З 1 квітня Україна планує припинити закупівлю газу у Росії. Лунають голосні фрази, що необхідності купувати дорогий російський газ немає. Проте реалії зовсім інші. Органи місцевого самоврядування по всій країні отримали листи-повідомлення від облгазів з інформацією, що ліміти газу вичерпані. Тому на місцях вимагають відключитися від газових мереж і підготувати обладнання до пломбування. Чи означає це, що в Броварах з 1 квітня відключать гарячу воду та опалення?
Як з’ясувалося, Бровари чи не єдине місто Київської області, де гаряча вода подається в повному обсязі. Нашим журналістам стало відомо, що ні в Ірпіні, ні у Бучі, ні навіть у Борисполі гарячої води немає вже давно. Що вже казати про такі міста як Переяслав‑Хмельницький чи Фастів.
Комунальне підприємство «Броваритепловодоенергія» отримало лист від «Київоблгазу», в якому пропонується з 25 березня до 10 години самостійно обмежити газопостачання по місту. «У разі невиконання цієї вимоги, транспортування газу вашому підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку. Ви зобов’язані вжити необхідних заходів для підготовки газоспоживного обладнання до такого припинення (обмеження)», – говориться у листі.
Як нам прокоментував керівник КП «Броваритепловодоенергія» Сергій Сафронов, гарячу воду у місті справді можуть відключити. Проте причина не тільки у відсутності лімітів газу. Виявляється, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до нинішнього моменту не встановила повний тариф на теплову енергію для населення. Тобто, фактично ціна на газ підвищилася у рази, а продавати його для підігріву води та для опалення потрібно по старим тарифам. Виникає величезний розрив і компенсувати його нічим.
«Немає повного тарифу, НКРЕ не встановила. Сказали, що в кращому випадку – це буде 1 травня. А з 1 квітня ми не можемо рахувати, тому що нові тарифи не встановлені. А старий – це вдвічі збиток. Був лист-попередження від облгазу про відключення. Я думаю, що просто йде затягування часу, щоб газ не спалювати. Це – політика», – додає Сергій Сафронов.
У прес-службі Нацкомісії нашому виданню розповіли, що не бачать проблеми у тому, щоб такі ліцензіати, яким зокрема є «Броваритепловодоенергія», працювали по старому тарифу. «Старий же тариф не встановлений до 1 квітня. Він продовжує діяти до моменту встановлення нового. Інше питання в тому, що це для когось невигідно», – зазначили у прес-службі регулятора.
Також про проблему з новими тарифами говорять і у міській раді. Зокрема заступник міського голови Григорій Голубовський розповів «Громадському ревізору», що подібна ситуація не тільки у Броварах. Так по всій Україні. «Чому ми не можемо давати гарячу воду? Тому що ми отримуємо з 1 числа газ за новою ціною, а продавати тепло, робити гарячу воду по старій ми не можемо… Всі підприємства, яким встановлює тарифи НКРЕКП, стали заручниками ситуації. Вони нам спеціально не дають нової ціни, щоб ми вимушені були автоматично припинити послугу. Це не зовсім порядно з боку уряду, тому що він знову нас виставляє один на один з населенням і каже, що це органи місцевого самоврядування не вживають дій. А насправді ми не можемо рухатись без їх рішень», – додає Григорій Голубовський.
Наше видання обдзвонило більше 10 тепломереж не тільки Київської області, а й всієї України. Варто зазначити, що у деяких містах також одержали «листи щастя». Зокрема, у тепломережі Славутича отримали його, проте поки не мають наміру відключати гаряче водопостачання. У Фастові чули про відсутність лімітів, проте оскільки в них у місті немає гарячої води вже давно, то вони радіють з того, що їх це не стосується. Васильків – єдине місто, тепломережа якого нам розповіла, що вже підписано розпорядження міського голови про припинення опалювального сезону. Окрім відключення тепла васильківцям також вимкнуть і гарячу воду.
Серед великих міст, управління житлово‑комунальних господарства яких ми обдзвонили, в жодному нам не підтвердили відключення гарячої води. Щодо припинення опалення, то скрізь кивають на погодні умови. Якщо вірити Гідрометцентру, цими вихідними знову планується зниження температури, отже витримати норми, які встановлені Постановою Кабміну для завершення опалювального сезону, поки не вдається. Тому тепло в оселях поки не зникне.
Добитися правди стосовно того, чи будуть вимикати гарячу воду у Броварах, нам вдалося тільки в броварській філії «Київоблгазу». Там чітко заявили, що надійшло розпорядження від Київської облдержадміністрації поки не відключати газопостачання. «Поки ще треба почекати. Держадміністрація сказала, що бере під свою відповідальність. Відключення поки не буде. В чому причина того, що вам не надають лімітів, я вам не скажу. «Броваритепловодоенергія» напряму працює з НАК «Нафтогаз України», всі питання туди», – розповіли в «Київоблгазі».
Фактично центральна влада в обличчі Кабміну та «Нафтогазу» зробила місцеве самоврядування заручниками політичної ситуації. З одного боку всі розуміють, що газовий зашморг стає все тіснішим, а Росія постійно вимагає «бери та плати». Проте, як тоді розцінювати заяви, що українського газу достатньо для населення? Як бути з тим, що підземні газові сховища України нібито заповнені вщент?
Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на недавній селекторній нараді, на якій, до речі, був присутній і мер Броварів Ігор Сапожко, чітко дав зрозуміти, що опалювальний сезон в Україні потрібно завершити достроково. Міністр енергетики Володимир Демчишин при цьому б’є себе п’ятою у груди, що нам російський газ ні до чого. Якщо топити українські оселі нема чим, то чи вірна така політика? Місцеві органи самоврядування разом із примарною децентралізацією отримали головний біль у вигляді роз’яснень для населення, чому вода в крані холодна, а батареї не топлять. Перекладати відповідальність – це так по-українські. Хотілося б і ще трохи здорового глузду.
Анна Межова