З початку року Україна живе за новими правилами бюджетного планування. Незрозуміле для багатьох слово «децентралізація» почало втілюватися в життя. Місцеві бюджети отримали більше самостійності, проте не всі ініціативи підуть на корить невеликих міст.
ЩО ОТРИМАЄ БЮДЖЕТ БРОВАРІВ?
Доходибюджету Броварів заплановані на рівні 482 млн. 739,7 тис. гривень. Згідно змін до Бюджетного та Податкового кодексу, кошторис міста у частині доходів цього року зазнав значної корекції. Так, основні статті доходів – податок з доходу фізичних осіб та на доходи підприємств для Броварів перестають бути основними «годівницями». Раніше у місті залишалось 75% відрахувань на доходи фізичних осіб – тепер 60%. На 2015 рік надходження від цього податку плануються у сумі 110,5 млн. гривень, тоді як минулого року стягнули 128,8 млн. грн.
Що стосується єдиного податку. Тепер доходи від нього переведені зі спеціального фонду до загального і повинні скласти за рік 36 млн. 400 тис. грн. У фінансовому управлінні міської ради зазначають, що по цьому стягненню у 2015 році також буде зменшення, адже ставки податку знижені, а групи платників перерозподілені.
До загального фонду тепер відносяться і доходи від екологічного податку (планується отримати 75,0 тис. грн.). З центрального на місцевий рівень переведені адміністративні послуги та державне мито.
Окремої уваги заслуговує ініціатива щодо податку з реалізації підакцизних товарів – алкогольні та тютюнові вироби, бензин. Тепер до бюджету Броварів буде надходити 5% від таких товарів, а це немало-небагато 15 мільйонів гривень.
ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ БІЛЬШІСТЬ БРОВАРЧАН НЕ ПОМІТЯТЬ
Щодо податку на нерухомість, який так лякає українців. Нагадаємо, Верховна Рада вирішила, що тепер всі квартири більше 60 м кв та будинки більше 120 м кв будуть оподатковуватися.
Одразу заспокоїмо броварчан. Міська влада внесла свої корективи та збільшила «пільгові» квадрати. Власники квартир до 80 м кв та будинків до 150 м кв можуть бути спокійними, їм не доведеться сплачувати податок взагалі. Для інших власників ставка податку становить 12 грн. 18 коп. за кожен «зайвий» метр. Причому платіжки з новим податком броварчани отримують лише у травні-червні 2016 року.
Крім того, міська влада врахувала інтереси пільгових категорій – багатодітні сім’ї, учасники АТО тощо звільняються від уплати цього податку. Також зроблене виключення для господарських будівель та нежитлових приміщень. Фактично, під оподаткуванням залишили лише власників великих будинків, яких в Броварах трохи більше 800.
До того жвід податку звільнили об’єкти нежитлової нерухомості, розташовані на землях промисловості та транспорту. Основна категорія, яка буде нести податковий тягар щодо нерухомості – магазини, ресторани, банки тощо
ЗЕМЛЯ НЕ ПОДОРОЖЧАЛА!
Земельний податок для громадян залишили на минулорічному рівні – 0,03% від нормативної оцінки. Для інших землевласників буде діяти ставка 1%. При цьому всі заклади, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, звільняються від цього стягнення. Теж саме стосується і учасників АТО та членів їхніх сімей
ТОВСТОСУМІВ ТРОХИ ПОТРЯСУТЬ
Додатково місцевий бюджет поповниться відрахуваннями на легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Власнику потужних авто доведеться викласти 25000 грн. на рік.
ВИДАТКИ
Згідно Бюджету Броварів на 2015 рік видатки визначені у сумі 482 млн. 740,7 тис. грн. «Громадський ревізор» доводить до відома читачів, як саме будуть розподілені ці кошти. Варто зауважити, що 30 січня відбулася позачергова сесія Броварської міської ради. На ній депутати ухвалили низку бюджетних програм. Це основні програми, за якими місто буде жити протягом 2015 року.
ОСВІТА – НАШЕ ВСЕ
Приблизно 37% всіх відрахувань бюджету йде на освітню галузь. Цього року на утримання установ і закладів освіти передбачені видатки у сумі 148,7 млн. грн., тоді як минулого року кошторис складав на 14 мільйонів менше. З них на зарплати заплановано виділити 108,5 млн. грн.
До того ж міська рада окремо проголосувала за призначення надбавок до посадових окладів вчителів на рівні до 20%. На них можуть розраховувати керівники закладів освіти та їх заступники, вихователі дошкільних навчальних закладів, наукові діячі центру освіти і науки. Як розповідають самі викладачі, ці надбавки, які, до речі, уряд України намагався відмінити, є суттєвої допомогою до грошового забезпечення. Без них їхні зарплати не надто відрізнялися б від мінімальних.
Окремо депутати міської ради підтримали програми розвитку середньої та дошкільної освіти. Зокрема на середню освіту закладена сума у 7,4 млн. грн. А це – ремонти будівель, внутрішніх приміщень, систем опалення, встановлення теплолічільників. Наприклад, тільки на капітальний ремонт фасаду шкіл №10 та №6 буде виділено 1 млн. 780 тис. грн., на ремонт даху ЗОШ №6 та ЗОШ №3 – 300 тисяч гривень.
