Завтра минає рівно місяць, як місто залишилось без гарячого водопостачання. Які перспективи чекають на броварчан дізнавався «Громадський Ревізор»
Нагадаємо, що на початку квітня в переважній більшості міст України разом з опаленням вимкнули і гарячу воду. В числі постраждалих не лише невеликі міста, а й обласні центри. Причина в тому, що НАК «Нафтогаз України» не переуклав договори, дія яких закінчилась наприкінці березня, та не виділив лімітів підприємствам теплокомуненерго. У Департаменті реалізації газу НАК « Нафтогаз» нашим журналістам повідомили, що прийнято рішення не надавати ліміти підприємствам, які мають заборгованість за спожитий газ.
23 квітня новообраний Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман дав доручення НАК «Нафтогаз» терміново забезпечити енергетичними ресурсами подачу гарячої води в усіх населених пунктах України з централізованим водопостачанням.
Чи виконав «Нафтогаз» вказівку глави уряду, ми поцікавились у керівника КП «Броваритепловодоенергія». За словами Сергія Сафронова, станом на 4 квітня договір з «Нафтогазом» не підписаний, а отже ліміти на травень не виділені.
Ми вирішили дізнатись, яка ситуація з гарячою водою на сьогоднішній день в інших містах Київської області. Як виявилось, Бровари не єдині «в немилості» у НАКу. Без води Біла Церква, Вишгород, Ірпінь, Васильків. Деякі міста, як от Бориспіль, взагалі забули, що таке централізоване гаряче водопостачання в літній період. І о диво! – лише у Вишневому нам повідомили, що весь квітень тамтешні мешканці користувались гарячою водою. Щоправда лише в центральній частині міста і, як виявилось, завдяки альтернативній котельні на щепі. Разом з тим в КП «Вишнівськтеплоенерго» повідомили, що з сьогоднішнього дня альтернативні котли зупиняють для проведення планового ремонту.
До речі, в Броварах також розглядали можливість використання котелень ТОВ «Фелікс Енерджі Груп», що працюють на альтернативному паливі, для підігріву води.
12 квітня спеціалістами КП «Броваритепловодоенергія» було проведено пробний пуск трьох котелень: ЗОШ №9, ЗОШ №5 та котельні в районі Промвузла. Як виявилось, на сьогоднішній день використовувати дані котельні для подачі гарячого водопостачання, а не для опалення, технічно не є можливим.
«Суть питання лежить виключно в технічній площині. Від самого початку наші котельні в Броварах будувались для теплозабезпечення соціального сектору. Зараз ми будемо проводити їх реконструкцію та збільшувати потужність, щоб в наступному році спробувати частково забезпечити потреби міста в гарячій воді. Зокрема, за умови реалізації проекту «Фелікс Енерджі Груп» по будівництву и запуску ТЕЦ на альтернативному паливі в Промзоні по бульвару Незалежності, в зоні теплофікації даного об’єкту місто буде забезпечене теплом та гарячою водою» – повідомили в прес-службі «Фелікс Енерджі Груп».
Тож на сьогоднішній день залишається лише шукати шляхи порозуміння з НАК «Нафтогаз України» аби повернути броварчанам омріяну воду.
ЧОМУ Ж «НАФТОГАЗ» НЕ ВИДІЛИВ ЛІМІТІВ
21 грудня 2015 року між НАК «Нафтогаз України» та КП «Броваритепловодоенергія» було укладено договір на постачання природного газу для виробництва теплової енергії населенню у першому кварталі 2016 року. 1 квітня 2016 року КП «Броваритепловодоенергія» направило на адресу «Нафтогазу» додаткову угоду на постачання газу у квітні, проте, ця угода не підписана стороною НАКу.
Натомість у «Нафтогазі» висунули ультимативні вимоги щодо повного розрахунку за спожитий газ та підписання додаткових угод до договору на постачання природного газу на кабальних умовах, які тягнуть за собою нарахування пені, штрафів та інфляційних втрат.
