19 жовтня в Броварах офіційно розпочався опалювальний сезон. На цей раз броварчани чекали на нього дещо довше, аніж завжди. До того ж, багато хто з острахом чекає на квитанції, бо ще й досі не розібрався з тим, які ж тарифи затвердили на цей рік. Про тарифи та інші питання стосовно початку опалювального сезону «Громадський ревізор» поспілкувався з Броварським міським головою Ігорем Сапожком
ГР: Ігоре Васильовичу, тож чому в Броварах зволікали з початком опалювального сезону?
Ігор Сапожко: Ця проблема виникла не лише у Броварах. Вона є загальнодержавною.
У випадку Броварів основну затримку викликали важкі перемовини з «Київоблгазом». Нам довелося пройти чимало перепон. Понад тиждень ми не могли дійти порозуміння щодо встановлення річних лімітів газу для нашого підприємства «Броваритепловодоенергія». А без досягнення згоди з цього принципового питання представники облгазу відмовлялися запускати газ на центральні котельні. Зрештою, лише пізно ввечері 18 жовтня нам вдалося усе владнати, провівши перемовини на найвищому рівні. І вже на ранок теплоносій почав надходити до помешкань броварчан.
Сьогодні опалення є майже в усіх будинках міста. І, як показала практика, нам вдалося запустити опалення на декілька днів раніше, аніж в багатьох інших містах України. Приміром, у столиці опалювальний сезон стартує тільки з 23 жовтня.
ГР: Чому опалення і досі не надійшло до шкіл громади?
Ігор Сапожко: До нас щодня доходять звернення мешканців громади з приводу того, що школи донині лишаються без опалення. Хвилювання батьків з цього приводу є цілком очевидним, адже в школах мають бути найкомфортніші умови для дітей.
Одначе, всім відомо, що школи нашої громади зараз на канікулах. Підключати до них опалення зараз, коли діти перебувають вдома – недоцільно саме з економічної точки зору, адже тариф на опалення для бюджетних організацій становить близько 4 тис. грн. за 1 Гкал.
На час, поки школи не почнуть обігрівати, ми вирішили перевести всі гуртки, які в них діяли на позакласній основі, в заклади позашкільної освіти. Їхні будівлі ми почали опалювати з першого дня.
Окремо наголошую, що після канікул діти повернуться до теплих класних кабінетів. За кілька днів до кінця канікул «Броваритепловодоенергія» розпочне подачу теплоносія до закладів середньої освіти. За цей час усі приміщення встигнуть прогрітися, тож діти навчатимуться в комфорті та теплі.
Щодо дитсадків – до них теплопостачання надійшло ще в перший день.
ГР: Незважаючи на те, що ціна на газ в Україні зросла в декілька разів, тарифи на опалення для населення повинні лишитися на минулорічному рівні. Як Броварам удасться втримати старі тарифи?
Ігор Сапожко: Економічно-обґрунтований тариф для населення на цей рік, за розрахунками КП «Броваритепловодоенергія», становить 2256 грн. Стало одразу зрозуміло, що таке зростання ціни стане значним фінансовим тягарем для містян. А отже було запропоновано за цих умов компенсувати з міського бюджету близько 10% цього тарифу, щоб знизити навантаження на населення.
Та згодом Кабінет міністрів, «Нафтогаз», Асоціація міст України та Конгрес місцевих та регіональних влад підписали меморандум, згідно якого тарифи на тепло та гарячу воду для населення не повинні зростати до кінця опалювального сезону та мають лишитися на минулорічному рівні.
Виходить, що місто має повернутися на тариф 2020 року, коли він становив 1823 грн. І фактично, з броварського бюджету потрібно компенсувати різницю між минулорічним та економічно-обґрунтованим тарифами. Сумарно на це піде 72 млн. 438 тис. грн.: 29 млн. 850 тис. грн. цього року та 42 млн. 588 тис. грн. – наступного. Підкреслю, що ці цифри – орієнтовні. Будемо «закривати» ту суму, яка вийде по фактично наданим послугам. Тож є надія, що місту все ж вдасться зекономити певні кошти. Але це залежить від температури та погоди взимку.
