Весна не тільки показує де та хто смітив. Щорічно до 1 квітня чиновники, депутати та інші «слуги народу» складають та оприлюднюють власні декларації про доходи. «Заможні та знамениті» з’ясовують, хто добре попрацював та збільшив свої статки, а хто змарнував цілий рік та не додав жодного «нулика» до цифри в графі «Доходи». Але насправді аналізувати потрібно не тільки особисті декларації. Іноді частина статків майстерно захована «десь поруч». А іноді про статок говорять витрати на деякі невинні захоплення.
ДВАДЦЯТЬ СЕРЕДНІХ ЗАРПЛАТ НА ОДНОГО НАРОДНОГО ДЕПУТАТА
До декларацій нардепів зараз максимальна увага. Пересічний українець з захопленням занурився в «панамський скандал» та вишукує нові «смажені» факти про участь можновладців у сумнівних оборудках. Тож внесемо свою частку в загальний ажіотаж та спробуємо створити сенсацію на прикладі декларації нашого броварського нардепа Павла Різаненка.
З чого почнемо? Звичайно, порівняльний аналіз. На перший погляд, порівняно з 2014 роком, Павло Різаненко незначно, але збіднів. Власні доходи скоротилися з 168 до 76 тис. грн. на рік. Доходи родини теж – всього нічого 1 млн. 166 тис. 665 грн. за весь 2015-й. Тож Павлу Олександровичу доводиться утримувати дружину та двох діточок на якихось там 103 тис. грн. в місяць. Важкувато, мабуть. При середньому рівні заробітної плати в Україні в 5 тис. грн., родина Різаненків отримує понад 20-ть таких середніх зарплат щомісяця. Так і до перевиконання своєї передвиборчої програми недалеко. Павло Різаненко всім ледачим та недалеким на власному прикладі демонструє, як «кожен працюючий, не економлячи на харчах та одязі, на місячну зарплату зможе купити холодильник або пральну машину; пересічна сім’я протягом 3 років матиме змогу придбати автомобіль, протягом 10 – житло у місцевості проживання». А всім іншим, мабуть, треба краще працювати та не скиглити. І досить шукати відповідь, чому у «слуги народу» виходить жити «по-новому», а у самого народу – ні.
600 ТИС. ДОЛАРІВ США ІЗ РОСІЇ
Справжній сюрприз очікує дослідників депутатської декларації в розділі про доходи, одержані з джерел за межами України. Виявляється, родина Різаненків в 2015 році отримала від продажу належної їм нерухомості в Російській Федерації 600 тис. доларів США. За сьогоднішнім курсом це більше 15 млн. грн.
На жаль, форма декларації не передбачає визначення яке саме нерухоме майно є джерелом отримання таких статків. Та, виходячи з цифр, мова, мабуть, йде не про «гостинку» в сибірській глушині. Дозволимо собі невеличке припущення. Чи не доходи від продажу своїх кримських квартир вказав Павло Олександрович в декларації за 2015 рік? Нагадаємо, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Різаненко мав три шикарні квартири на узбережжі в елітному районі біля Ялти (смт Гаспра): 57,4, 56,8 та 56,9 «квадратів» відповідно. Якщо задекларований дохід стосується саме цих квартир, Павлу Різаненку доведеться пояснити, чому доходи з джерелом походження в окупованому Криму він вважає доходами з Російської Федерації. Якщо ж доходи стосуються іншої російської нерухомості нардепа, виникає питання – звідки в нього з’явилися ці об’єкти? Адже в декларації Різаненка за 2014 рік ніяких «квадратних метрів» у Росії ми не знайшли.
Нагадаємо, що саме з Росією пов’язаний карколомний кар’єрний та матеріальний зріст Павла Різаненка. В період з 1999 по 2006 рік він встиг попрацювати в інвестиційних компаніях «Тройка Диалог» та «Ренесанс Капитал» та навіть входив до складу ради директорів компанії ОАО «Корпорация «ВСМПО-АВІСМА» – міжнародного лідера з виробництва титану та виробів з нього для світової аерокосмічної галузі та оборонного комплексу РФ.
