Боротьба зі стихійною торгівлею – чи не основний вид діяльності спецвідділу контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном міста. На «полювання за стихійкою» йде чимало і часу і нервів. Чи не простіше створити в місті комунальний ринок – дізнавався «Громадський Ревізор»
МАЄМО ТЕ, ЩО МАЄМО
На сьогодні у Броварах працює три ринки : ДП “Самшит” по вул.Фрунзе, ТОВ “СБС” по вул. Короленка, ТОВ “Нива” по вул. Возз”єднання та торговельний майданчик по вул.Київській. Заповнюваність ринків в середньому складає 75-80%, відвідуваність у відсотках ми не визначали, але можна сказати, що навіть попри велику кількість нарікань на якість продукції та постійне «обважування», ринки мають своїх постійних покупців.
«Ну, а як? Звичайно ходжу на ринок! Тут і попробувати можна, і помацати, і поспілкуватися з продавцями. Та й молоко і сир не зрівняти з магазинним. Натурпродукт, як не крути!» – сміється пенсіонерка Валентина Кирилівна.
Перевірки ринків проводяться не так часто, як хотілося б споживачам, але й не так рідко, як хотіли б їх власники. А у зв’язку з введенням мораторію на перевірки недобросовісні власники і взагалі «розслабилися». Скарги покупців докотилися вже й до новообраних депутатів, які на одній з сесій навіть збиралися створити комісію та провести перевірку роботи ринків.
ІДЕЯ ХОРОША, АЛЕ…
Створення комунального ринку – ідея, яка «витає» у стінах міської ради вже не одне десятиліття. Про необхідність такого об’єкту впевнено говорять у спецвідділі.
«Комунальний ринок потрібен, це однозначно. Адже «воюючи» зі стихійною торгівлею, ми не можемо запропонувати тим же бабусям ніякої альтернативи, окрім приватних ринків, де плата за місце може бути вдвічі більшою, ніж денний виторг тієї ж бабусі з парою кілограмів картоплі чи пучком зелені», – каже в.о. начальника спецвідділу Олег Єжаков.
Дійсно, якщо врахувати те, що плата за місце на ринку коливається від 50 до 100 грн. на день, а за увесь свій товар пенсіонерка вторгує гривень 60, то, звісно, обабіч тротуару, де «містове» сплачувати не треба, економічно вигідно стояти. Може й правді краще зібрати всіх під одним дахом, в одному місці, і матимемо таку собі філію столичної «Бессарабки».
… ШВИДШЕ НЕЗДІЙСНЕННА
Але, як у кожної хорошої ідеї, відразу ж виникає декілька «але». По-перше, зібрати усіх, хто бажає реалізовувати свій товар, в одному місці – фактично неможливо. Люди з «Торгмашу», чи Розвилки, чи району Пекарні просто не поїдуть зі свого мікрорайону ні торгувати, ні купувати. «Шкурка вичинки не варта», – скажуть броварчани, і будуть праві. По-друге, організувати комунальний ринок з урахуванням усіх норм та правил – теж справа не така вже й проста. «Ветеринарно-санітарні правила торгівлі на ринках» та ще ряд законодавчих документів, що регламентують норми здійснення торгової діяльності -документи, які потрібно достеменно вивчити та зайнятися втіленням в життя. Одна справа – норми та правила на вже існуючих об’єктах, зовсім інша – все «з нуля». Наскільки ми зрозуміли з відповідей, або красномовного мовчання деяких посадовців, займатися цим питанням наразі просто нікому. Чи не хочеться нікому.
Однак, можливо, справа і зрушила б з «мертвої» точки та знайшлись би фахівці, які розробили б і положення, і проектну документацію, якби не головне «але». У місті просто немає вільної ділянки, яка відповідала б усім вимогам для облаштування комунального ринку. Тому – на сьогодні «фініта», питання закрите. Комунального ринку у Броварах не буде. Поки що.
АЛЕ ВИХІД Є!
Однак, вихід для бажаючих «спродатися» у комфортних умовах та ще й з дахом над головою, все-таки є. Аби нас не звинуватили у рекламі, просто «прозоро» натякнемо, що на березень у одному з районів Броварів планується відкриття критого ринку. Хоч приміщення є приватною власністю, а ринок буде не комунальним, власники обіцяють запровадження «соціальних рядів» саме для тих категорій людей, які реалізовують свою власну продукцію і не мають змоги платити велике «містове» на інших приватних ринках міста.
«Ми плануємо такий, можна сказати, соціальний проект саме для тих бабусь, що не в змозі заплатити значні кошти і для яких реалізація продукції є єдиним підробітком, аби протриматися «на плаву» у наш непростий економічний час», – кажуть власники майбутнього критого ринку.
Отож, доки влада вирішує – бути чи не бути, власники комерційних ринків, користуючись мораторієм на перевірки, «деруть» гроші за місце, свідомі броварчани, організовуючи свій бізнес, не забувають про соціально-незахищені категорії. Тож з нетерпінням очікуємо відкриття нового торгового об’єкту в Броварах.
Катерина Ковальчук