У цьому році в міській раді з’явилась нова традиція. Жодне питання змін до бюджету чи затвердження будь-якої програми не проходить без нарікань на переповненість садочків і шкіл. Мовляв, «Які комп’ютери в лікарню? Які ремонти в будинках? У нас діти в другу зміну навчаються!»
Дійсно, проблема серйозна, але її вирішення доволі вартісне. І, до речі, ця проблема стосується не тільки Броварів. Наприклад, у Борисполі, на сьогоднішній день, функціонує 9 шкіл і 11 садочків. В цих закладах навчається 6907 школярів і 2982 дошкільнят, при потужності 5380 і 1615 місць, відповідно. Бориспільські чиновники, так само як і броварські, ламають голову – де б взяти кошти на будівництво нових навчальних закладів, що конче необхідні місту. Міська влада у наших сусідів вже навіть має проект нової загальноосвітньої школи I-III ступенів на 825 учнів вартістю 140 мільйонів. Та в 2016 році на його реалізацію виділили лише 14. У виконкомі м. Бориспіль зізнаються, що дуже сподіваються на співфінансування проекту з державного бюджету, бо самотужки будівництво не потягнуть.
«КАЗКА» ДЛЯ НОВОБУДОВ
У Броварах в 10 школах навчається 11554 школярі, при запланованій потужності 9090 учнів, а на 17 садочків приходиться 5008 дошкільнят. Вже зараз ведуться перемовини з найбільшим забудовником міста ТОВ «Альянс-Новобуд» щодо передачі в комунальну власність міста дошкільного навчального закладу «Казка» на 120 місць.
«Зараз ми спілкуємось із представниками компанії щодо необхідного інвентарю в садочок. Вже влітку ми плануємо розпочати набір дітей в групи, а з першого вересня офіційно розпочати навчання. «Альянс-Новобуд» передадуть нам садочок із повним устаткуванням, м’яким інвентарем та технічним забезпеченням, тому з місцевого бюджету кошти на його облаштування виділяти не будуть. Коли ми отримаємо «Казку», то вона буде вже повністю готова приймати вихованців», – розповідає Лариса Виноградова, заступник міського голови з гуманітарних питань.
Садочок розрахований на 6 груп. Звісно, що один лише він не вирішить проблему переповненості, і скоріш за все, сюди буде зараховано дітлахів із новобудов Зеленого та Лісового кварталу, але все-одно це знизить навантаження на інші міські ДНЗ. До того ж, ТОВ «БЗБК», що будує житловий комплекс «Шоколад», також заклав у проект будівництво дитячого садочку по вулиці Чубинського.
КОЛИ Ж НАСТАНЕ «НОВЕ ТИСЯЧОЛІТТЯ»?
Із школами ситуація, відверто кажучи, набагато гірше. Адже вартість будівництва загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів значно перевищує вартість садочка. У міській раді ще з 2008 року є ескізний проект так званої «Школи нового тисячоліття» на 2160 учнів. Це велика будівля із трьох корпусів із басейном, спортзалами, бібліотекою, залою урочистих подій та внутрішнім двориком. Проект мало схожий на школу, якою ми звикли її бачити. Це надсучасна будівля із кованими лавочками в коридорах і фонтанчиками.
«Це – школа нового тисячоліття. На думку проектувальників саме так повинні виглядати сучасні школи. Було б чудово, якби вони насправді такими були, але ж вартість непід’ємна для міста», – розповідає Лілія Рибакова, головний архітектор міста.
І дійсно, згідно ескізного проекту, вартість будівництва, по цінах 2008 року складала 680 у.о. за 1м2. Планована площа ж забудови – 34 тис кв. м. Проводимо необхідні розрахунки і отримуємо школу вартістю майже 625 мільйонів гривень.
Саме цей проект був презентований на погоджувальній раді перед сесією міської ради 10 березня. Але, на думку наших журналістів, окрім замилювання очей депутатам, нібито виконком щось робить в цьому напрямку, ця презентація ніякої мети не переслідувала. В усіх відділах від архітектури до капітального будівництва, куди б ми не зверталися за коментарями щодо подальшого розвитку цього проекту на нас дивились, як на божевільних. Розпочинати проект будівництва вартістю, як річний бюджет міста? Не смішіть.
