Віддати малюка в державний дитячий сад або в приватний? А може обрати домашній чи просто залишити з нянею? Сьогодні мами замислюються про це чи не над колискою немовляти. В цьому випуску ми вирішили розповісти читачам про садочок з унікальною програмою «Ялинка».
Раніше особливого вибору не було: або віддавай до районного садку, або, якщо немає бабусь, кидай роботу і сиди вдома. Тепер же з’являється все більше нестандартних дитячих садків з альтернативною програмою, причому не тільки дорогих приватних, а й державних, з цілком прийнятними цінами.
«ЯЛИНКА» – НЕ САДОЧОК, А ПАЛАЦ
Двоповерхова споруда так і проситься в якийсь історичний фільм. Насправді це не маєток аристократів, а дитячий садок, побудований ще у радянську епоху – на початку 80‑х років минулого століття. Дошкільний заклад розрахований на 140 місць, тут працює 6 груп. Це єдиний дитячий садочок в місті, в якому малечу виховують за творами Василя Сухомлинського.
Більш того, садочку надано статус всеукраїнського центру по впровадженню ідей Сухомлинського, розповідає завідуюча закладу Тетяна Тоцька: «Міністерство освіти визнало наші здобутки і такі інноваційні технології, які ми розробили, працюючі п’ять років під час всеукраїнського експерименту, який почався у 2010 році. Всі одноголосно запропонували нам стати всеукраїнським центром. Ми не зупиняємося і розповсюджуватимемо ідеї Василя Сухомлинського всією Україною».
Суть методу полягає в тому, що діти не лише аналізують твори, а й за допомогою вихователя моделюють його на сьогодення. Наприклад, твір має чотири блоки для ознайомлення з навколишнім світом. Приміром, деревами чи порами року. Таким чином його можуть використати під час уроків малювання, математики і навіть хореографії. «Вихователь не має проблем в пошуку, чим завантажити дітей протягом заняття. У неї настільки цей твір розкрито, що в неї тільки вибір, які саме змістові лінії взяти на заняття сьогодні і якими іграми їх доповнити. І не буде помилок в нераціонально використаному часі чи в тому, що не правильно дітям подали матеріал», – додає завідуюча.
Твори Сухомлинського навчають дітей не лише творчо та аналітично мислити, його оповідання насичені моральним змістом, розповідає Тетяна Тоцька. Мова йде про совість, про честь, про справедливість, про почуття обов’язку, про любов до краси.
А ЩО ВСЕРЕДИНІ?
У «Ялинці» дійсно є на що подивитися. «По-мультяшному» розмальовані сходові прольоти, величезні солом’яні панно на усі стіни, ігрові кімнати, битком набиті сучасними іграшками, вічнозелена кімната природи, схожа на зимовий сад… Дивлячись на всю цю пишність, мимоволі думається: це ж які гроші сюди вкладено!
«Ви не перші, хто називає нас заможним дитячим садочком, – розсміялася Тетяна Тоцька. – Але насправді ми, як і всі інші «бюджетники», бідні, як церковні миші. Все, що ви бачите – справа рук наших вихователів. Вони і м’які іграшки самі шиють, і меблі для груп переробляють, і стіни нашого холу прикрашають».
У групах яскраво, чисто та затишно. Меблі розставлені настільки компактно, що ніколи не скажеш, що тут одночасно граються та годуються по 30–45 малюків. Попри переповненість груп у кожної дитини є своя шафка та ліжечко. Аби діти ліпше засвоювали навчальний матеріал, кожну групу ділять на підгрупи по 15 осіб. Одна йде на математику, а інша вчитися писати, і навпаки.
Хвалиться завідуюча садочка і повноцінним харчуванням діток. До того ж перед подачею їжі на стіл, вона проходить контроль у медичної сестри. «Наші служби в управлінні освіти ведуть харчування, вони дослухаються до нас. І якщо продукт прийшов неналежної якості, вони миттєво реагують і змінюють його. Харчування дітей не збідніле, харчування повноцінне, харчування якісне», – додає Тетяна Тоцька.
КОЖНІЙ ДИТИНІ БЕЗКОШТОВНЕ МІСЦЕ
Закон України гарантує кожній дитині право на безкоштовну освіту у дошкільних навчальних закладах. Втім, від благодійних внесків тут не відмовляються. Завідуюча каже, що інакше б не вижили. Тут немає фіксованих сум. Батьки створюють комітет і самостійно вираховують, яка сума знадобиться, приміром, на ремонт вікон. Гроші особисто керівництву ніхто не заносить. Тетяна Тоцька каже, що при подібних запитаннях завжди запрошує батьків до себе додому, аби подивилися на її скромну оселю.
Дітей тут приймають згідно із чергою управління освіти. Проте перевагу надають своєму мікрорайону.
Величезним плюсом садочка є прилегла територія, адже він розташований мало не в лісі й поруч немає завантажених автошляхів. Приємно й те, що територія садочка доглянута і охайна. Навіть не зовсім нові дитячі майданчики виглядають кремезними. А ще у закладі є гуртки малювання, хореографії та англійської мови. І що головне, за словами керівництва, секції безкоштовні.
Інна Нікітіна