Війна застала усіх зненацька. Тож зараз абсолютно у кожного виникає чимало важливих питань: від того, чи потрібно сплачувати комуналку, до того, чи буде нараховуватися зарплатня, якщо підприємство не працює. Відповіді юриста на ці та інші питання надає «Громадський ревізор»
Нагадаємо, дізнаватися про усі актуальні новини Броварської громади ви можете на наших сторінках у Фейсбук, Телеграм та Вайбер.
Як табелювати та нараховувати заробітну плату працівникам, якщо підприємство не працює?
Якщо підприємство не працює – здійснюється оголошення простою.
Відповідно до статті 34 КЗпП простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
У разі простою, працівники за їх згодою та з урахуванням спеціальності й кваліфікації, можуть бути переведені на іншу роботу на тому ж підприємстві на весь час простою або на інше підприємство в тій самій місцевості на строк до одного місяця
Відповідно до статті 113 КЗпП Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити власника, або уповноважений ним орган, бригадира, майстра чи посадових осіб.
У випадку виникнення простою не з вини працівника доцільно оформити:
– акт простою, в якому зафіксувати обставини, внаслідок яких виник простій, дату виникнення простою тощо.
– наказ власника або уповноваженого ним органу, який міститиме перелік структурних підрозділів, на які поширюється простій (у випадку, якщо простій не поширюватиметься на все підприємство) а також дату початку та, за можливості, дату закінчення простою або ж подію, з якою пов’язане закінчення простою.
Якщо простій має цілодобовий (тижневий) характер, власник або уповноважений ним орган повинен у наказі обумовити необхідність присутності або відсутності працівника на роботі.
Згідно з вимогами статті 113 КЗпП, час простою не з вини працівника, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
При цьому, доплата до рівня мінімальної зарплати при простої не здійснюється (роз’яснення Мінсоцполітики деяких питань оплати праці на виконання Закону України від 06.12.2016 р. №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»).
Слід зауважити, що відповідно до статті 98 КЗпП, статті 8, 13 Закону оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.
Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Якщо підприємство працює:
Найпростіший спосіб оформлення працівників, які покинули територію бойових дій або сидять вдома – дистанційна робота.
Якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника на дистанційну роботу.
При цьому варто врахувати, що в умовах воєнних дій можливі відключення комунікацій, які дозволяють виконання дистанційної роботи – електроенергія та мережа Інтернет. Неможливість працювати дистанційно у зв’язку з відсутністю відповідних комунікацій не може розглядатися як порушення трудової дисципліни.
Якщо трудовий договір про дистанційну роботу не укладався, а працівника було переведено на такий режим праці наказом роботодавця, рекомендується заздалегідь домовитися про комунікацію та взаємодію між сторонами:
– визначити засоби електронного зв’язку: електронна пошта, телефонний зв’язок, мобільний додаток тощо);
– умови звітності працівника про виконану роботу (якщо це необхідно);
– умови повідомлення працівником про виникнення ситуацій, що унеможливлюють належне виконання дистанційної роботи
– інші умови щодо комунікації та взаємодії сторін.
За можливості, може бути запроваджено також гнучкий режим робочого часу та надомну роботу (стаття 60, 60-1 КЗпП).
Якщо працівник не може вийти на роботу і не може виконувати її дистанційно
У такому випадку, за можливості, працівникам доцільно надати оплачувані відпустки (щорічні, соціальні), відпустки без збереження заробітної плати, що надаються в обов’язковому порядку та відпустки без збереження заробітної плати, що надаються за угодою сторін у порядку, визначеному законодавством (ст. ст. 25, 26 Закону України “Про відпустки”).
Як оформити відсутність працівників, які покинули свої робочі місця на території ведення бойових дій та як їх табелювати?
Необхідно табелювати відсутність такого працівника умовним позначенням «НЗ» («відсутність з нез’ясованих причин») або «І» («інші причини неявки»). Після з’ясування обставин та виявлення, що причини були поважні, табель обліку використання робочого часу можна скорегувати.
Чи передбачено законом відтермінування кредитів, кредитних ліній, іпотек тощо під час військового стану?
Національний банк дозволив (Постанова Правління НБУ від 25 лютого 2022 року «Про деякі питання діяльності банків України та банківських груп») не враховувати несплату за кредитами як прострочення протягом дії воєнного часу та 30 днів після цього, якщо несплата пов’язана із російською агресією.
