Саме такими принципами керуються в Центрі надання адміністративних послуг, який забезпечує зручні умови для отримання адміністративних послуг людям, зокрема полегшує процес вирішення справ і зменшує ризики корупції. А тому «Громадський ревізор» вирішив поближче познайомити броварчан з роботою Центру
Броварський ЦНАП
З кожним роком все більше з’являється людей, які прагнуть прозоро і швидко, не стоячи у великій черзі і оминаючи десятки кабінетів, отримати адміністративну послугу у відповідності до свїх потреб.
Так, у вересні 2012 року був ухвалений Закон України «Про адміністративні послуги», який зобов’язував райони та міста обласного підпорядкування створити до 1 січня 2014 року Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Що цікаво, до 2012 року у Броварах даний орган уже діяв, проте саме після ухвалення закону він перетворився з так званого Дозвільного центру в повноцінний Центр надання адміністративних послуг.
Для когось «адміністративна послуга» може здатись занадто незрозумілим словосполученням, проте в цьому немає нічого складного. Більшість з нас знає схему отримання паспорту, як отримується довідка про склад сім’ї і через що потрібно пройти, аби отримати рішення про виділення земельної послуги.
Часто-густо такі процедури не обмежуються лише довгими чергами, потрібно було зібрати ще купу довідок та паперів. І ось, щоб не було такої тяганини і нечесної бюрократичної системи, було вирішено створити Центри надання адміністративних послуг.
«Раніше було так: якщо людині потрібно побудуватись, вона спочатку для отримання землі іде в земельний відділ, потім пише заяву, отримує рішення, оформляє землю і починає будувати, не забуваючи ще зайти в архітектурний відділ. А з допомогою Центру все спрощується. Він утворений, щоб наші адміністратори прийняли заяви і на землю, і на архітектуру, і на ЖКГ. Тобто, все робиться у нас. Людині не потрібно нікуди бігати, когось дочікуватись»,– каже керівник броварського ЦНАП Наталія Попович.
Немає черг – немає проблем
І справді, дочікуватись нікого не потрібно. На місці завжди присутні адміністратори, які радо готові прийняти документи громадян. «Громадський ревізор» перевірив це особисто.
Як пояснила Наталія Попович, причиною цього є електронні черги. «Наша задача – прийняти пакети документів і передати їх виконавцю. Якщо людей приходить багато, то ми пропонуємо їм взяти талончики в спеціальному автоматі і йти до адміністратора. Така система дійсно діє, черг, як ви бачили, взагалі немає»,– каже начальник.
Коли ми підійшли до молодого чоловіка, який стояв з талончиком, і запитали, чи довго він тут стоїть, то почули у відповідь: «Я лише як 5 хвилин тут. Ось зараз моя черга. На щастя, вона швидко проходить, не так, як це було раніше. Стояли по декілька годин, завжди бігали по усіх кабінетах – а тут все одразу здавай, і за тебе все вирішать».
Воїни АТО – часті гості ЦНАПу
В Центрі існує 56 послуг. Серед основних, за якими звертаються до спеціалістів даної установи, є виділення земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок, присвоєння адреси і адміністративні послуги служби у справах дітей.
Як повідомили в ЦНАП, щотижня на столі набирається близько 250 заяв, які потім віддаються в руки виконавцю. Часто до таких заяв додаються і заяви бійців АТО. «Останнім часом збільшилось хлопців, які приїхали з АТО. Вони пишуть у нас заяву «Прошу надати безоплатну земельну ділянку у власність…» і стоять на черзі. Наразі земельні ділянки були видані лише 30‑ти воїнам АТО»,– розповідають співробітники.
Також сюди часто приходять бійці, які, не маючи прописки в Броварах, просять надати землю під будівництво будинку.
«До нас приїжджають з Києва, Херсону, і пишуть заяви на отримання землі. А це через те, що немає відповідного закону, в якому б чітко прописувалось, що воїн АТО має право отримати землю лише в тому місті, де він прописаний»,– каже Наталія Попович.
Відзначимо, що у випадку перебування бійця в зоні АТО, замість нього можуть прийти в Центр і заповнити заяву дружина і найближчі родичі.
Все безкоштовно!
Наразі в Центрі усі адміністративні послуги надаються безкоштовно. Тобто, якщо людині потрібно буде написати хоч 10 заяв, з неї за це не будуть вимагати гроші.
«Зараз ми працюємо безкоштовно. Всім нас забезпечує міська рада і виконком. Проте на рівні міністерства з центрів хочуть «зліпити» комунальні підприємства. Тобто центри в майбутньому можуть перевести на платну основу – будь-який бланк буде коштувати грошей»,– додала начальник.
Та це нововведення наразі лише обговорюється – чи буде воно втілене, чи ні – питання часу і остаточних рішень владних органів держави. Зараз же броварчани ходять в Центр надання адміністративних послуг абсолютно безкоштовно, отримуючи ті чи інші документи за лічені хвилини.
Ольга Кайзер