ТРИ ПРОЕКТИ НА ДВІ ДІЛЯНКИ
Можна було б взагалі опустити руки і втратити будь-яку надію побачити на території Броварів нову школу, та буквально нещодавно відділ капітального будівництва отримав три передпроектні пропозиції від ЗАТ «ТРАНСПРОЕКТ» на дві земельні ділянки, що згідно генплану відведені під будівництво закладів освіти. Два варіанти ЗОШ по вулиці Симоненка на 2700 та 1980 учнів на вибір і один – на садочок і школу по вулиці Вербній.
Мова йде про ділянку за супермаркетом «Novus», саме ту, де і планувалось «посадити» школу нового тисячоліття, та про ділянку на перетині вулиць Вербної і Ковпака, де планується окрім школи побудувати ще й садочок.
Мешканці Старого міста вже із саркастичною посмішкою сприймають слова про те, що в них з’являться нові школа та садочок, бо такою обіцянкою їх «годують» вже не один десяток років.
«Я закінчила школу більше тридцяти років тому, але ще коли я навчалась ходили розмови про те, що будуть будувати нову школу на болоті. З того часу нічого не змінилось», – песимістично налаштована місцева мешканка Світлана.
А один спритний броварчанин в минулому році і взагалі відгородив частину земельної ділянки на Вербній парканом і висадив на ній фруктові дерева. Буквально наступного тижня на місце виїхали представники Управління освіти, архітектури та земельного відділу, аби ще раз окреслити територію під соціальну забудову і поспілкуватися із власником дерев.
«Пересаджу, коли будете будувати. А поки хай тут будуть. Бо ви вже скільки років обіцяєте тут школу? Я ще декілька разів встигну врожай із них зібрати, доки розпочнете тут якісь роботи», – відрізав власник.
І в його словах є логіка. Бо зараз, маючи лише передпроектну пропозицію, говорити про школу дуже зарано. Початку будівництва ще передує низка погоджувальних і проектних робіт, що розтягнуться на декілька років.
«Тепер ці існуючі пропозиції ми передаємо на розгляд депутатських комісій. Саме вони будуть вирішувати який з проектів підтримати і в що вкладати гроші. Потім треба буде розробити проект будівництва, отримати позитивний експертний звіт і виділити кошти на саме будівництво. Це все не за один день робиться», – пояснює Оксана Гудзь, заступник начальника відділу капітального будівництва.
Вартість проектів, що представлені ЗАТ «ТРАНСПРОЕКТ», без зовнішніх комунікацій, значно нижча за вартість «Школи нового тисячоліття». За попередніми розрахунками, виготовлення проекту загальноосвітньої школи по вулиці Симоненка на 2700 учнів складатиме близько 4 мільйонів, а її будівництво – 217 мільйонів. Звісно, басейнів, фонтанів і кованих лавочок цей проект не передбачає, але виглядає набагато реальнішим до реалізації.
«ВСЬОПРОПАЛО» ЧИ НІ?
Не так давно в соціальних мережах почали «згущувати фарби» і розповідати, що майже всі міста Київської області в цьому році розпочинають будувати школи і садочки за бюджетні кошти. Всі, окрім Броварів.
«Громадський Ревізор» вирішив перевірити цю інформацію і отримати коментарі від посадовців міст, в яких нібито плануються капітальні будівництва.
Так от, в Борисполі, як зазначено раніше, сподіваються на допомогу від держави, маючи лише 10% від необхідної на будівництво школи суми.
В Березані ще навіть немає жодної земельної ділянки під соціальну забудову, так само, як і в Обухові, де нові освітні заклади будуть планувати лише при подальшій розбудові міста.
Виривається вперед в цій статистиці лише Буча, що додатково до існуючих 8 шкіл і 7 садочків розпочала будівництво нової школи і садочка і має в перспективі ще 12 земельних ділянок під ДНЗ і ЗОШ. Але так само, як і Бориспіль, чекає на дотації з держави.
Отже, як бачимо проблема переповненості шкіл і будівництва нових закладів освіти не поодинока і стосується майже всіх міст Київщини. Однак, вже зараз міські чиновники прикладають чимало зусиль, аби якщо не стовідсотково вирішити питання, то принаймні зробити все можливе на сьогоднішній день. Також не треба забувати, що нові школи і садочки, окрім будівель передбачають ще й чималий персонал вчителів, вихователів і технічного персоналу. Але це вже проблема, як то кажуть, завтрашнього дня…
Кристина Славінська