Ідеальне місто – утопія, про яку мріяли безліч архітекторів, філософів та художників зі світовими іменами. «Громадський ревізор» дізнавався, яким бачать у майбутньому своє місто броварчани.
Якщо підсумувати всі ідеї, то зразкове місто має бути бездоганним в плані безпеки, мати унікальний архітектурний образ та досконалий соціальний устрій, гармонічно поєднаний з навколишнім середовищем. За сотні років було розроблено безліч проектів по створенню ідеального міста, проте жоден з них так і не був реалізований.
Броварам, як і багатьом іншим містам України, до такого звання багато чого потрібно допрацювати. «Громадський ревізор» запитав у звичайних мешканців, чого саме їм не вистачає для того, щоб жилось комфортніше. Ми запитали думку у громадян різної вікової категорії – від молоді до людей похилого віку. І в результаті отримали десять ідей, які можливо реалізувати, не витрачаючи на це шалені кошти.
1. Комфортні зони відпочинку. Таку пропозицію озвучили більшість опитаних респондентів, проте для кожного такі зони були різними. Молодь пропонувала, облаштувати існуючі парки велопрокатами та ролердромами. Старше покоління впевнене, що в місті катастрофічно не вистачає зелених зон, де можна прогулятися та відпочити від міської метушні. Для цього, перш за все, необхідно привести до ладу парк «Перемога» та облаштувати зону відпочинку в парку «Приозерний». Наприклад, створити спеціальні ділянки для пікніків.
2. Зелені вулиці. Не зайвим було б і озеленення вулиць. Аби зробити місто зеленішим, не потрібно витрачати величезні суми на засадження цілих парків. Достатньо, наприклад, встановити рослинність у спеціальних горщиках та клумбах прямо на тротуарах вздовж вулиць. До того ж не зайвим було б, аби мешканці самі долучалися до посадки нових дерев. Наприклад, на тих же суботниках.
3. Смітники. Чим рідше людина зустрічає на вулиці урну, тим більше в неї спокуси викинути сміття собі під ноги. Тому броварчани наполягають – необхідно встановити більше урн в парках та інших місцях скупчення людей. Можливо тоді поменшає кількість пляшок та недопалків, якими завалені всі зелені зони. До того ж, пропонують встановити спеціальні баки для сортування – скло, папір та пластик – все окремо. Це один з трендів європейських міст. Таким чином сміття буде легше утилізувати, а як наслідок воно не накопичуватиметься та не шкодитиме екології.
4. Пункти прийому батарейок та ртутних термометрів. Ці предмети категорично не можна викидати на звичайні смітники. Про це повідомляють на всіх упаковках. Чому? Тому що вони несуть значну загрозу екології та здоров’ю людей. В одній батарейці міститься стільки небезпечних речовин, що можна забруднити важкими металами до 20 квадратних метрів землі. Ртуть, у свою чергу, є небезпечною хімічною речовиною. Її пари можуть викликати отруєння, а їх шкідливий вплив є накопичувальним. Аби уникнути цього, броварчани пропонують створити спеціальні пункти прийому батарейок та термометрів. Наприклад, у ЖЕКах.
5. Велодоріжки з інфраструктурою. Останні кілька років пересідати на велосипеди стало модним в багатьох країнах світу – це екологічно, дешево і корисно для здоров’я. Але для цього необхідна інфраструктура. Аби не боятися, що неуважний водій їх не помітить на дорозі, броварчани пропонують облаштувати велодоріжки. Для початку хоча б на центральних вулицях. На зустріч здоровому способу життя пропонують піти і власникам закладів харчування – облаштувати велокафе, в яких громадяни зможуть харчуватися, не залишаючи своїх «залізних коней». Такі заклади доволі популярні в Європі. Звичайно, магазини, в яких можна пересуватися на велосипеді, навряд чи відкриють, тому аби власник велосипеду був впевнений, що його транспортний засіб не поцуплять, поки він сходить за покупками, необхідно обладнати їх велопарковками.
6. Паркінги. Автомобілісти в Броварах звикли паркувати свій транспорт, де їм зручно: на дорогах, на тротуарах та, навіть, на клумбах. Звичайно, це викликає невдоволення серед пішоходів. Броварчани впевнені, аби змінити ситуацію, необхідно облаштувати цивілізовані паркінги, а за залишену машину поза ними ввести штрафи. Причому чималенькі, аби раз і назавжди відбити бажання кидати своє авто, де заманеться.
7. Вуличне осві тлення на сонячних батареях. Повертатися ввечері з роботи навпомацки – вже звично для значної кількості броварчан. Адже в темні години доби освітлюються далеко не всі вулиці міста. Причин цьому – безліч і розбиратися в них завдання невдячне, тому громадяни пропонують встановити на темних вулицях ліхтарі на сонячних батареях. Ніякі непорозуміння з Обленерго або ще якимись службами вже не будуть страшні – вони не будуть приєднані до загальної електромережі. Ліхтарі протягом дня заряджатимуться енергією від сонця, а ввечері освітлюватимуть вулиці.
8. Безкоштовні спортивні майданчики. Якщо з дитячими майданчиками в Броварах особливих проблем немає, то спортивних катастрофічно не вистачає. А це, між іншим, додатковий варіант для дозвілля. Аби молодь не вешталась дворами, розпиваючи алкогольні напої, броварчани пропонують облаштувати в спальних районах міста безкоштовні публічні спортивні майданчики, на які зможуть прийти всі охочі. У Києві, до речі, вони досить популярні і в багатьох районах міста вже встановлені.
9. Антикафе. Це такі заклади, які підкреслюють цінність часу. Тому тут платиш не за послуги, а за час. В антикафе безкоштовні і їжа, і напої. А в деякі взагалі можна з собою приносити перекус. Це такий собі суспільний простір, в якому громадяни можуть відчути себе, як «вдома». У антикафе відвідувачі відпочивають, спілкуються, відвідують заходи. Багато з них роблять акцент на настільних і відеоіграх або робочій атмосфері. Саме таких оригінальних закладів не вистачає молоді Броварів.
10. Вільні WI-FI зони. Зараз уявити життя без Інтернету складно, більшість громадян без нього не може обійтись як в роботі, так і у повсякденному житті. Тому безкоштовні Wi-Fi зони це вже не забаганка, а необхідність. Не тільки в Європі, а й в багатьох містах України це досить поширена практика. Наприклад, у Львові безкоштовний Wi-Fi є не тільки в кафе, а й в трамваї. В Києві можна зловити мережу, відпочиваючи в парку або просто прогулюючись вулицею. Броварчани також пропонують встановити Wi-Fi точки в місцях великого скупчення людей – в парках та на головних вулицях міста.
Звичайно, всі ці ідеї далекі від грандіозних проектів «ідеального міста» відомих архітекторів зі світовими іменами та не включають себе масштабні плани реконструкції населеного пункту. Проте саме їх реалізація допоможе зробити життя мешканців комфортнішим. А головне, у більшості з них є шанс не просто залишитись у мріях. Наприклад, безкоштовний Wi-Fi у транспорті вже є на 402 маршруті. До кінця року з’являться й велодоріжки в парку «Перемога», у рамках проекту капітального ремонту інфраструктури. Тому, аби ідеї втілилися в життя, важливо доносити їх до міської влади, а не просто розмірковувати на форумах, чому того чи іншого досі немає в нашому місті.
Ксенія Новожилова