За перший квартал поточного року в Броварському районі виявлено 44 нових хворих на туберкульоз. Серед них є діти. Ця цифра жахаюча, враховуючи те, що за весь минулий рік було зафіксовано 104 нових випадки захворювання. І це тільки офіційна статистика. Чому туберкульоз «полює» на броварчан та як його подолати?
РЕВІЗІЯ МЕДИЦИНИ
Весна 2015‑го принесла сумну звістку родині дворічного броварчанина – лікарі поставили йому діагноз туберкульоз колінного суглобу. Якщо вчасно не розпочати лікування – суглоб просто руйнується. Родині хлопця пощастило, адже вони одразу помітили припухлість на коліні хлопця і зараз він проходить лікування у Пущі-Водиці.
Випадково виявили туберкульоз і у 10‑річного хлопчика. Планова проба Манту показала наявність туберкульозної палички в організмі. Дитину направили на обстеження і виявили ураження трьох грудних лімфатичних вузлів. У тубдиспансері кажуть, для молодого організму – це не критично, головне, що звернули увагу вчасно.
На жаль, це не єдині випадки у місті. На обліку броварського протитуберкульозного відділення стоїть 830 хворих. Головний лікар Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов запевняє – щотижня виявляють по кілька нових випадків. Найпоширеніший серед дорослих – легеневий, а серед дітей – туберкульоз лімфатичної системи. І це тільки ті хворі, які звернулися до лікарні. Причин поширення туберкульозу досить багато, спробуємо розглянути найвагоміші з них.
ВІДСУТНІСТЬ БЦЖ І ВІДМОВА ВІД МАНТУ
Спалах недугу серед дітей пояснюється низкою факторів. По-перше, в державі наразі дефіцит БЦЖ – вакцини від туберкульозу. У незначній кількості вона залишилась в пологових будинках, проте й там її вже одиниці. Закупівля проводиться за державною програмою, а тендер досі не відбувся. Відтак, дітей не прививають, тому вони й починають хворіти від найменшого збудника.
По-друге, в Броварах закінчився туберкулін – препарат, яким роблять пробу Манту. У тубдиспансерному відділенні кажуть, що міська влада виділила на закупівлю нових препаратів близько 100 тисяч гривень, проте, глобальні закупки плануються ближче до осені – початку навчального року. Хоч незначну частину – 200 доз, придбали вже цього тижня. Цієї кількості вистачить для обстеження дітей у вогнищах інфекції.
Зростає кількість хворих серед дітей і через самих батьків. Сьогодні мами поголовно відмовляються від проведення туберкульозної діагностики. Наприклад, в одному з класів броварської школи лише п’ять мам із тридцяти дали згоду на планове Манту. Налякані розповідями про наслідки щеплень вони пишуть відмови. Насправді ж, туберкульозна паличка може атакувати будь-кого, і краще її виявити, як-то кажуть, «у зародку».
«Коли велика Манту, потрібно назначати профілактичне лікування. Це в мінімальних дозах назначається один або два препарати протитуберкульозні, щоб цю паличку дезактивувати, яка тільки потрапила в організм. Щоб вона не осіла в якомусь органі і не створила «бомбу уповільненої дії». Але всі мами кричать, відмовляються поголовно, тому що сусідка сказала чи хтось ще, що це шкідливо» – розповідає Майя Рогальська, лікар-фтизіопедіатр протитуберкульозного відділення Броварської районної центральної лікарні.
БАЙДУЖІСТЬ ПАЦІЄНТІВ ВПЛИВАЄ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЛІКУВАННЯ
В Броварах діє і державна, і обласна, і місцева програми боротьби з туберкульозом. Лікування для всіх хворих – безкоштовне. І навіть ліки є в достатній кількості. Здавалося б, усі умови, тільки прийди і лікуйся. Проте, на практиці виходить, що частина пацієнтів самі собі вороги – ставляться до лікування безвідповідально. А відтак і його ефективність зводиться до нуля.
