Реалії ринку нерухомості для пересічних громадян нашої держави невтішні. Нова квартира по кишені лише кожному десятому українцю. Враховуючи нестабільну економічну ситуацію, яка ще більше розхитується впливом карантинних обмежень, люди і чути не хочуть про іпотечне кредитування. На сьогоднішній день допомога у вирішенні житлового питання від держави та міської влади – єдиний можливий вихід із кризової ситуації.
Броварська міська рада розробила Програму, яка забезпечить іпотечні кредити для населення на дуже вигідних умовах. Така програма буде реалізована в Україні вперше. У чому ж її унікальність?
«На сьогоднішній день банки реалізовують 7% іпотеку по державній програмі в межах співробітництва з Фондом розвитку підприємництва. Це означає, що ви отримуєте кредит під 7% річних (замість звичайних 15%), а різницю між базовою банківською ставкою та ставкою за програмою «Доступна іпотека 7%» банку компенсує держава в особі Фонд розвитку підприємництва.
У разі впровадження міської Програми «Доступна іпотека 0%» ми докомпенсовуємо оці 7% річних за рахунок коштів з міського бюджету», – коментує Микола Бабак, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
У Броварах вже існувала іпотечна Програма, але вона не запрацювала і цьому було пояснення. Місто мало виділяти зі свого бюджету основну масу коштів, тобто повну вартість нерухомості. Суми значні: 1 – 1,5 млн. грн. на одну людину. Звісно, що таких коштів у міському бюджеті не було.
Програма «Доступна іпотека 0%»
Нова розроблена Програма працюватиме за зовсім іншою схемою. Вона спрямована на те, щоб компенсувати виключно відсотки, а не тіло кредиту. Це дуже вигідна пропозиція, стверджує Микола Бабак. Фактично ви отримуєте безвідсотковий кредит на купівлю житла на 20 років. Приміром, при вартості квартири в 1 млн. грн, терміном на 20 років, людині потрібно буде сплачувати лише 50 тисяч гривень на рік. Будь-який працівник бюджетної сфери міста спокійно зможе витратити 4,5 тис. грн в місяць на купівлю власного помешкання.
За умовами програми, кредит надають терміном на 20 років (але деякі банки дають на 15 років). Мінімальний перший внесок має бути від 15% вартості квартири (будинку).
Можна купити як квартири, так і житлові будинки (разом із земельною ділянкою) на первинному та вторинному ринку, введені в експлуатацію не раніше 2018 року. Деякі з банків дозволяють купувати квартири, які перебувають на стадії будівництва, але тільки в забудовників, які мають акредитацію від цих банків.
Є обмеження щодо площі житла, яке можна придбати за Програмою. Нормативна площа – 50 м² для однієї людини чи сім’ї із двох осіб і додаткові 20 м² на кожного наступного члена сім’ї. Тобто для родини з чотирьох осіб (батьки та двоє дітей) нормативна площа буде складати 90 м² (50+20+20).
Іще одне обмеження стосується вартості квартири (або будинку) – вона не має перевищувати 2,5 мільйона гривень. Максимальна ж сума кредиту, який можна отримати за програмою, – 2 мільйони.
Слід зазначити, що ця Програма вигідна і для самого банку. Позаяк фін. установа отримує свої відсотки не від фізичних осіб, а від гарантованого платника – Броварської міської ради.
Виграє і місто, бо впровадження даної Програми покладе початок скороченню квартирної черги.
Найперше взяти участь у Програмі зможуть 4 групи броварчан: освітяни, медики, багатодітні сім’ї та люди, які наразі стоять на черзі для отримання житла.
Перелік груп населення в майбутньому розширюватиметься.
Процедура оформлення іпотечного кредиту проста: людині потрібно звернутися до банку-партнера та надати пакет документів для опрацювання:
– Паспорт;
– Ідентифікаційний код (реєстраційний номер облікової картки платника податків);
– Довідка про прописку позичальника й усіх членів сім’ї та копії свідоцтв про право власності на нерухомість з їхніх місць реєстрації;
– Свідоцтво про одруження/розлучення;
– Свідоцтва про народження дітей;
– Документи, що підтверджують доходи:
для найманих працівників – довідка про доходи з помісячною розбивкою за останні шість місяців (але банк може попросити також копію трудової книжки з печаткою відділу кадрів)
для ФОПів – податкова декларація за останні 12 місяців і довідка про рух коштів всіма банківськими рахунками за останні шість місяців
– Документи на об’єкт житла (техпаспорт, свідоцтво про право власності або інші).
Якщо умови Фонду розвитку підприємництва і умови міської Програми виконані – банк погоджує іпотеку. Далі людина сплачує щомісячні платежі відповідно до графіку погашення кредиту, а міська рада компенсує відсотки по користуванні цим кредитом.
Наразі в проекті бюджету на 2022 рік на цю Програму вже закладено 5 млн. грн. Цього вистачить аби покрити відсотки по кредиту приблизно на 70 квартир.
Виконавчий комітет сьогодні одноголосно підтримав Проект рішення «Програми здешевлення вартості іпотечних кредитів для мешканців Броварської міської територіальної громади на 2022–2042 роки». Якщо депутати підтримають цю Програму на наступній сесії, то вона запрацює вже з 1 січня.