ТАЄМНИЧИЙ СКАРБ
Неймовірно, але лише за рік сума коштів на рахунках родини Різаненків в банках зросла майже на 14 млн. грн. та склала 16 млн. 268 тис. 741 грн. Звідки ж з’явилися додаткові півмільйона доларів США у простого українського нардепа? На жаль, простою арифметикою це пояснити важко. Навіть якщо допустити, що всі отримані з Росії кошти «Різаненко та родина» поклали на банківські рахунки, все одно невідомим залишається джерело надходження 4 млн. грн. Що це? Якісь невідомі заощадження на «чорний день»? Допомога багатих родичів чи випадково знайдена на Банковій валіза з грошима? Загадка!
ЯК СХОВАТИ СВОЇ СТАТКИ У НАЙБЛИЖЧИХ РОДИЧІВ?
А ви знаєте, як пересічні корупціонери маскують свої справжні статки? Правильно, переписують майно на родичів та друзів. А як вчиняють палкі борці з корупцією? Правильно, записують майно на друзів та родичів. Ось, наприклад, інформаційна довідка з Державного реєстру прав на нерухомість на громадянина Артюха Григорія Петровича (якщо хтось не знає, це вітчим Павла Різаненка). Ця довідка підтверджує, що вітчим Різаненка має у власності майже 40 га землі в Броварському районі. Всі ці земельні наділи він отримав протягом 2013 та 2014 років. Як раз під час депутатства Павла Різаненка у Верховній Раді та під прикриттям боротьби проти злочинного режиму Януковича. Все робили дуже швидко. 22 листопада 2013 року зареєстрували право власності на дві ділянки, наступного дня – ще на три. 9 грудня пройшла реєстрація наступних двох. А вже на початку 2014 року вітчим Різаненка став власником всіх 12 земельних ділянок на території Красилівської сільради Броварського району, загальною площею 39,04 га. Останню ділянку дооформили 17 лютого 2014 року – рівно за добу до початку розстрілу Небесної Сотні на Майдані. Нагадаємо, Павло Різаненко вже майже 4 роки марно намагається відсудити у приватного власника 94 га земель колишнього Радіопередавального центру в Броварах. Обіцяє за рахунок цих земель роздати ділянки учасникам АТО. Але з огляду на «родинні» 40 га Різаненків, вимальовується більш реальний шлях вирішення «земельного питання» не тільки воїнів АТО, але й інших категорій громадян. Адже 40 га – це майже 400 ділянок! Та чи прийнятний такий варіант для самого нардепа від БПП?
ОФШОРНІ СХЕМИ РІЗАНЕНКІВ
До речі, крім родинних та земельних стосунків, Різаненка з вітчимом пов’язують ще й фінансові офшорні схеми. Саме громадянин Артюх Г.П. є засновником та реальним власником (бенефіціаром) ТОВ «ЛУКА ДЕВЕЛОПМЕНТ». Його вклад в статутний фонд цього товариства складає не багато не мало 13 млн. грн., що за курсом на дату внесення становив майже 2 млн. доларів США.
Але найцікавіше далі. Серед інших кінцевих власників цієї компанії фігурують громадянин Белізу Бредлі Метью та громадянка Республіки Сейшели Джина Кіліндо. Ці прізвища добре відомі фахівцям з реєстрації офшорних компаній за кордоном. Свого часу, тікаючи з України, саме на такого собі Бредлі Метью зареєстрував всі свої медіа-активи «младоолігарх» Сергій Курченко. На пані Джину Кіліндо зареєстрована компанія депутата російської Держдуми олігарха Михайла Слипенчука, прізвище якого фігурує в «панамському офшорному скандалі». Навіщо ж вводити до складу засновників персонажів, які, мабуть, не знають де й знаходиться та Україна? Справа в валютному та податковому законодавстві. Наведемо приклад. Якщо компанія вітчима Різаненка ТОВ «ЛУКА ДЕВЕЛОПМЕНТ» буде розподіляти дивіденди між своїми кінцевими засновниками (бенефіціарами), то Нацбанк без заперечень «випустить» іноземну валюту з України на рахунки в далекі Беліз та на Сейшели. А вже в цих теплих країнах зовсім немає проблем з податками. Адже законодавство і Беліза, і Сейшелів взагалі не передбачає стягнення податків з іноземних доходів своїх компаній та громадян, зокрема, у вигляді доходів з України. Таким нехитрим способом можна виводити за кордон свої основні статки на підставних осіб майже без оподаткування та банківських витрат. І тоді ніхто і ніколи не побачить в декларації скільки насправді заробив за минулий рік народний обранець. Дивно, і навіщо «родині Різаненків» ті офшорні схеми? Мабуть, щоб не з чуток знати з чого почати компанію по деофшорізації країни?
