Набув чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках». Хоча він містить серйозні зміни в системі управління житловими будинками, сьогодні мало хто з мешканців всерйоз цікавиться в чому ж полягають нововведення. «Громадський Ревізор» вирішив прояснити для городян наше недалеке майбутнє.
«ВБИВЦЯ ЖЕКІВ»
Новий закон практично повністю руйнує монополію ЖЕКів на надання житлово-комунальних послуг і перекладає всю відповідальність за утримання та управління будинком на його жителів. Відтепер здіймати руки догори та погрожувати кулаком у бік директора ЖЕКу стане трохи проблематично, адже за новими правилами власники квартир багатоповерхових будинків повинні наводити лад не тільки у своїх квартирах, але й у будинку в цілому, а це – ще й сходи, ліфт, дах і двір. До 1 липня поточного року мешканці мають конкретно визначитися, хто саме здійснюватиме управління будинком.
Вирішити подальшу долю свого будинку, під’їзду і благоустрою прибудинкової території власники квартир мають на загальних зборах. Там же потрібно обрати керуючого будинком зі свого середовища або ж запросити керуючу фірму, яка надаватиме всі житлово-комунальні послуги, відповідатиме за утримання будинку, ремонт, звітуватиме перед мешканцями. Вартість послуг визначається за домовленістю сторін. І бажано, щоб ці домовленості були відкритими, чесними та прозорими, аби потім не хапатися за голову з криком: «Я не знав!!!». Врахуйте, що аби збори відбулися, достатньо трьох мешканців із усього будинку. Тобто, тьотя Маша, слюсар Вася та ненависний сусід згори Арнольд Валеріанович «зметикувавши на трьох», можуть вирішити подальшу долю вашого проживання. Про те, що ухвалять на зборах, ініціатори мають письмово повідомити інших мешканців, а потім протягом двох тижнів шляхом письмового опитування доухвалити остаточні рішення.
Якщо ж ваша конфронтація з Арнольдом Валеріановичем не вирішиться миром до 1 липня, орган місцевого самоврядування сам призначить вашому будинку керуючу компанію.
«Якщо жителі висловляться проти самостійного управління будинком або не знайдуть керуючу компанію, то орган місцевого самоврядування на конкурсній основі вибере такому будинку керуючого або управлінську фірму, яка запропонує жителям свої тарифи», – пояснюють експерти у царині ЖКГ.
ДОМОПРАВИТЕЛІ ЧИ ДОМОМУЧИТЕЛІ
Отож, байдужість може дуже боляче вдарити по кишені. Зважаючи на те, що практично кожен господар в умовах стрімкого зростання тарифів замислюється не тільки над тим, як зекономити та не накопичувати борги «за комуналку», але й більше того – люди починають метикувати що робити, аби платити менше. І ось новий закон якраз і закріплює за всіма нами уже навіть не право, а обов’язок думати, як ефективно управляти своїм будинком.
Найнебезпечніше, що згідно цього Закону фактично ліквідовується поняття «балансоутримувач». Нині будинки перебувають на обліку в ЖЕКах, які по суті і є балансоутримувачами комунального майна. Якщо ліквідується це поняття, виникає запитання: кому передати складне і не завжди перебуваюче у гарному стані майно? Якою буде процедура передачі? Хто готуватиме пакет документації?
І головне – де гарантія, що управляюча компанія, яка «зайде» у ваш будинок, буде справді зацікавлена у наданні якісних послуг, а не, прикрившись основними положеннями законів, у яких на кожен пункт десятки поправок та роз’яснень, що часто докорінно суперечать одна одній, буде займатися збагаченням та примноженням добробуту, але далеко не вашої будинкової спільноти.
Питань, загроз та ризиків виникає безліч. На думку експертів, наприклад, екс-міністра з питань ЖКГ Олексія Кучеренка, що була озвучена в одній з телевізійних програм на тему впровадження Закону «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках», закон містить досить прогресивний механізм нормального входження на ринок управляючих компаній, але повинні бути чітко виписані процедури захисту при входженні управляючих компаній у житловий фонд.
Особливо, знаючи нашу судову практику та спритність приватників. Нині не та ситуація, щоб радіти, мовляв, людей нарешті вирвали з комунального рабства. Але ж дуже скоро мешканцям доведеться зрозуміти, що бути на позабалансовому обліку у комунальному ЖЕКу – це може й не дуже добре, але в рази спокійніше, ніж на балансі у приватної управляючої компанії, яка, повірте, диктуватиме свої умови дуже жорстко.
«Якщо раніше ми платили ЖЕКу за те, що він нічого не робив, ну, або робив з великим «скрипом», то тепер управляючі будуть створювати видимість ремонтів і виставлятимуть нам величезні рахунки? А хто не зможе заплатити – залишиться без житла?!» – хвилюється пенсіонерка Антоніна Василівна.
ВІД ДОБРА ДОБРА НЕ ШУКАЮТЬ
Як варіант – таким керуючим може стати той самий ЖЕК. Звичайно, того, хто першим запропонує сусідам залишити в якості управляючої компанії ненависний ЖЕК, спершу закидають помідорами.
«Ви що, знущаєтесь?! Та ніколи в житті! Цих хапуг, які тільки на гроші й реагують – ніколи і ні при якій умові не можна залишати управлінцями! Буде те ж саме, якщо не гірше!», – кажуть деякі стомлені від комунального повсякдення мешканці. І сподіваються на світле майбутнє з новими надавачами послуг.
Однак, заспокоївшись та обметикувавши ситуацію, можливо, знайдеться чимало прихильників ідеї залишити у якості управляючої компанії контору, яка, по ідеї, вздовж і впоперек знає особливості вашого житла, всі «входи та виходи», приєднання, кнопки з функціями «вкл» та «викл». А от вже питання контролю за якістю послуг, що надаються, повністю покладається на мешканців, які віднині є співвласниками житла.
Загалом у державі на сьогодні приватизовано 98% житла, але майже 80% житлового фонду утримують ЖЕКи. Таким чином, ЖЕК вже зараз є прототипом тієї самої управляючої компанії. І говорити про те, що даним законом ЖЕКи повністю зруйнують та «закатають в асфальт», однозначно не можна. Зруйнується монополія житлово-експлуатаційних контор, але, можливо, саме це змусить їх працювати краще, оптимізувати свої витрати та зробити все можливе, аби мешканці обирали саме їх.
Катерина Ковальчук