Дітям в дошкільних навчальних закладах тісно. У всіх муніципальних дитячих садочках фіксують перебір. Школи також переповнені і половині з них доводиться працювати у дві зміни. Сказати, чи знайдеться місце усім, не може ніхто. Проте обіцяють не відмовляти нікому. Так би мовити, буде тісно – але затишно.
30 дитячих ліжечок замість 20‑ти і це ще не межа. Криза сприяє! Сидіти вдома з дітьми нині завелика розкіш. Тому мами заробляють гроші, а дітей ведуть у садки. Заповнені вщент дошкільні установи тісняться, адже прийняти потрібно на 1000 дітей більше, ніж торік.
В Броварах особливо сутужно через те, що місто активно розбудовується. «Місто розростається, будуються нові будинки, нові житлові комплекси. Нові мешканці міста досить швидко роблять ремонти та заселяються. А окрім того приїжджають з маленькими дітьми, переїжджають з інших територій. По Київській області ми якщо не на першому, то на другому місті за потребою у нових дитячих садочках», – розповідає заступник міського голови з гуманітарних питань Лариса Виноградова.
З минулого року демографічному буму сприяють діти переселенців з Донбасу та Криму. «Є така ситуація, що в цьому році до нас з Донбасу переїхала значна кількість осіб вимушених переселенців. На сьогодні ця цифра складає 3556. Дітей переселенців від 0–18 років 842 дитини. Тобто в наших садочках більше ніж 300 дітей-переселенців. Це фактично повноцінний великий садочок», – додає заступник мера.
РОЗВАНТАЖИТИ САДОЧКИ
Аби розвантажити дошкільні навчальні заклади, в місті потрібно побудувати щонайменше 10 дитячих садочків. На сьогодні будують тільки два, один з яких на стадії оздоблювальних робіт. Знаходиться він на території житлового комплексу «Зелений квартал». «Ми зараз робимо оздоблювальні роботи. Наступного року передамо садочок на баланс міста. Дошкільний заклад прийме 120 малюків. Тут буде шість груп», – розповідає представник компанії «Альянс Новобуд».
Інший садочок, за словами Лариси Виноградової, будують у ЖК «Шоколад». Цей дошкільний заклад зможе прийняти більше 100 дітей.
ДВОЗМІНКИ НЕ ВІДМІНЯТЬ
Перевантажені й броварські школи. Аби хоч якось розмістити армію учнів, п’ять навчальних закладів ввели другу зміну навчання. «На сьогодні у нас 10 шкіл та приватна школа «Фортуна». При чому є школи, де майже 1700 учнів, як школа №7. Є 10‑а, НВК, 9‑а, 2‑а – це школи-двозмінки. В деяких містах Київської області стоїть питання про закриття закладів освіти. Адже 2 вчителя обслуговують 12 учнів. Батьки чинять супротив. У нас ситуація протилежна», – пояснює заступник міського голови.
Нових шкіл в найближчому майбутньому не заплановано. Хіба що прибудова до ЗОШ №2, що має зняти питання другої зміни у цьому навчальному закладі. Проте навіть це дефіциту дитячих місць не вирішує.
Така ситуація склалася не за один рік. Після падіння демографічних показників у 90‑х роках, дитячі садочки віддали в оренду. Нові будувати не було потреби. Навіть після будівельного буму до кризи 2008 забудовники не думали про соціальну інфраструктуру. В оголошеннях писали, що поруч є школа та дитячий садочок. На той час покупців це влаштовувало. Нині бажаючі придбати квартиру більшу увагу звертають саме на інфраструктуру житлового комплексу. І забудовники це враховують.
ВИХІД Є
Компанії, які зараз активно забудовують Бровари, мають зрозуміти, що проблема із закладами освіти – це соціальна бомба уповільненої дії. Учителю набагато важче працювати з 30‑ма дітьми у класі, ніж із 18‑ма, як у середньому по Європі.
До слова, у новому Генеральному плані Броварів передбачено будівництво нових дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів. В найближчі 15–20 років заплановано побудувати 18 дитячих садочків, де виховуватимуть майже три тисячі дітей. Також мають звести 7 шкіл, в яких навчатимуться близько восьми тисяч школярів. Територіально освітні установи зводитимуть у районах масової житлової забудови, поруч із новими багатоповерхівками. Тож, залишається сподіватись, що найближчим часом проблема з переповненими дитсадками та школами залишиться у минулому. А батьки будуть обирати для своєї дитини освітній заклад не за принципом, де місця є, а за рівнем виховання та навчання.
Інесса Косач