В Україні активно триває вакцинація населення від COVID-19. Більшість вакцин передбачають введення двох доз з дотриманням певного періоду між щепленнями (зазвичай, 2-4 тижні). Після повного курсу вакцинації багато громадян хочуть отримати документи, які б могли це підтвердити. «Громадський ревізор» вивчив це питання та розповідає, які саме сертифікати вакцинації зараз видають українцям та кому вони насправді потрібні.
Де фіксується факт вакцинації пацієнта?
Дані про щеплення українців вносяться до Електронної системи охорони здоров’я при введенні кожної вакцини. Якщо у пацієнта вже є декларація з сімейним лікарем, це значно пришвидшить процес внесення даних. Втім, навіть якщо ви за певних причин не заключили декларацію, у щепленні вам все одно не відмовлять та ваші данні про вакцинацію зафіксують в електронній формі.
Окрім того, пацієнт має декларацію та зареєстрований в системі HELSI, може переглянути дані про вакцинацію в своєму кабінеті. Для цього створено окремий розділ «мої вакцинації».
Це означає, що і пацієнт, і лікарі стовідсотково матимуть підтвердження того, що вакцинація пройдена з зазначенням дати щеплення та назви вакцини.
Чи всім потрібен паперовий документ про вакцинацію?
За словами заступника міністра цифрової трансформації України Олексія Вискуба, зараз в нашій державі діє два типи сертифікатів: міжнародний для подорожей за кордон та внутрішній для використання всередині країни, наприклад, відвідування масових заходів.
Планується, що ці внутрішні сертифікати будуть в першу чергу електронними. Наразі проходить тестування доступу до інформації про щеплення у застосунку «Дія». Тож перші цифрові сертифікати вакциновані вже отримали. У найближчих планах – надавати ці документи також тим, хто вже перехворів на коронавірус та має відповідне підтвердження, а також тим, хто зробив ПЛР-тестування.
Щодо документів для виїзду за кордон зазначимо, що повноцінних паспортів про вакцинацію в Україні поки не видають. За словами Олексія Вискуба, наразі Мінцифри проводить самооцінку готовності до визнання українських сертифікатів країнами-членами ЄС, після чого буде офіційний висновок та процес укладання міжнародних угод.
Зараз для виїзду за кордон українці можутьоформити міжнародне свідоцтво про вакцинацію – документ, в якому міститься інформація про зроблене щеплення і який відповідає міжнародним медико-санітарним нормам. У багатьох країнах, особливо, Європейського Союзу, є чітка вимога до туристів: наявність такого свідоцтва для перетину кордону.
Зважаючи на те, що цей документ розрахований в першу чергу на виїзд за кордон, його заповнюють англійською мовою відповідно до даних закордонного паспорта. Вказується назва вакцини, дата введення, серія та номер. Отримати свідоцтво можна у свого сімейного лікаря. Втім, медики нарікають на надзвичайний ажіотаж на такі документи навіть серед тих, хто зовсім не збирається летіти до інших країн і кому такі довідки, по суті, не потрібні. Особливо це стосується пенсіонерів. Тож лікарі наголошують, щоб за свідоцтвом приходили лише у випадку справжньої потреби, тобто виїзду за кордон.
До речі, зараз в Україні вже почали з’являтися пропозиції від шахраїв щодо продажу підробних довідок про вакцинацію. Зрозуміло, що ніякої юридичної сили вони не мають, а ось при перевірці у пред’явника можуть серйозні неприємності. За словами представників МОЗ, є цілком велика вірогідність, що за підробку таких документів вже найближчим часом введуть кримінальну відповідальність.
Тож, навіть після отримання другої дози вакцини не всім потрібно терміново йти до сімейного лікаря за відповідним документом, а лише тим, хто планує подорож за межі України. У будь-якому випадку, інформація про кожного вакцинованого українця потрапить до Електронної системи охорони здоров’я, і саме цей факт і є гарантованим підтвердженням факту вакцинації, а не наявність довідки, справжність якої цілком ймовірно поставлять під сумнів.