Водночас слід звернути увагу на те, що:
- про кредитні канікули потрібно домовитися безпосередньо з банком. Однак, якщо позичальники мають достатній запас ресурсів щоб продовжувати діяльність та обслуговувати позики, їх варто надалі сплачувати.
- кредитні канікули – це відтермінування сплати боргу, а не його прощення. Це тільки пауза у розрахунках клієнта з банком під час воєнного стану в країні. Така “перерва” може стосуватися сплати основної суми (“тіла” кредиту) чи нарахованих відсотків.
- домовленість між банком і позичальником є добровільною. Багато банків вже самостійно ініціювали відтермінування сплати за позиками, ця інформація доступна на їхніх офіційних сайтах. Якщо клієнт відчуває, що через падіння доходів “не тягне” кредит, варто звертатися до банку.
- кредитні канікули не зменшують суму вашого боргу. Можливість відстрочки сплати основної суми кредиту чи нарахованих відсотків за кредитом залежить від пропозицій конкретного банку.
Монобанк повернув кредитні ліміти, ПриватБанк, як і більшість банків, запровадив канікули. Водночас банк ПУМБ урізав ліміти до п’яти тисяч гривень, а UKRSIBBANK зовсім заблокував можливість користуватися кредитними коштами.
Ощадбанк запровадив кредитні канікули для клієнтів – фізичних осіб: до 31.05.2022 по всім кредитним продуктам cкасовуються платежі за кредитами та будь-які штрафні санкції. Райффайзен Банк ввів кредитні канікули для всіх фізичних осіб, приватних підприємців та корпоративних клієнтів до 31.03.2022.
Альфа-Банк запроваджує кредитні канікули за всіма кредитними картками та кредитами фізичних осіб, а відсотки сплачуються шляхом збільшення суми загальної заборгованості.
Чи ввели податкові канікули на час військового стану?
Державна податкова служба (ДПС) інформує, що платники податків відповідно до пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у зв’язку із настанням форс-мажорних обставин, засвідчених ТПП України.
Якщо у платника податків немає можливості дотримати строки сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних, акцизних накладних, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від відповідальності.
Разом з тим, такі обов’язки мають бути виконані платниками податків одразу після припинення дії форс-мажорних обставин. Також повідомляємо, що у період дії цих обставин податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.
Чи ввели відтермінування комунальних виплат на час військового стану?
Під час воєнного стану українці мають сплачувати комунальні послуги у повному обсязі. Однак при цьому на час війни зупинили всі пені та штрафи. Тобто тих, хто не зможе заплатити, фінансово не каратимуть. Але рано чи пізно сплатити заборгованість доведеться. Про це йдеться у повідомленні Центру протидії дезінформації при РНБО.
Приміром, у «Нафтогазі» зараз ще немає офіційного рішення, як бути з оплатою комуналки у такій ситуації. Але у компанії і без дозволу Кабміну кажуть; якщо немає можливості заплатити за комуналку, то поки що можна взяти паузу.
Якщо у місцях, у яких ви зазвичай здійснювали оплату, ви тимчасово припинили свою роботу або змінили дислокацію, то краще все робити через електронний сервіс «Комунальний кабінет абонента».
Які пільги та гарантії передбачені для мобілізованих працівників та тих, що записалися до рядів тероборони?
Відповідно до чинного законодавства України, гарантії щодо збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку мають:
· працівники, призвані на строкову військову службу, незалежно від факту оголошення мобілізації та/або введення воєнного стану;
· працівники, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (у разі оголошення мобілізації);
· працівники, прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації (строк укладеного контракту визначений до закінчення особливого періоду);
· працівники, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено гарантії мобілізованим працівникам. А саме: на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації за мобілізованими працівниками зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток.
Гарантії поширюються на працівників, які працювали до мобілізації на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності та у фізичних осіб-підприємців. Перелічені гарантії поширюються і на працівників, які після демобілізації продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
На сьогоднішній день середній заробіток обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 No 100, та виплачується за рахунок коштів роботодавців.
У разі підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, коригуються на коефіцієнт їх підвищення.
Місце роботи, посада і середній заробіток зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення чи інші ушкодження здоров’я та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або були визнані безвісно відсутніми. Такі гарантії зберігаються до наступного дня після того, як їх взяли на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після звільнення з військової служби, у разі закінчення ними лікування в медичних закладах, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.
Відповідно до статті 265 КЗпП України, недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушень за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Згідно ст. 24 Закону України “«Про основи національного спротиву”:
- Соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюється згідно із Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
- На членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.