити льодову арену. Така практика в українських містах дуже розповсюджена. Наприклад, зимовий каток просто неба заливають на центральних площах Києва та Харкова.
Пішохідна зона
«Більшість доріг – у занедбаному стані. Лавочок майже немає, туалетів також. Аби знайти смітник, треба неабияк пошукати»,– розповідає відпочиваючий Володимир.
Проблема з лавочками є дуже актуальною. Ще у минулому році майже через кожні 10 метрів у парку була зручна лава на декілька людей. Але якісь завзяті «шашличники» вирішили використати їх у якості дров для пікніка. В управлінні ЖКГ повідомляють, що питання нових лавочок ще й досі відкрите. «А якщо ми знову встановимо дерев’яні, то їх ще раз знищать? А з металевими що? Винесуть на металобрухт?»,– запитує начальник управління ЖКГ Галина Плотнікова. Проте у проекті капітальної реконструкції парку все ж таки передбачили нові лавочки та урни біля них.
Зона для відпочинку
У броварському парку «Перемога» дуже багато зелених майданчиків. На них відвідувачі влаштовують пікніки, грають у фрісбі або просто засмагають. Було б чудово, аби такі зелені території прикрашали скульптури з кущів. Неначе у Версалі. Та й зробити це не так вже важко. Висадити спеціальні декоративні кущі та періодично доглядати за їх формою.
Також, чарівно виглядають малюнки з квітів. Такі, як метелик на бульварі у Львові, або квітковий годинник на Майдані Незалежності у Києві. Зазначимо, що у розпорядженні КП «Бровари-Благоустрій» є теплиці, в яких вирощують квіти для благоустрою міста. Їх цілком можна використати під таку ідею.
На вході з вулиці Кірова броварчани полюбляють влаштовувати пікніки. А один дуже винахідливий чоловік навіть пропонує в оренду мангали та столики зі стільцями. То чому б не зробити це на постійній безкоштовній основі? Огородити територію, встановити лави, столи, облаштувати декілька місць для розпалювання вогнищ, а на виході поставити смітники. Все це не складно і не настільки дорого, як може здаватися на перший погляд.
Реальні плани
В управлінні житлово‑комунального господарства нам повідомили, що вже готовий проект перебудови та реконструкції парку «Перемога». На даний момент він знаходиться на експертизі, але вже до кінця червня повинна бути відповідь та об’явлений тендер на виконавця робіт.
Відомо, що у плані зазначено переобладнання доріг, зокрема заміна гравійних покриттів доріжок декоративними плитами, асфальтування нових тротуарів, встановлення лавочок та урн. Обіцяють вирішити і болючу проблему освітлення парку – світла буде вдосталь. Принаймні в УЖКГ запевняють, що до кінця цього року броварчани гулятимуть доріжками парку європейського рівня.
Кристина Славінська
