З 1 квітня українцям буде не до жартів. У квитанціях на оплату комунальних послуг цифри зростуть у декілька разів. Причиною стрімкого зростання тарифів є, по-перше, вимоги МВФ, а по-друге, невідповідність ціноутворення їхній собівартості. Враховуючи майже щорічне підвищення цін на послуги ЖКХ, так і не зрозуміло, коли ж нарешті тарифи почнуть відповідати ринку. «Громадський ревізор» намагався порахувати, наскільки ж зросле «комуналка» у Броварах.
ЖИТТЯ У НАПІВТЕМРЯВІ
Найбільшого удару Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг нанесла по фронту електроенергії. В цілому заплановано п’ять етапів підвищення тарифів до березня 2017 року. Перший – з квітня 2015 року. Причому тариф не просто збільшиться, буде змінена тарифна сітка.
Варто зазначити, що зменшення граничного споживання електроенергії суттєво вплине на перерозподіл платників по групам. В середньому одна родина споживає якраз 150 кВт на місяць, тому раніше потрапляла до так званої «дешевої» категорії. Тепер же за таку ж кількість світла, яка вже відноситься до другої групи, доведеться платити у два рази більше. НКРЕ також видала цікаву ініціативу – встановила знижку у 50% на нічний тариф на електроенергію для домогосподарств, які мають двозонні лічильники. Знижка діятиме з 23:00 до 7:00. Досить слушна пропозиція, проте навряд чи вона буде користуватися попитом – люди не кинуться масово прасувати та прати уночі. До того ж, багатотарифні лічильники встановлені не у всіх помешканнях. Тобто, в цілому за світло мешканці Броварів, аби не пересуватися навпомацки, з квітня будуть платити щонайменше на 50%.
ГАЗОВИЙ ЗАШМОРГ
Іншою суттєво збільшеною статтею витрат у комунальному кошику стануть тарифи на газ. Як розповіли «Громадському ревізору» у газовій компанії «Київоблгаз», з 1 квітня мешканці багатоквартирних будинків, у яких немає газового лічильника, сплачуватимуть 7 грн 19 коп. за 1 куб. м газу. Зараз на одну людину нараховується 6 куб. м, за які один мешканець за місяць платив 7 грн 79 коп З квітня кожен прописаний у квартирі повинен буде сплатити у п’ять з половиною разів більше – 43 грн. 14 коп. Одна ремарка, за статистичними даними населення України у минулому році спожило 15,1 млрд куб м газу. При цьому видобуток газу в нашій країні у 2014 році склав 20,5 млрд куб м газу. Простими словами, за рахунок підвищення тарифів для населення уряд намагається витягнути з боргової ями «Нафтогаз». Виходом для населення звісно є встановлення лічильника. Однак, ціна питання – приблизно 2000 гривен, враховуючи вартість приладу, плату за підключення та розхідні матеріали. До речі, по Україні діє програма безкоштовного встановлення газових лічильників. Для завершення установки по Київській області до 1 січня 2018 року необхідно близько 165 млн грн. Зараз в області лічильники є лише у 12% населення. «Якщо ви хочете прямо зараз, тоді це за ваш рахунок. А ні, тоді чекайте своєї черги. До 2018 року у нас ще є час», – пояснює оператор «Київоблгазу».
ЗА ХОЛОДНІ БАТАРЕЇ – НА 77% БІЛЬШЕ
За інформацією компанії «Броваритепловодоенергія», ціна на тепло зросте на 76,9%. З 1 квітня 2015 року встановлено тариф на теплову енергію для населення в розмірі 616,31грн./Гкал. У зв’язку з підвищенням тарифу на теплову енергію, зміниться і тариф на гаряче водопостачання. Яким він буде – визначить Нацкомісія. У зв’язку з підвищенням тарифу на теплову енергію, зміниться і тариф на гаряче водопостачання. Яким він буде – визначить Нацкомісія. Аби економити на теплі, варто встановити тепловий лічильник. За даними броварських чиновників, цьогоріч має пощастити мешканцям 56 будинків. З початку року за бюджетні кошти вже встановили 10 таких приладів. «Середня вартість лічильника – 40 тисяч, це залежить від виробника. По 140 (лічильникам – ред.) ще питання не вирішено», – розповідає директор «Броваритепловодоенергія» Сергій Сафронов. Інше питання, чи насправді тепло в броварських будинках? У новобудовах, зазвичай, проблем не виникає. А от у помешканнях часів Хрущова ситуація відрізняється разюче. Одна знайома, яка мешкає на вулиці Київська, розповідає, що у неї в квартирі 18 градусів тепла взимку. За нормами – цього достатньо, проте їй досить прикро з того, що вона має сплачувати ті ж 400 гривень, що і мешканці, в яких у квартирах по 25 градусів.
ЩО ДАЛІ?
Дивлячись на тенденції щодо підвищення тарифів на «все і вся», можна розраховувати, що до кінця року це ще не всі комунальні сюрпризи. Ще б пак, ціна на воду щось давненько не підвищувалась. Та й прибудинкову територію прибирають все ще за старими тарифами. До чого ми ведемо? Допоки економічна політика держави не почне працювати на її громадян, тарифи ніколи не будуть відповідати їх собівартості. Чи не розумніше одного разу витратити декілька десятків мільйонів на встановлення лічильників по всій країні, аби розрахунок тарифів відбувався без втрат? Не для наших чиновників. В Україні, на жаль, все звик ли робити коштом громадян. І підстав для розірвання цього замкненого кола допоки немає.
Анна Межова