КУДИ ВИТРАЧАЮТЬ КОШТИ НАРОДНІ ДЕПУТАТИ?
У кожного можновладця повинно бути хобі! Тобто така віддушина, куди можна витрачати кревно зароблені мільйони. У когось це купівля островів та замків. Хтось колекціонує яхти та дорогі авто. У Павла Різаненка теж є хобі – він знайшов себе у медіа- просторі. В Броварах вже давно існує кілька медійних проектів, якими опікується нардеп. Найвідоміший з них – газета «Маєш право знати» та однойменний інтернет-ресурс. Хоча правильніше було назвати так – інтернет- ресурс та однойменна газета. Адже періодичне видання «Маєш право знати» в друкованому вигляді броварчани бачать лише напередодні чергових виборів. Та й то лише у якості інформаційного інструмента для боротьби з «недружніми» для Павла Різаненка політичними силами. Нагадаємо, що саме «Маєш право знати» напередодні останніх місцевих виборів роздмухувало скандал навколо нібито кримінального минулого мера Броварів Ігоря Сапожка. При цьому «на контрасті» журналісти інших лояльних до нардепа Різаненка видань намагалися створити позитивний образ кандидата в мери від БПП Євгена Гредунова. Спроба завершилась повним фіаско. Гредунов не дотягнув навіть до 15% голосів виборців. А друк газети «Маєш право знати» відклали до чергових (позачергових?) виборів. Але в чому ж зв’язок між Різаненко та «МПЗ»? Все дуже просто. Засновником цього інформаційного ресурсу є діючий депутат Броварської міської ради від партії «Демократичний Альянс» Аліна Дяченко. Саме така інформація міститься в Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації.
Проте, Аліна офіційно доходів від своєї діяльності, як засновника та головного редактора «Маєш право знати», не отримує. Натомість, в своїй декларації за 2015 рік, як депутат Броварської міської ради, вона вказала 98 087 грн. доходу у вигляді заробітної плати, отриманої від БМГО «Прозоре суспільство». Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців містить інформацію, що керівником цієї громадської організації з 07.11.2011 р. незмінно є… Павло Різаненко.
Щоправда, з 30.11.2015 року Аліна Дяченко нібито звільнилась з БМГО «Прозоре суспільство». Проте, цілком зв’язок з Павлом Олександровичем не втратила. В 4 кварталі 2015 року вона абсолютно офіційно заробляла в іншій громадській організації — «Центр ЮЕЙ», яка також певним чином пов’язана з Павлом Різаненком. Справа в тому, що одним із засновників цієї організації виступає народний депутат від БПП Світлана Залищук. З лютого 2015 року пані Світлана разом з Різаненком входять до складу міжфракційної парламентської групи «Єврооптимісти». Тому можна припустити, що «теплі» стосунки між засновницею «МПЗ» та її колишнім працедавцем збереглися. Дотепники взагалі кажуть, що в таких питаннях «колишніх» не буває.
Ось такий типовий портрет «героя нашого часу» – отримує іноземні доходи, «займається» землею, має офшорні зв’язки, «опікується» власними ЗМІ. Як казала героїня відомого кінофільму: «Високі, високі відносини!». Настільки високі, що Бровари з цієї височини майже не видно. Проблеми броварчан для нашого «героя» – дрібний пил. До речі, знайомі розповідають, що народний депутат від їхнього міста разом з мером зараз цілими днями штурмують «Нафтогаз» та вибивають ліміти на гарячу воду для своїх мешканців. Чи може таке собі «дозволити» наш нардеп? Питання риторичне…
Захар Макінтош,
спеціально для «ГР»