Скільки грошей виділено на окремі галузі? скільки податків надійшло? Бюджетні питання викликають зацікавленість у багатьох українців. а особливо в часи кризи. «Громадський ревізор» проаналізував виконання бюджету та його основних програм.
21 травня відбулася сесія Броварської міської ради. На ній був затверджений звіт про виконання бюджету міста за І квартал 2015 року. Згідно з отриманими даними, рівень виконання – 123,5%, що у гривневому еквіваленті по доходам складає 57 млн 588 тис гривень.
Аби не занурюватися у складнощі бюджетних процесів, опишемо тільки найвагоміші надходження та видатки.
Виконати та перевиконати
Найсуттєвіше міську скарбничку поповнив податок на доходи з фізичних осіб. Підприємці станом на 1 квітня 2015 року сплатили 26 млн 713 тис гривень. І це, до речі, на 9,2% більше, ніж минулого року.
Один з найпоказовіших – єдиний податок. Перевиконання по ньому склало майже 40%. Завдяки таким темпам, річний план по цьому стягненню за підсумками лише І кварталу виконаний на третину. Цей податок зараховується до загального фонду бюджету, а отже, завдяки суттєвому перевиконанню, постає можливість збільшити фінансування основних галузей.
З початку цього року до загального фонду бюджету надходить також і акцизний податок на «шкідливі» товари – тютюн, алкоголь та паливо. По ньому фіскали назбирали за I квартал 5 млн 285 тис. грн, а це, на хвилиночку, 207,2% від плану. Звісно можна вихваляти нашу податкову, що вона працює «на знос», проте насправді нюанс криється у тому, що спланувати надходження по акцизам було дуже важко.
Коментуючи озвучені цифри, на 54‑й сесії міської ради мер Броварів Ігор Сапожко відмітив, що суми – вагомі, проте ще є резерв, тому розслаблятися не потрібно.
Також з великим відривом від плану стягується державне мито. Виконання склало 397%. «Стаханівськими темпами» збираються й відрахування по екологічному податку – 294%.
Звісно перший квартал не можна вважати показовим, однак майже по всім стягненням у Броварах спостерігається перевиконання. Це досить позитивно, адже саме завдяки находженням фінансуються такі вагомі сфери, як освіта, медицина чи ЖКГ.
Проте куди більш цікавим є розподілення коштів, а саме виконання програм по сферам життєдіяльності.
Відрахування на освіту
Однією з пріоритетних галузей у бюджеті завжди вважається освіта. Цього року дещо змінені статті видатків. Зокрема, тепер дитячі садочки фінансуються з міського бюджету, а школи – з державного. Загалом, на 1 квітня галузь профінансована на 85,3%.
З огляду на програму виконання, лише на дитяче харчування у садочках виділено 1 млн 42 тис. гривень. Причому, як зазначають в управлінні освіти, мережа ДНЗ збільшена на 320 місць. По кількості це майже цілий дитсадок.
На шкільну освіту, як вже раніше зазначалося, кошти надходять за рахунок субвенцій з держбюджету. Однак, згідно з міською програмою «Загальна середня освіта 2015–2018 рр.», наприклад, на придбання меблів у школи з міської скарбнички виділили 359,997 тис. грн. Проводячи ревізію всіх шкіл Броварів, ми неодноразово чули від директорів про допомогу з боку влади. Зокрема вони хвалилися ремонтами чи, наприклад, спортивними майданчиками зі штучним покриттям.
Здоров’я залишається в пріоритеті
У галузі охорони здоров’я, яка також «з’їдає» чимало коштів, не все так просто. Після реформи первинна ланка – тобто сімейні лікарі та амбулаторії фінансуються з міського бюджету, а вторинна – Броварська центральна лікаря – за рахунок державного. Всього ж на охорону здоров’я у Броварах за перший квартал 2015 року було виділено 3 млн 235 тис. гривень.
Броварська центральна лікарня зі свого боку прозвітувала, що у I кварталі тільки на заробітну плату їм виділено 13 млн 525 тис. грн. При цьому кошти на медикаменти профінансовані лише на 13,1% порівняно з 2014 роком. Адже за I квартал 2014 року на ці цілі вони отримали більше 1 млн гривень, тоді як у нинішньому – лише 152,6 тис. гривень.
Кошти на ліки для стаціонарних хворих – це найбільша проблема лікарні. Головний лікар Валентин Багнюк відмічає, що лікарня вимушена надавати медичну допомогу пацієнтам, на яких не отримано фінансування: «Ними проведено 4873 ліжко-дня, загальна вартість яких складає 726 тис. 450 гривень».
Варто додати, що на сесії міської ради 21 травня було прийнято рішення про компенсацію ЦРЛ безоплатного відпуску ліків для демобілізованих воїнів АТО. На 2015 рік вона складе 123,75 тисяч гривень. Крім того, виділили 2 млн гривень на медикаменти.
Соцзахист
Галузь соціального захисту в Броварах фінансується на досить непоганому рівні. Зокрема, за перший квартал відрахування склали 85,9% плану. А це небагато-немало 27 млн 551 тис. гривень.
Окремо варто зазначити, що, наприклад, на пільги по сплаті житлово‑комунальних послуг міська влада надала 508 тис. гривень, при необхідності на рік у майже півтора мільйона. На відшкодування витрат за безкоштовне перевезення пільгових категорій населення виділено 29,8 тис. гривень.
Як зазначає управління соцзахисту, загальна кількість пільгової категорії у Броварах складає 4104 чоловік, а середня вартість відшкодування на один пільговий автобус по місту на місяць складає 5610 гривень.
Проте не слід забувати, що до моменту 1 червня 2015 року компенсація за перевезення пільговиків виділяється через субвенцію з державного бюджету. Однак, за словами перевізників, вона з року в рік не перевищує чверті необхідних коштів
З ремонтами житлового фонду та доріг не поспішають
Управлінню житлово‑комунального господарства у I кварталі 2015 року не надто пощастило. Їхні потреби були профінансовані лише на 63,8%. Загальна сума склала 4 млн 669 тисяч гривень. З цих коштів фінансуються ремонти під’їздів, дахів та доріг. Для порівняння на рік тільки на утримання та ремонт житлового фонду необхідно 7 млн 464 тисячі.
Як нам пояснила начальник фінансового відділу Наталія Постернак, УЖКГ фінансується слабенько не тому, що грошей немає. Справа в тім, що відрахування надходять тільки на затверджені програми. «Все, що нам надають, ми фінансуємо на 100%. Якщо тут трохи більше 63%, то значить їхні програми ще не затверджені»,– додає вона.
Відділ капітального будівництва також прозвітував про виконання свого плану. Так, на будівництво та реконструкцію магістральних вулиць загальноміського значення на 2015 рік заплановано 25 млн 360 тис. грн. У першому кварталі відділ отримав з міського бюджету 482,55 тис. грн. Проте тут варто робити похибку на зимовий період, коли будувати чи ремонтувати дороги означає викидати гроші на вітер. Отже, хочеться сподіватися, що за підсумками подальших кварталів ми побачимо вагоміші цифри.
Загальний рівень виконання всіх програм складає 85,3%. Порівнюючи з іншими містами Київської області – це досить пристойно. І це в непростий період, коли будь-які видатки проводяться виключно після ґрунтовного аналізу. Тож, без лишнього пафосу відмічаємо, що фінансування програм у Броварах на високому рівні.
Анна Межова