Стосовно харчування. Міською радою була погоджена програма щодо організації харчування в комунальних ЗОШ. В ній зазначається, що безкоштовно харчуватися зможуть тільки пільгові категорії – учні молодших класів, діти-сироти чи ті, які позбавлені батьківського піклування тощо. Інші учні відтепер будуть харчуватися за власні кошти. З одного боку, у багатьох ця ініціатива визвала багато нарікань. Проте, будь-які нормальні батьки повинні розуміти, що іноді дитині краще дати з собою бутерброди з перевіреною ковбасою, ніж покладатися на випадок і вірити в те, що школа нагодує школяра якісною їжею.
Відносно дошкільної освіти, то на неї депутати згодилися виділити 2 млн. 174 тис. грн. Найбільшу суму отримає ДНЗ «Ялинка» – 600 тис. грн., за рахунок яких повинен бути здійснений ремонт даху. Ще 213 тисяч підуть на капітальний ремонт харчоблоків двох дошкільних закладів.
Бюджетною новацією також є те, що тепер школи фінансуються за рахунок держави, а дитячі садочки – з місцевого кошторису. Це викликає певні незручності і для налагодження фінансування необхідний час.
МЕДИЦИНА ОТРИМАЄ НАЛЕЖНЕ
На первинну медицину у бюджеті закладено 17,9 млн. грн., на міську лікарню – близько 52млн. грн., виходячи із субвенції з Держбюджету. Це на третину більше, ніж було закладено минулого року. Окремо програмою фінансової підтримки Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги затверджено 6 млн. 359,6 тис. грн. Зазначимо, у керівництві Центру первинної допомоги нашому виданню розповіли, що лікар, який має більше 20 років стажу, отримує зарплату у 2400 гривень, а сімейний всього на 100 гривень більше. Це одна з найнижчих заробітних плат, якщо дивитися у розрізі середніх зарплат по Київській області.
ЖКХ З’ЇСТЬ ДЕСЯТКИ МІЛЬЙОНІВ
Найцікавіші статті витрат традиційно стосуються житлово-комунального господарства. Адже це бич наших часів. На постійні ремонти доріг, будинків та мереж йдуть колосальні кошти. Інше питання, як вони освоюються і чи не йде левова частка комусь у кишеню. Відкидаючи лихі думки, зазначимо, що на благоустрій та дотації ЖКХ Броварів у 2015 році заплановано 29,3 млн. грн.
В свою чергу міська програма утримання та розвитку цієї сфери передбачає фінансування у розмірі 49,2 мільйонів. Найбільше коштів піде на об’єкти благоустрою – 31,4 млн. грн. Це і утримання кладовищ, і улаштування водовідведення, і утримання вулиць. Найболючіше питання – ремонт дорожнього покриття з’їсть 6 мільйонів гривень.
Уваги заслуговує відсутність коштів на ліквідацію наслідків стихійного лиха. Тобто міськрада вважає, що урагану у місті в цьому році не передбачається і повалення дерев не очікується.
У мешканців дуже багато питань до влади стосовно парку «Перемога». Чому головний парк міста ніяк не облагороджується? Немає світла, доріжки протоптані самими броварчанами. Міською радою на цей рік заплановано 4,8 млн. грн. на будівництво пішохідних доріжок та тротуарів парку. Здавалося б, сума дуже велика, особливо якщо порівнювати з витратами на ремонти дитячих садочків, шкіл тощо. Проте парк «Перемога» – це 32 гектари землі! А це кілометри доріжок та зон відпочинку. От і думайте, чи захоче компанія-підрядник за дешево всі ці гектари облагороджувати.
Можуть радіти мешканці вулиць Малокиївська, Київська та Кутузова. Там заплановані ремонти, вірніше кошти на це виділені згідно окремої міської програми. Тому, якщо жителі Броварів до кінця року не побачать відремонтованого шляхопроводу через залізничні колії заводу «Торгмаш», вони можуть вимагати звіту про використання 28 млн. гривень. До речі, капітальний ремонт на цій ділянці мав розпочатися ще у 2007 році.
КУЛЬТУРНА ТА СПОРТИВНА СКЛАДОВА
Загальна сума видатків на сфери культури і спорту запланована на рівні приблизно по 10 млн. грн. на кожну. Цього року у Броварах повинні з’явитисянові культурно-спортивніспоруди. Зокрема, по вул. Гагаріна планують побудувати адміністративний будинок з виставковим центром та глядацькою залою на 448 місць. У місті нарешті з’явиться новий басейн«Хвиля», а у центрі фізичного відпочинку «Металург» повинні провести реконструкцію.
Загалом, оцінюючи фінансові показники, слід зазначити, що, незважаючи на скрутну ситуацію у державі, місто Бровари потроху розвивається. Будуються нові амбулаторії, заборгованість по заробітній платі хоча і не зменшується, проте у межах країни не виглядає кричущою. Якщо всі заплановані програми будуть виконані, то це зробить Бровари ще на один щабель вище у рейтингу найкомфортніших міст країни.
Проте, аби не бути голослівними, потрібен контроль з боку самих мешканців. Всі перелічені у цій статті кошти повинні стати для броварчан сигналом. Як вони будуть витрачені, зможе поцікавитися у міської влади будь-який свідомий мешканець міста. Закон про інформація надає таке право кожному.
Анна МЕЖОВА