Додам, що Нафтогаз узяв на себе зобов’язання протягом опалювального сезону надавати «Броваритепловодоенергії» газ за сталою ціною – 7420 грн. Але це – без транспортування та розподілу. Насправді виходить близько 9320 гривень.
У будь-якому випадку, я гарантую, що до кінця цього опалювального сезону тарифи на опалення не зростуть. Броварчани не будуть платити за тепло більше, ніж торік!
ГР: Чому мешканці будинків, які обслуговують приватні ЖЕКи, сплачуватимуть більше?
Ігор Сапожко: Дійсно, Програмою передбачено відшкодування тільки для «Броваритепловодоенергії». Але ми готові розглядати звернення від ОСББ та приватних ЖЕКів щодо можливих компенсацій і для них. Вважаю, що усі жителі багатоквартирних будинків мають бути в рівних умовах. Поки що жодного звернення від ОСББ чи приватних ЖЕКів ми не отримували.
ГР: А яка ситуація з опаленням бюджетних організацій, зокрема, Броварської лікарні?
Ігор Сапожко: З тарифом на опалення для бюджетних організацій все доволі складно. Цього року він становить понад 3900 гривень. Фактично, він зріс вдвічі. І лише до кінця цього року з міського бюджету має піти понад 10,5 мільйонів гривень на опалення бюджетних організацій. Якщо додати сюди відшкодування різниці в тарифах для населення, виходить, що з бюджету потрібно виділити близько 40 млн. грн. І це – без лікарні та первинної ланки медицини.
Щодо опалення Броварської багатопрофільної лікарні зазначу, що за розрахунками її директора Валентина Багнюка, на опалення не вистачає 14 мільйонів гривень. З проханням про допомогу заклад звернувся до Броварської міськради. Але є одне «але». До складу засновників лікарні входить не тільки наша, а й Зазимська, Великодимерська, Калинівська та Калитянська громада. Їхні мешканці також активно користуються послугами цього медзакладу. А от фінансує його, фактично, тільки Броварська громада.
Приміром, Калитянська ОТГ цьогоріч не спрямувала жодної гривні на фінансові потреби ББКЛ, в той час як Броварська громада надала закладу майже 40,9 млн. грн. Фактично ми надали 91% від загальної суми, яку лікарня отримала за поточний рік. Ці кошти йшли не лише на енергоносії, а й на придбання нового обладнання, ремонти, зарплатню лікарям…
Звісно ж, керівники інших громад поскаржилися на те, що їм не вистачає коштів у бюджетах. Однак зрештою нам вдалося домовитися про те, що ми надамо розрахунки з конкретними сумами, котрі очікують від кожного з засновників лікарні. Принаймні, керівники громад нас запевнили, що розуміють серйозність ситуації та виконають свої фінансові зобов’язання.
ГР: Держава встановила ліміти на споживання газу для підприємств. Чому це може стати катастрофою для броварських виробників?
Ігор Сапожко: думаю, що це може обернутися проблемами не тільки для броварських, а й для багатьох українських підприємств. Висока вартість газу вплине на роботу усіх підприємств нашої держави. І незважаючи на вид продукції, яку виробляє компанія, цей фактор вплине на її собівартість. Зрозуміло, що підприємствам доведеться обмежити або час, або кількість виробленої продукції. І, на жаль, це може призвести і до зменшення кількості працівників.
Ми вже можемо спостерігати за наслідками зростання тарифів на газ для підприємств. Так, відоме в Броварському районі сільськогосподарське господарство «Тепличний» вже закрилося, адже з такими цінами на енергоносії їхня продукція буде неконкурентною на овочевому ринку України.
Дуже сподіваюсь, що підприємства нашого міста зможуть втримати і виробництва, і конкурентоспроможність, для того, щоб усі їхні працівники утрималися на своїх робочих місцях.
ГР: І найголовніше питання: чи вистачить газу до кінця опалювального сезону?
Ігор Сапожко: Думаю, що так. Принаймні саме таких домовленостей нам вдалось досягти. Ае останнє слово за державою, яка безпосередньо це гарантує. «Нафтогаз» також запевняє, що газопостачання буде безперебійним. Тож упевнений, що цей опалювальний сезон ми усі витримаємо на достойному рівні.