«По нормативній базі він має прийти до сімейного лікаря, випити таблетку під наглядом і піти. Але є люди, які розуміють, що це може призвести до смерті. Їм можна дати ліки на місяць і вони будуть їх самі регулярно приймати. А дехто викидає ці ліки. Він вважає, що так краще. А хтось їх просто запиває горілкою і вони не діють», – розповідає Ігор Кравцов, головний лікар Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Якщо ж пацієнт перериває курс, доведеться вже лікуватись власним коштом, а це обходиться у близько 100 тисяч гривень на рік. Особливо це стосується лікування мультирезистентного туберкульозу.
«Перед початком лікування хворий підписує відповідний папірець, в якому зазначається, що у разі безвідповідального ставлення пацієнта – переривання лікування препаратами другого ряду (ними лікують мультирезистентний туберкульоз), хворий повторно державою не лікується», – каже Юлія Слинко, лікар-фтизіатр протитуберкульозного відділення Броварської районної центральної лікарні.
Такі безвідповідальні пацієнти не дбають не тільки про себе, а й про оточуючих. На жаль, серед них багато хворих з відкритою формою туберкульозу, а відтак вони є бацилярами і заражають всіх навколо – починаючи від власної родини, закінчуючи незнайомцями на вулиці.
«Один хворий заражає мінімум 20 людей. Ми кажемо таким хворим, що потрібно лежати у лікарні, а вони на дитячих майданчиках пиво п’ють. Треба думати про людей, про свою сім’ю», – розповідає Майя Рогальська.
Єдиний вихід із такої ситуації – повернути протитуберкульозні лікарні закритого типу, які були в Україні за радянських часів, впевнений Ігор Кравцов: «Було багато протитуберкульозних лікарень, які знаходились за містом на територіях, багатих на зелені насадження. Пацієнтів контролювали, вони приймали ліки під наглядом персоналу. В один момент все зруйнувалося, залишились лише диспансери. Раніше людина могла виписатися додому тільки тоді, коли в неї була стойка ремісія, не було виділень, тобто не загрожувала оточуючим».
ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ І НІЯКОЇ ПРОФІЛАКТИКИ
Не менш значимою причиною спалаху туберкульозу є шкідливі звички. Із року в рік все більше людей палять, вживають алкогольні напої та, навіть, приймають наркотики. Все це пливає на здоров’я і б’є по імунітету. Як наслідок, людина стає «легкою здобиччю» для туберкульозу.
«Якщо у людини сильний імунітет, то туберкульоз до неї навіть не причепиться. Бували й такі випадки, що хворий виліковувався самостійно. Наприклад, приходить чоловік, ми бачимо кальцинати – наслідки туберкульозу, а чоловік навіть не знав, що хворів. Його сильний організм сам вилікувався. Проте, на жаль, такі випадки – рідкість», – каже Марія Менжега, завідуюча протитуберкульозним відділенням Броварської районної центральної лікарні.
Окрім того, багато броварчан нехтують профілактичними заходами. Якщо дітям для виявлення туберкульозу щороку роблять Манту, то дорослі мають раз на рік проходити рентгенографію. Проте, чи-то через острах, чи-то через байдужість громадяни не дотримуються цих правил. При тому, що броварські лікарні оснащені всім необхідним обладнанням для діагностики.
«У нас в місті на це є флюорограф в діагностичному центрі, пересувний флюорограф є, але ж повинна бути і зацікавленість керівників підприємств, як приватних, так і державних», – зазначає Ігор Кравцов.
ТУБЕРКУЛЬОЗ – НЕ ВИРОК
Отже, лікарі закликають не бути байдужими до здоров’я свого та оточуючих – не нехтувати профілактичними заходами. Саме завдяки профілактиці минулого року в спеціальних санаторіях було оздоровлено 77 дітей Броварського району. Дослухайтесь до свого організму і при перших же симптомах звертайтеся до лікаря.
Якщо ж у вас таки виявили недуг, панікувати не варто. ТУБЕРКУЛЬОЗ – ВИЛІКОВНИЙ! Головне, відповідально ставитись до лікування, тоді вже за шість місяців, при простій формі недугу, та через 20 місяців – при мультирезистентній, ви «станете на ноги». Тільки спільними зусиллями можна буде подолати «чуму ХХІ століття».
Катерина Ковальська
