Днями княжичан ошелешила новина, що на чергову сесію Броварської міської ради виноситься питання про повернення генерального плану села 2013 року. У соцмережах одразу ж пішли десятки невдоволених коментарів, адже новий генплан затвердили торік і вже багато хто отримав земельні ділянки та почав будуватися з огляду саме на нього. Тож для чого Княжичам хочуть повернути попередній генплан і які наслідки це матиме для мешканців села – розбирався «Громадський ревізор».
Що не так з генпланом-2020?
З цим питанням ми звернулися до головної архітекторки громади Світлани Батинчук. За її словами, основною причиною необхідності повернення до попереднього генплану є те, що генеральний план-2020 було ухвалено з численними порушеннями законодавства.
«Найголовніша проблема – порушення норм Закону про стратегічну екологічну оцінку. Цей Закон діє від 2019 року. Процедурі стратегічної екологічної оцінки підлягають усі документи державного планування. І чи не найголовнішим пунктом цього Закону є обов’язкове обговорення та консультування з громадою, яке колишня сільрада провела з численними порушеннями», – розповідає Світлана Батинчук.
А отже, основні порушення, яке є в генплані села Княжичі, наступні:
- Закритість від громади. І це – найголовніша проблема. Згідно до законодавства, сільрада мала б повідомити про наміром затвердити новий генплан через два друковані видання. Формально ця вимога була дотримана, адже відповідна інформація дійсно друкувалася. Але у таких виданнях, як, приміром, «Баришівський вісник» – газеті, яка взагалі не розповсюджується на території села Княжичі. Не можна було знайти цю інформацію й на офіційному сайті села.
- Відсутність аналізу існуючого та проектного станів житлової забудови. При розробці генплану обов’язково потрібно проаналізувати демографічні показники. Тобто сільрада мала визначити, яка кількість населення в Княжичах була до нового генплану, і наскільки вона збільшиться після його ухвалення. Також треба проаналізувати щільність населення до та після, прорахувати точну кількість домоволодінь. Усього цього також зроблено не було.
- Не заплановано будівництво медичного закладу. За словами Світлани Батинчук, є довідка від колишнього сільського голови, де зазначено, що на підставі рішення сільради проектувати медзаклад не будуть. Нагадаємо, що на одній із цьогорічних сесій Броварської міськради депутати ухвалили рішення про надання дозволу на поділ земельної ділянки, на якій заплановано будівництво абсолютно нової амбулаторії сімейної медицини для княжичан.
- Значна багатоповерхова забудова. Згідно до генплану-2020, на території Княжичів мало б з’явитися чимало багатоповерхівок. Таунхауси висотою до 4-х поверхів запланували побудувати в районі Лопутино та між об’їзною дорогою й вже сформованою забудовою. Але куди більше проблем мешканцям села принесла б забудова ділянки в районі станції «Ялинка» та ЖК «Скандія». Відомо, що через будівництво «Скандії» вже змінилося русло та напрямок течії підземних вод, і ця територія вже заболочена. Крім того, забудовник «Скандії» хотів реалізувати новий проект водовідведення з території ЖК та старого міста Броварів, та вивести каналізацію в підземну річку Осинка, яка пролягає під Княжичами (в районі Ялинки) і русло якої досі не встановлено. Якщо туди почнуть спускати воду, територія Ялинки та залізничної дороги буде затоплена. Підкреслимо, що міська рада цей проект не підтвердила. Тож якщо тут звести хоча б одну багатоповерхівку, це може обернутися для Княжичів справжнім екологічним лихом.
- Не передбачено озеленення територій. Тобто про парки та невеличкі скверики для відпочинку можна було б забути.
- Неправильне розташування освітніх закладів. Для позашкільної освіти не передбачено взагалі анічого. При цьому, планували розмістити нову школу та дитсадок, але в хаотично обраному місці – на розі вулиць, хоча потрібно розташовувати їх подалі від автомагістралей.
Складається враження, що генплан-2020 депутати сільської ради приймали поспіхом. І зважаючи на те, що останні сесії сільради до утворення Броварської об’єднаної громади містили чимало земельних питань, висновки про причини такого термінового затвердження генерального плану напрошуються самі собою.
З огляду на все вищеперераховане, депутати й розглядатимуть питання про повернення до старого генерального плану, затвердженого в 2013 році за усіма нормами законодавства.
«Приховані» генплани
Ще один важливий момент у цій ситуації – це те, що сільрада передала міськраді далеко не усі документи стосовно обох генпланів.
«Старого генплану нам взагалі не передали – в пакеті документів його просто не було. Як нам пояснили, генеральний план 2013 року… згорів. Міській раді вдалося відновити копію генплану-2013, звернувшись до його розробника – ДП «Український науково-дослідний і проектний інститут будівництва «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД». Якщо рішення про повернення до цього генплану ухвалять на засіданні міськради, будемо офіційно, за гроші, замовляти його повноцінну версію», – розповідає головна архітектор.
З новим генпланом у цьому розрізі теж не все в порядку. Адже колишня сільрада передала міській раді лише усю паперову частину. Диска з електронною версією документа не було. Тож його також намагаються відновити в співпраці з «УКРНДПІЦИВІЛЬБУДом». «У нас немає інформації щодо того, як виглядає фінальна електронна версія остаточного генплану-2020», – підкреслює Батинчук.
Чи буде створено принципово новий генплан?
Скасування нового генплану ні в якому разі не порушить права мешканців Княжичів.
«Перш за все хочу розвіяти міф про те, що почнуть відбирати землю. Законодавством нашої держави гарантується право власності на землю. І навіть якщо у ділянки зміниться цільове призначення, вона гарантовано залишиться у свого власника», – коментує Світлана Батинчук.
Варто розуміти, що повернення на генплан 2013 року – це крок, який в першу чергу допоможе громаді відійти від незаконного генерального плану-2020, ухваленого з численними порушеннями. Але це не означає, що генплан-2013 збережеться надовго: він буде діяти рівно до тих пір, поки не буде розроблений принципово новий комплексний план просторового розвитку території громади. Його розробку розпочнуть вже найближчим часом, адже за законодавством він має бути готовим до 1 січня 2025 року.
«Однак на цей раз громадськість буде активно долучатися до кожного етапу: від складання завдання на проектування комплексного плану просторового розвитку території до моменту його затвердження. Ми працюватимемо над цим документом абсолютно відкрито: з громадськими слуханнями, залученням місцевих активістів та найкращих спеціалістів. Більш того: у громадян буде значно важливіша роль, аніж у органів самоврядування», – резюмувала головна архітекторка.
При розробці нового плану на перше місце вийдуть саме княжичани, а не кілька чиновників, як при ухваленні генплану-2020. Спеціалісти обов’язково врахують інтереси воїнів АТО, які отримали ділянки в Княжичах. Передбачать місце для будівництво медустанови, закладів позашкілля, школи та дитсадка. Зрештою, в селі передбачать достатньо зелених зон для відпочинку місцевих мешканців.
Секретар міської ради Сергій Богуцький, своєю чергою, підкреслив, що у період, поки діятиме старий генплан, влада буде сприяти княжичанам у розробці детальних планів окремих територій. Це допоможе впорядкувати землі на певних територіях та вирішити усі можливі питання в інтересах мешканців села.
А отже, княжичанам немає про що переживати. Адже повернення старого генплану – це справа тимчасова.
