Українці поступово починають звикати до суцільної економії. І в першу чергу це стосується комунальних послуг. Тож, поки літня спека набирає обертів, саме час замислитися над тим, як утеплити будинок
Щоб взимку через роботу обігрівачів з ранку до ночі лічильник не крутився, як скажений, а на рахунок за світло можна було дивитися без прийняття заспокійливого, наші журналісти вирішили розповісти про те, які кроки проводяться для утеплення помешкань.
Лічильники тепла
Для Броварів лічильник тепла – річ не нова. Місцева влада ще минулого року почала забезпечувати броварчан такими приладами за рахунок місцевого бюджету. Адже це реальна можливість, а подекуди й єдина, платити за фактично спожите тепло, яке надходить до квартири. Самі лічильники не зроблять ваше помешкання теплішим. Однак жителі такого будинку не будуть викладати за опалення кругленьку суму, коли в хаті наче й зовсім не спекотно.
Як розповіли нам в КП «Броваритепловодоенергія», з початку 2015 року за бюджетний кошт у Броварах було встановлено 71 прилад обліку теплової енергії.
На останній сесії міської ради, 6 серпня, депутати проголосували за виділення додаткових 3,5 млн грн на встановлення теплолічильників. Це дозволить до початку опалювального сезону встановити ще 90 таких приладів. Середня вартість одного складає близько 35 тис грн.
«Ми націлені на те, щоб до кінця цього року на 100% забезпечити комунальні будинки міста. Поки що все йде за планом. Уже зараз, за нашими підрахунками, більше 50% будинків Броварів оснащенні теплолічильниками»,– пояснює директор підприємства Сергій Сафронов.
Є у місті й «проблемні» будинки, у яких не можна встановити лічильники тепла. Там немає технічної можливості для встановлення приладів обліку тепла, адже відсутні підвальні приміщення, а вхідні трубопроводи проходять під підлогою квартир без запірної арматури.
«Мова йде про старі двоповерхівки. Таких у нас не багато, близько 50: дещо на вулиці Поповича, у Старому центрі кілька, на Геологорозвідці. Такі будинки потребують попередньої підготовки до встановлення лічильників тепла. Простіше кажучи, лічильники треба буде «вивести» на вулицю і зробити для них прибудову. Це ми реалізували у домах по вулицях Кірова та Мічуріна»,– додає Сергій Сафронов.
Слід враховувати, що теплолічильник може «викинути» неприємний жарт і змусить платити за тепло більше, ніж до його встановлення. «Це може трапитися, якщо зима буде не такою м’якою, як, наприклад, минулоріч. А якщо температура впаде до –20 градусів та нижче, то на опалення витрачається більше газу, ніж коли вираховували середнє використання. Відповідно і сума в квитанції за оплату буде більшою. Тобто платитимете за реально використане тепло»,– пояснює директор «Броваритепловодоенергія».
Мешканцям будинків з ОСББ доведеться самостійно вирішувати питання утеплення та економії. Як нам розповів голова правління ОСББ по вул. Шевченко, 4А Володимир Білобородий, люди вже зараз потроху встановлюють такі пристрої у себе в квартирах. На весь будинок зібратися та встановили не виходить через занадто низьку активність мешканців.
«Мешканці нашого будинку вже зараз цікавляться, де купити прилади, як встановити їх. Коштує такий лічильник від 5,5 до 7 тисяч гривень. Та вже з першою квитанцією про оплату буде видно, що економія на опаленні значна. Я сам встановив такий прилад і за моїми підрахунками приблизно на 50% став платити менше за опалення».
«Одягнути» стіни багатоповерхівок
Тим часом у комунальників є список будинків, мешканцям яких пощастить і до початку зими стіни їхніх домівок утеплять. «За кошти місцевого бюджету в 2015 році заплановано виконання робіт по утепленню фасадів трьох житлових будинків, а саме: вул. Олімпійська, 4 (1 торець), Короленка, 68 (6 торців) та Короленка, 68 А, де утеплять одну стіну,– розповідає «Громадському ревізору» заступник начальника управління УЖКГ Тетяна Нагорна. – До речі, роботи з утеплення будинку на Олімпійській та Короленка, 68 вже завершилися, а Короленка, 68 А – на черзі».
За її словами, у цьому році планують розробити проектно-кошторисну документацію на утеплення фасаду житлового будинку на вул. Горького, 5. А будівельні роботи по зазначеному об’єкту заплановано виконати вже у 2016 році.
Утеплення фасадів проводиться повністю за рахунок місцевої бюджету. На прикладі будинку по вулиці Олімпійська, 4, один торець коштує місту 228,51 тисяч гривень. Це якщо враховувати вартість проектних робіт, експертизи документації та технічного нагляду.
Автономне опалення
Однак не всі жителі Броварів готові чекати, коли дійде черга до їх будинків та в квартирі стане тепло. Для декого єдиним виходом є відключення від мережі центрального опалення. Все більше людей встановлюють автономний обігрів для всього будинку, щоб бути незалежними від комунальних примх. Вигода ясна: не треба чекати початку опалювального сезону якщо на дворі схолодніло зарано чи навпаки прийшла спекотна весна. Також щомісяця не буде викликати стрес платіжка за гарячу воду. Однак це задоволення не з дешевих. Проте чималі кошти обов’язково «відіб’ються», хоча можливо й не за перший рік.
«У нас небагато таких будинків, де всі мешканці виявили бажання перейти на автономне опалення. Наприклад, по вулицях Шевченка та Воїнів Інтернаціоналу. Легше це зробити у невеличких будинках, де дві або чотири квартири і мешканці швидко зібралися б та домовилися,– розповідає Сергій Сафронов. – За скромними підрахунками, перехід на автономне опалення разом із вартістю котла обійдеться у 18 тисяч гривень».
Якщо ж ви житель великого будинку, то домовитися з усіма сусідами занадто складно. Тож, у цьому випадку простіше було б встановити такий обігрів лише у себе в квартирі. Та, на жаль, з 2007 року Кабінет міністрів дозволив відключати від централізованого опалення житлові будинки тільки цілком.
«Для вирішення питання відключення від мережі централізованого опалення власник має звернутися до міжвідомчої Комісії з письмовою заявою»,– пояснює Сергій Сафронов.
Враховуючи всі перелічені способи можливої економії коштів та збереження тепла, кожен броварчанин може розраховувати, що ця зима не принесе неприємних сюрпризів. По-перше, по місту проводиться велика робота з енергозбереження, а, по-друге, сумлінність самих жителів дозволить перезимувати без ексцесів.
Катерина Михайлова