Такі вимоги є нереальними для виконання. На сьогодні повністю погасити борг не є можливим, адже більшу його частину складають пільги, субсидії та субвенція з різниці в тарифі, що надходять з державного бюджету шляхом проведення взаєморозрахунків між КП «Броваритепловодоенергія», державою та НАКом.
Давайте подивимось на структуру боргу Броварів за спожитий газ. Загальна сума боргу станом на 29.04.16р. – 19 295,4 тис. грн.
З них борг державного бюджету, а не міста складає 18 977,5 тис. грн. Це заборгованість з субвенції за 2015 рік – 11 982 тис.грн.; заборгованість з пільг та субсидій за лютий та березень (без квітня) 2016 року – 6 995,5 тис.грн.
На дану суму заборгованості КП «Броваритепловодоенергія» планувало провести взаємозалік з НАК «Нафтогаз України» за спожитий газ, але НАК відмовляється від проведення таких взаємозаліків та вимагає оплату виключно «живими» грошима.
Решта – це касовий розрив, який виникає у всіх теплопостачальних організацій за спожитий природний газ перед НАК «Нафтогаз України». Якщо пояснити простими словами, то платіжки за квітень мешканці починають сплачувати лише в травні, а рахунок «Нафтогаз» виставляє ще у квітні. Тому на 1 число кожного місяця виникає борг, який протягом місяця ліквідовується по мірі надходження оплати від споживачів.
Та деякі експерти вважають, що справжня причина в тому, що Нафтогаз чекав на підвищення тарифів на природний газ. «НАКу не вигідно було реалізовувати газ, який знаходиться в сховищах за старими цінами. Треба було під будь-яким приводом дочекатись нової ціни, яка вдвічі вища» – вважають у спостережній раді Інституту енергетичних стратегій.
НОВІ ТАРИФИ НА ГАЗ
Та навіть якщо уявити ідеальну ситуацію, що завтра НАК «Нафтогаз України» виконає доручення Прем’єр-міністра, треба враховувати, що неминуче в кілька разів зросте ціна на гаряче водопостачання.
27 квітня Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо єдиної ціни на газ для населення та промисловості. Постанову №758 одноголосно підтримали всі члени Кабміну.
З 1 травня ціна продажу газу для потреб теплокомуненерго встановлена на рівні 6 879 гривень за тис. куб. м.
На сьогоднішній день в Броварах діє тариф у розмірі – 39,38 грн. за куб.м та 36,53 грн. за куб.м. При цьому вартість природного газу в діючих тарифах визначена на рівні 3004,13 грн./тис.м.куб.
Як зазначають в КП «Броваритепловодоенергія», питома вага природного газу в діючих тарифах для населення складає близько 65%.
В зв’язку зі зміною ціни на природний газ Національною комісією, що здійснює державне регулювання ринку енергетики та комунальних послуг, будуть встановлені нові тарифи на послуги з централізованого гарячого водопостачання на рівні 75-80 грн. за 1 куб.м. Мало того, що тарифи будуть космічні, ще їх прийняття треба чекати не один місяць.
«Нам потрібно потім отримати вартість послуг з гарячого водопостачання із зміною вартості газу. Цей процес може тривати по досвіду минулого року місяць-півтора. Тобто, ми не будемо знати, яка вартість гарячої води в межах півтора місяця, тому що НКРЕКП приймає рішення про вартість теплової енергії, а потім приймає рішення про вартість послуг. Потім це рішення має бути перевірене та зареєстроване у Мінюсті, а ця процедура відбувається в межах місяця», – пояснює Сергій Сафронов.
Підсумовуючи вищезазначене, можна сказати, що, на жаль, поки що ситуація з виділенням лімітів залишається «в підвішеному стані». Бровари, власне як і більшість інших міст, залишаються заручниками монополіста в особі НАК «Нафтогаз», який диктує кабальні умови на ринку, та держави, яка тривалий час не перераховує субвенцій та субсидій на погашення боргу.
Вікторія Майстренко