Найякісніша продукція – на офіційних ринках стверджували фахівці. Мовляв на відміну від «стихійки» , туди продукція потрапляє тільки після ретельних перевірок у лабораторіях. «Громадськи ревізор» перевірив, чи співпадає бажане з дійсністю на броварських ринках?
РЕВІЗІЯ «СОВІСТІ» ПРОДАВЦІВ
Для початку ми вирішили пройтися броварськими ринками та розпитати самих продавців, наскільки якісну продукцію вони пропонують громадянам. Першим об’єктом став ринок на Короленка. Аби торговці були відвертішими, наш журналіст представлялася молодою мамою, яка обирає продукти для своєї маленької дитини.
Першими в очі потрапили яблука. З десяти представлених сортів продавчиня порекомендувала два. Мовляв, вони українські, а всі інші – з Польщі. На запитання, чи перевіряють їх на наявність нітратів, жінка з обуренням відповіла, що інакше б тут не стояла: «Звичайно, всі сорти отримали сертифікати якості. Проте, дитині краще взяти наші яблука». Ані побачити сам документ, ані дізнатися, яким чином проводиться перевірка, нам не вдалось. Не чекаючи нашого рішення, жінка пішла по своїх справах.
Відкрила «секрет» перевірок на ринку інша продавчиня. На її прилавку також безліч сортів яблук, щоправда «всі вітчизняні і всі дуже якісні». Серед цього розмаїття в куточку лежали помідори та огірки. Поки що всі тепличні і, до речі, доволі непрезентабельного вигляду. На запитання, чи безпечно такі овочі давати дитині, відверто відповіла, що не варто.
«Яблука можете брати, вони наші і дуже хороші. Всі продукти, які в нас є, перевіряють на наявність нітратів в спеціальній лабораторії на ринку. Проте, тепличні овочі давати дитині краще не треба, почекаєте вже на городні», – не дуже привітно відповіла жінка за прилавком. Отже, з яблуками, проте без овочів, направляємося до продавців яєць. Тут нам повідомили, що весь товар фабричний, однак дитині краще брати «Ясенсвіт» або «Молодильні» – яйця від молодих курочок. Їх годують зерном, інші ж на комбікормі. Знову довелось вірити на слово – сертифікат якості не показали. НА «НИВІ»
І НАГОДУЮТЬ, І НА РОБОТУ ВЛАШТУЮТЬ
На центральному ринку міста, звичайно, асортимент більш «порадував око». Знову безліч яблук та всі вони «вітчизняні і якісні». А от вибір овочів тут значно більший.
Одна з продавчинь пройнялася розповіддю про те, що дуже хочеться купити дитині огірки, та запевнила, що всі вони без нітратів. Навіть лабораторне підтвердження є, проте додала, що краще їх відмочити, або ж зрізати шкірку. Також порадила брати овочі з Херсону, адже там в теплицях грунт. А от у Калинівці – гідропоніка – штучна середа для вирощування овочів. Отже, перші начебто натуральніші. Проте, треба відмітити, що на ринку здебільшого огірки саме з Калинівки.
Звідти ж везуть і вітчизняні помідори. Хоча, у більшості на ринку – Туреччина та Іспанія. Ціни, звичайно, «вражають», проте й якість гарантують. При цьому сертифікати ніхто не демонструє. Вже з’явився на ринку і редис. Ззовні виглядає досить привабливо й на смак не гірше, запевняють продавці. «Молоденький редис – дуже смачний і якісний. Я вас запевняю, що там ніяких шкідливих речовин немає. Виростила у власній теплиці, нічим не обробляла», – переконливо стверджувала жінка. Ми повірили та придбали один пучок.
Далі – яйця. Знову рекомендують «Ясенсвіт». До того ж, не тільки продавчиня, а й покупці. Щоправда, дитині радить обирати перепелині. Тоді ж направляемося до м’ясного відділу. Бінго! Нареш ті продавець підтверджує якість своєї продукції сертифікатом із сьогоднішньою датою. «Ось, дивіться, щодня ми отримуємо такі папірці після перевірки нашого м’яса в лабораторії. Якість гарантовано. Беріть і не пожалкуєте», – стверджувала жінка за прилавком.
Отже на м’ясо сертифікати таки видають, в цьому ми переконались особисто. А чи можна довіряти на слово продавцям, що таку ж перевірку проходять і овочі? Це ми вирішили з’ясувати у дирекції ринку. Наш журналіст представилась господаркою, яка прагне продавати овочі зі свого городу. У дирекції повідомили, що це не проблема, якщо є гроші на оренду. Щоправда, без лабораторних аналізів торгувати ніхто не пустить. А лабораторія знаходиться на самому ринку. Там розповідають, що продукцію перевіряють щодня, до того ж за гроші – кожен біологічний вид 1,54 грн. Окрім цього, аби стати продавцем, на ринку потрібна низка документів.
«Щодня ми все перевіряємо на наявність нітратів та інших шкідливих речовин. Якщо ми щось знаходимо, то торгувати не пускаємо. В нас на прилавках – тільки якісні продукти. Окрім цього, ви маєте нам показати документ на землю, де вирощуєте продукцію, медичну довідку та, обов’язково, флюорографію», – розповідають у лабораторії.
Отже, начебто, все сходиться. Як продавці і стверджували, продукція на ринках щодня перевіряється в спеціальних лабораторіях, тому за якість хвилюватися не варто. Проте, як-то кажуть «довіряй – але перевіряй». «Громадський ревізор» вирішив провести аналіз придбаної продукції в лабораторії санепідемстанції.
СЕС ЯКІСТЬ ПІДТВЕРДЖУЄ!
Відверто кажучи, наш візит з пучком редису, кілограмом яблук, десятком яєць, двома огірками та помідорами здивував завідуючу лабораторії. Жінка довго намагалася з’ясувати, де ми взяли цю продукцію та нащо потрібен її аналіз.
Та в решті продукти таки взяли на експертизу, яка виявилась платною. Однак, як розповіли лаборанти, перевіряти яблука – це викинуті гроші, їх точно нічим не обробляють. Не підійшли й пара огірків та помідорів – результат буде непоказовий. Для повноцінної перевірки, як виявилося, потрібно близько трьох кілограмів. Проте три кілограми помідорів по 60 гривень – це занадто, навіть враховуючи великий інтерес.
А от пучка редису достатньо, аби перевірити на наявність нітратів. Взяли на аналіз і яйця – перевірятимуть на сальмонелу. Адже на ринку, як нам повідомили, цю продукцію оцінюють тільки за зовнішнім виглядом. Два аналізи обійшлись у близько 70 гривень. Проте, воно було того варте – результати дуже порадували. Вміст нітратів у редису втричі менший за допустиму норму. А це, до речі, один з найпоказовіших продуктів, адже його найчастіше «накачують» різними шкідливими речовинами, аби він виріс якнайскоріше. «Порадували» і яйця – сальмонелу в них не знайшли.
Отже, можна зробити висновок, що на броварських ринках таки слідкують за якістю продукції. Тому на букет токсичних речовин замість овочів ви не натрапите. Пройшли ревізію совісті і продавці. Продукцію, щодо якої мали сумніви – не рекомендували. Якщо ж не довіряєте словам, то можете особисто перевірити продукти в лабораторії СЕС. Для цього потрібно лише заповнити заяву та заплатити гроші за прейскурантом.
Проте, на цьому ревізія броварських ринків не закінчується, а в наступних випусках ви дізнаєтесь, чи обважують продавці броварчан і на скільки.
Ксенія Новожилова