Різке підвищення долара потягнуло за собою подорожчання лікарських засобів по всім фронтам. І це особливо відчули на собі пенсіонери та соціально незахищені верстви населення. «Громадський ревізор» намагався дізнатись, хто ж контролює і перевіряє цінову політику власників аптечних мереж у Броварах.
До нашої редакції зателефонував пенсіонер Коваль Микола Павлович. Зокрема він пожалівся на те, що ліки в аптеці на Торгмаші за останній час подорожчали у 2 рази. Він не розуміє, до кого йому звертатися, адже на свою пенсію він не може купляти такі дорогі препарати.
Рейд по аптекам
Ми вирушили у рейд по аптекам, аби оцінити різницю у цінах та дізнатися, чи планується взагалі їхнє зниження. В аптеці на одній із центральних вулиць звичайні таблетки від шлункових розладів, для кращого переварювання їжі та знеболювальні, згідно із чеком, обійшлися нам у 93 гривні. Провізор на питання, коли впадуть ціни на ліки, тільки посміхається: «Поки нічого не дешевшає. Що буде далі – не знаю. Хочеться вірити в подешевшання, але…»
Плоди фінансового ажіотажу на ліках українці продовжують поглинати, часом захлинаючись. Про свої збиткові походи до аптек найбільше жаліються ті, хто змушений купувати медичні препарати постійно.
«Найбільше я була здивована після вчорашнього походу до аптек нашого міста. Ситуація така: нам гастроентеролог призначив лікування і туди входить препарат «Креон 10000», це 20 капсул, а нам треба 2 упаковки брати. Різниця між цінами не маленька – 70 грн на одному препараті»,– розповідає відвідувачка аптеки.
«Мало того, що ціни на ліки виросли у 5 разів, так ще й кожна аптека яку захотіла ціну поставити, ту й поставила. Хоч хтось може мені відповісти на питання: хто контролює ціни аптек Броварів? Як можна наживатися на хворих, які у більшості випадків викладають з кишень останні гроші. Як я можу купити всі медикаменти на пенсію, яку мені платить держава 1300 грн на місяць?»,–жаліється броварчанка Марина, яка маєх ворого сина.
Ми пройшлися аптеками міста і ціни чи не в кожній відрізняються на кілька гривень. А на імпортні ліки навіть у кілька десятків гривень. Склалося враження, що відпускні ціни на медикаменти ніким не контролюються. Тож спробуємо розібратися у цій ситуації
Як формується ціна на ліки?
Усі ціни на лікарські засоби регулюються постановою №955 від 17.10.2008 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» та змінами до неї щодо встановлення нових диференційованих граничних надбавок на лікарські засоби та вироби медичного призначення.
У постановах прописано: «…установити граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків оптово‑відпускної ціни та граничні торговельні (роздрібні) надбавки виходячи із закупівельної ціни, що не перевищують розміри, вказані у таблиці.
Оптово‑відпускну вартість медичних препаратів можна дізнатись у Реєстрі оптово‑відпускних цін на лікарські засоби. Однак, наскільки правильно зробили націнку аптечні заклади, звичайному покупцеві розібратись важко.
По-перше, закупівельна вартість регулярно змінюється. А по-друге, аптеки працюють на фіксованій вартості препарату, допоки не продадуть закуплені запаси. До того ж, в яких обсягах була зроблена аптекою закупівля ліків – інформація недоступна. Також слід враховувати, що аптеки закладають у вартість препаратів й оренду приміщення, й заробітну плату працівників.
Зрозуміло, мережі, що мають багато точок продажу – можуть собі дозволити різноманітні картки знижок, акції і відповідно нижчі ціни. Однак не лише аптеки впливають на вартість. З 1 квітня 2014 року лікарські засоби та вироби медичного призначення постачаються з нарахуванням ставки ПДВ у розмірі 7%. Тобто, оператори мають зробити такі надбавки, виходячи з яких вони могли б отримати прибуток і заплатити податки.
Відчули на собі всі «принади» зарахування ПВД у ціну молоді матусі. Адже, наприклад, вартість памперсів, в тому числі і за рахунок ПДВ, зросла вполовину. Якщо ще минулого року найдешевша велика упаковка підгузків середнього розміру коштувала 150 гривень, то тепер її ціна більше 300.
Чи контролюють ціни на ліки в Броварах?
Оскільки аптеки є закладами торгівлі, «Громадський ревізор» пішов шукати функції контролю в управлінні економіки. Як розповів начальник економічного відділу Микола Загуменний, міські держслужбовці не мають повноважень контролю, а тим паче щодо цін в аптеках.
«Аптечні заклади є закладами торгівлі, тож контролювати ціни в них не входить до наших повноважень. До нас звертались люди з листами з приводу подорожчання цін на ліки, але ми їм можемо лише роз’яснити, що це не в межах нашої компетенції і намагаємося їх зв’язати безпосередньо з власниками аптек»,– додає він.
Серед тих, хто володіє хоча б мінімальними повноваженнями контролювати ціни – обласне управління Антимонопольного комітету України. Щоправда, право перевірити змову серед власників аптечних закладів відділення АМК Київської області отримало лише цього року у вигляді розпорядження центрального органу комітету. І робити це він зможе тільки після 2015 року, адже до цього діє заборона Кабміну.
Наявність монополізму серед аптечних операторів перевіряли і раніше, утім це робилось у вигляді запитів на інформацію. Чи справді надіслані матеріали відповідали дійсності, можна було перевірити лише проводячи контрольні огляді. Але ж до середини літа будь-які перевірки підприємств заборонені.
«Ми перевіряємо в режимі вимог. Дивимось обґрунтованість цін, вивчаємо ланцюжок, слідкуємо, за якою ціною закупили й за якою продають. Якщо бачимо, що зловживають і це не впливає на споживачів, не порушує умов конкуренції, надсилаємо рекомендації. Якщо приводять ціни в порядок, то працюють далі, якщо не виконують – відкриваємо справу. Якщо бачимо одразу, що зловживає монопольним становищем, то відкриваємо справу і накладаємо штрафи. Штраф становить до 10% від доходу за минулий рік, що в принципі є копійками. Згідно з поданою нам інформацією, порушень немає»,– пояснюють у прес-службі Антимонопольного комітету.
Також в планах АМКУ перевірити наявність фірм-посередників, адже саме це може слугувати причиною додаткової накрутки ціни.
Зниження цін годі чекати
Експерти зазначають, що здешевлення слід очікувати лише всередині літа, адже спекулянтів на ринку ще вистачає. Існує думка і про те, що зниження ціни може бути лише в тому випадку, якщо держава скасує ПДВ у розмірі 7% на лікарські засоби. Однозначно можна сказати, що на ліки, закуплені в останній місяць, за логікою речей ціни піднімати не повинні. Втім контролювати цей процес мають відповідні органи, в даному випадку АМКУ.
Інесса Косач